Kraspedia do pojemników i inne ciekawostki

Dni Otwarte Danziger Flower Farm FlowerTrials
fot. I. Stelmasiewicz

W izraelskiej firmie hodowlano-nasiennej DANZIGER ‘DAN’ FLOWER FARM podczas ostatniej edycji FlowerTrials® zwracano uwagę na kilka nowości. Najbardziej w oczy rzucała się doniczkowa wersja popularnej wśród florystów roślina ozdobna – kraspedia kulista (Craspedia globosa) GOLF BEAUTY IMPROVED.

W tym artykule:

  • Dlaczego kraspedia kulista to roślina na upalne dni?
  • Zalety kraspedii.
  • Inne rośliny ozdobne dobrze znoszące upały

Rośliny na upał – kraspedia, portulaka, smagliczka

Kraspedia kulista GOLF BEAUTY IMPROVED to dobrze krzewiąca się roślina, osiągająca wysokość 35–45 cm. Tworzy liczne, intensywnie żółte kwiatostany, które są przyjazne owadom zapylającym. Do jej produkcji zaleca się doniczki o średnicy 12–13 cm. Bylina ta może być uprawiana samodzielnie, ale też świetnie sprawdzi się w kompozycjach w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Wśród jej zalet wymienia się także odporność na upał, co w ostatnich latach nabiera dodatkowego znaczenia.

Kraspedia kulista GOLF BEAUTY IMPROVED Danziger
Kraspedia kulista GOLF BEAUTY IMPROVED, fot. I. Stelmasiewicz

Wśród roślin tolerancyjnych na wysoką temperaturę latem i okresową suszę eksponowano też portulakę pospolitą (Portulaca oleracea). Nowa grupę PAZZAZ NANO, której pięć przedstawicielek charakteryzuje się zwartym pokrojem (nie wymagają stosowania retardantów w produkcji), wczesnym i obfitym kwitnieniem. Zaletą są duże, jaskrawe kwiaty, które pozostają cały czas otwarte.

Odmiany portulaki z grupy PAZZAZ NANO, rośliny odporne na upał
Odmiany portulaki z grupy PAZZAZ NANO, fot. I. Stelmasiewicz

Upał, zwłaszcza w warunkach miejskich, znakomicie zniosą też smagliczki (Lobularia) z grupy STREAM, które w tym sezonie wzbogacą się o nowy kolor – odmianę STREAM ‘Champagne’ (kwiaty kremowe). Przedstawicielki tej grupy obficie i długo kwitną, kwiaty wydzielają miodowy zapach przyciągający pszczoły i inne owady, mogą być wykorzystywane do sadzenia w wiszących pojemnikach, ale też w kompozycjach wielogatunkowych.

Kwitnąca smagliczka STREAM CHAMPAGNE Danziger
Smagliczka STREAM CHAMPAGNE, fot. I. Stelmasiewicz

Petunia ogrodowa

Nie mogło zabraknąć na czerwcowych pokazach w tej firmie petunii ogrodowej (Petunia x hybrida). Wśród ciekawszych nowości warto wymienić cztery nowe kreacje w grupie CAPELLA™ (o kwiatach białych, czerwonych, bordowoczarnych i fioletowych).
Rośliny te mają zaokrąglony pokrój w produkcji, ale u odbiorcy końcowego ładnie się rozrastają. Kwiaty są niezbyt okazałe, ale bardzo liczne i są regularnie rozmieszczone na pędach (nie tworzy się „pusty” środek).

Rozrosła się grupa SPLASH DANCE, którą tworzą odmiany o „upstrzonych” kwiatach, utrzymujących tę cechę nawet podczas upałów. Przybyły w niej: ‘Calypso Cherry’ (kwiaty różowo-żółte), ‘Fuchsia Flamenco’ (fioletoworóżowo-białe), ‘Moon Walk’ (fioletowo-białe) i ‘Rumba Rose’ (różowo-białe).

Petunia ogrodowa SPLASH DANCETM ‘Moon Walk’ Danziger
Petunia ogrodowa SPLASH DANCE ‘Moon Walk’, fot. I. Stelmasiewicz

Kraspedia kulista – podsumowanie

Ta roślina doskonale poradzi sobie w coraz gorętszych warunkach. Również w pojemnikach na balkonach i tarasach miejskich. Warto zapoznać się z jej dekoracyjnymi nowymi odmianami. Nie zapominajmy też o innych roślinach odpornych na upał.

Polecamy Państwu artykuł o nowościach na balkon i taras oraz odwiedzenie strony FlowerTrials®.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.