Około 60 osób zgromadziła w dniach 4-5 grudnia 2024 r. w Deventer w Holandii konferencja hodowców i producentów materiału wyjściowego roślin ozdobnych, zrzeszonych w organizacji Fleuroselect. Poruszone na niej tematy mogą być inspirujące dla całej zielonej branży.
Podczas tego dwudniowego wydarzenia skoncentrowano się na zrównoważonym rozwoju, współpracy przedkonkurencyjnej i zarządzaniu danymi oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Poruszone zagadnienia umożliwiły spojrzenie w przyszłość, określenie wyzwań w branży oraz znalezienie możliwości w rozwoju hodowli i sprzedaży roślin ozdobnych.
Zrównoważony rozwój nabiera znaczenia
Konferencja rozpoczęła się od zagadnienia zrównoważonego rozwoju. Marcel Hubers z firmy Syngenta Professional Solutions podkreślił rosnące znaczenie ochrony biologicznej roślin. Już czas odchodzić od stosowania chemicznych środków ochrony roślin – mówił prelegent. Sören Affeld, dyrektor generalny firmy Stender oferującej podłoża do produkcji ogrodniczej omówił z kolei innowacje na rynku podłoży. Prelegent zauważył, że to oczekiwania klientów detalicznych w dużej mierze determinują odchodzenie od wykorzystania torfu do uprawy roślin. Raimon Loman, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Dutch Flower Group podkreślił zaangażowanie firmy w pozyskiwanie certyfikatów. Podkreślił, że hodowcy powinni iść tą samą drogą, certyfikując procesy produkcji i mierząc wpływ na środowisko.
Uczestnicy spotkania omawiali także współpracę przedkonkurencyjną i konieczność opowiadania historii klientom. Peter van de Pol z firmy Schoneveld i Joost Kos z przedsiębiorstwa Royal van Zanten udowadniali, że wspólne wysiłki badawcze pod nazwą Breeding Accel przynoszą strategiczne korzyści. Z kolei Teunis Sikma z Fresh Forward przekonywał, że inicjatywy promujące markę wzmacniają relacje ze sprzedawcami detalicznymi.
Cyberataki i sztuczna inteligencja
W drugim dniu konferencji skupiono się na zarządzaniu danymi i sztucznej inteligencji. Matthias Redlefsen, dyrektor zarządzający w firmie Benary, opowiedział, jak bardzo poważny cyberatak zakłócił ich działalność. Jednocześnie podkreślił potrzebę zastosowania środków zapobiegawczych. Josephine van Luik z Greenport Cyber Resilience Center przekazała praktyczne wskazówki mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa cyfrowego. Prelegentka podkreśliła, że najważniejsza w tym zakresie jest świadomość pracowników.
Ciekawy wykład poprowadzili Erik Pekkeriet i Manya Afonso z Uniwersytetu w Wageningen. Zaprezentowali oni najnowsze wyniki badań dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji w hodowli roślin ozdobnych. Z kolei Mon-Ray Shao z Dümmen Orange zademonstrował, w jaki sposób sztuczna inteligencja przyspiesza i udoskonala procesy hodowlane w tej firmie.
Na podstawie informacji Fleuroselect