Jakie kwiaty na Dzień Kobiet?

Jakie kwiaty na dzień kobiet? Różowe tulipany
Fot. I. Stelmasiewicz

Jak co roku w Dzień Kobiet tysiące mężczyzn ustawią się w kolejkach po kwiaty. Większość z nich będzie zastanawiać się: „Jakie kwiaty na Dzień Kobiet?”
Obserwacja rynku wskazuje, że duża liczba konsumentów podejmuje decyzję w ostatniej chwili, sugerując się jakością i kolorystyką kwiatów w kwiaciarni. Istnieje też duża grupa klientów, którzy wybierają zawsze „wiecznie zielony” kwiatowy przebój — tulipany.
A przecież kwiaciarstwo i Dzień Kobiet nie omijają zmieniające się stale trendy. Oto czego możemy spodziewać się w tym roku. Czy jednak przewidywania nadążą za rzeczywistością?

O tym, że gusta klienteli kwiaciarni 8-go marca się stale zmieniają, możemy przekonać się na podstawie róż. To kwiaty, które tego dnia nie są bardzo popularne, ale za to, jak się wydaje, są bardziej niż inne podatne na modę i trendy.

Róże

Choć róże mają swoje wielkie święto 14-go lutego, to jednak ich popularność bardzo nie maleje i 8-go marca. I choć w walentynki dominującym ich kolorem jest czerwień, to w przypadku Dnia Kobiet…

Bukiet czerwonych róż jako prezent na Dzień Kobiet
Fot. I. Stelmasiewicz

„Wszystko zależy od roku. Na przykład dwa lata temu były popularne czerwone róże, rok temu kolorowe bukiety. A jak będzie w tym roku, to zobaczymy” – mówi właścicielka „Tęczowej Kwiaciarni” z Krosna.

Można jednak sądzić, że i w tym roku popularnością w Dniu Kobiet będą się cieszyć bukiety róż o wielu kolorach — zapewne reprezentującą złożoność kobiecości o wielu odcieniach.

Goździki — tak… goździki

Kiedyś podstawa świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet w PRL-u. Łącznie z rajstopami w „kolorze i rozmiarze uniwersalnym”. Był tak utrwalonym niemal archetypicznie symbolem PRL-u, że niemal zniknął wraz z nim.
Jeszcze kilkanaście lat temu goździki w formie pojedynczego kwiatu z przybraniem lub w najlepszym wypadku, małej ich wiązanki, występowały w ilościach homeopatycznych. Kupujący taką kompozycję zwracał uwagę odwagą lub dużym dystansem do siebie samego oraz musiał znać duże poczucie humoru obdarowywanej kobiety.

Od paru jednak lat kwiaciarze obserwują powrót goździka na Dzień Kobiet w klasycznym stylu. Stylu lat 80-tych.

Kwiat goździk na Dzień Kobiet w kolorze kremowoczerwonym
Fot. I. Stelmasiewicz

„To będzie hit!” – zdecydowanie twierdzi florystka, podczas rozmowy o goździkach na Dzień Kobiet.

Okazuje się, że moda na lata 80-te nie dotyczy tylko ubrań vintage, powrotu brzmień tamtej dekady synth-pop’u oraz wzrostem popularności wąsów. Okazuje się, że młodzi mężczyźni, chcąc być trendy, idą w ślady swoich ojców, a czasem nawet dziadków i 8-go marca wybierają kwiaty, które wręcz symbolizują lata 80-te.

Tak więc wiele wskazuje, że już za kilka dni goździki w kolorach czerwonym i różowym będą najbardziej widoczne. I tylko szkoda, że zdecydowana większość z nich nie została wyprodukowana w Polsce. Nasze kiedyś duże uprawy goździków ustąpiły na skutek zmniejszonej podaży miejsca innym roślinom ozdobnych. Kto wie, może ta moda i trend odczaruje popularność goździków w Polsce i przywróci ich miejsce.

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet? Oczywiście tulipany!

Na czołowym miejscu od wielu lat są tulipany. Nie inaczej będzie i w tym roku. Kwiaciarze twierdzą, że właśnie o te kwiaty najczęściej pytają klienci.

Tulipany w kolorze czerwonym. Kwiaty na Dzień Kobiet
Fot. I. Stelmasiewicz

Z tego powodu pozycja tulipanów wydaje się zupełnie niezagrożona.
Jednak i tutaj czas na nowości i ciekawe połączenia z innymi kwiatami. Coraz śmielej kwiaciarnie mają w swojej ofercie tulipany o niecodziennej kolorystyce lub kształtach kwiatu.
Tulipany też doskonale komponują się z innymi kwiatami, a bukiety na ich bazie lub z ich dodatkiem wyglądają atrakcyjnie.

Lilie na 8-go marca?

Na przeciwległym biegunie popularności są lilie. Udział lilii w ogólnej sprzedaży kwiatów na Dzień Kobiet jest dosyć mały. Jednak można zauważyć nieznaczny trend wzrostowy, co nie powinno bardzo dziwić, bo lilie to kwiaty podkreślające kobiecość — piękne i delikatne. Zapewne te skojarzenia powodują, że kwiaty te coraz śmielej są wręczane kobietom 8-go marca. Doskonale się prezentują w średnich i większych bukietach, zwłaszcza jako część kompozycji z innymi kwiatami.

Biały kwiat lilii na ósmego marca
Fot. I. Stelmasiewicz

Gerbery

Gerbery niektórym kojarzą się podobnie jak goździki, z czasami dawno minionymi. Jednak jest to skojarzenie zupełnie niesłuszne i jak się wydaje, dotyczy tylko tych klientów, którzy zaglądają do kwiaciarni tylko raz w roku lub rzadziej. Gerbery to piękne kwiaty o delikatnych aksamitnych „płatkach”, a ich wygląd przypominający dobrze znane stokrotki wyzwala emocje bliskości i radości.

Kwiaty na Dzień Kobiet. Gerbery w kolorach różowym, kremowym, żółtym i karmazynowym
Fot. I. Stelmasiewicz

Duża różnorodność kolorystyczna pozwala kreować z udziałem tych kwiatów fantazyjne bukiety lub nadać im stonowany, szlachetny i nieco konserwatywny wizerunek.

Słoneczniki

Te radosne kwiaty kojarzące się z latem, słońcem i ciepłem coraz częściej stają się prezentem dla kobiet. Sądzę, że po szarej i pozbawionej słońca zimie będą szczególnie serdecznie witane jako zapowiedź ciepłych dni.

Słonecznik to też kwiat na 8-go marca
Fot. I. Stelmasiewicz

Ciekawostka — kwiat mimozy

Każdy kwiat ma swoje znaczenie i budzi skojarzenia. Zapewne dlatego bardzo popularnym kwiatem w Europie, zwłaszcza południowej, wręczanym z okazji Dnia Kobiet jest… kwiat mimozy.
Tradycja wręczania kwiatu mimozy zrodziła się we Włoszech w roku 1946. Wtedy to ten dzień był po raz pierwszy oficjalnie świętowany w całym kraju, a organizacją tych obchodów był Związek Kobiet Włoskich (Unione Donne Italiane). Organizacja ta wybrała właśnie mimozę jako kwiat — symbol.

Jakie kwiaty na dzień kobiet we Włoszech? Kwiaty mimowy. Żółte małe i puchate kwaituszki na silnych łodygach
Fot. I. Stelmasiewicz

Kwiaty mimozy wydają się delikatne, jednak są wytrzymałe, a roślina potrafi pięknie zakwitnąć nawet w niesprzyjających warunkach.
Co więcej, kwitnąca we Włoszech na przełomie lutego i marca popularna i wszechobecna mimoza, była kwiatem tanim, co w zrujnowanym wojną kraju nie było bez znaczenia. Z tego też powodu szybko się przyjęła i dzięki swojej polarności stała się powszechnie wręczanym kwiatem 8-go marca.

Tak więc w Dzień Kobiet kwiat mimozy króluje we Włoszech, a u nas od lat tulipany. O tym, jak uprawia się tulipany w jednym z większych gospodarstw ogrodniczych, możecie przeczytać tutaj.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.