Majówka z parą prezydencką i tulipanami

Plantacja tulipanów

Długi weekend majowy od 12 lat jest typowym terminem Międzynarodowych Targów Tulipanów organizowanych w Chrzypsku Wielkim przez Hurtownię Ogrodniczą Bogdan Królik. W tym miały one tym większe znaczenie – z co najmniej trzech powodów. Jednym było 25-lecie firmy Bogdana Królika. Drugim fakt, że targi odbyły się ponownie po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19. Trzecim powodem, dla którego impreza została zauważona przez największe polskie media, była obecność na tym wydarzeniu pary prezydenckiej – Agaty Kornhauser-Dudy i Andrzeja Dudy.


Międzynarodowe Targi Tulipanów to sposób na popularyzację roślin „cebulowych” – na te dni Bogdan Królik udostępnia swoje plantacje kwitnących tulipanów i narcyzów, co jest niewątpliwą atrakcją dla masowej publiczności.

Plantacja tulipanów

Plantacja tulipanów

Plantacja tulipanów

Plantacja narcyzów

W tym roku zwiedzający w pierwszym dniu targów musieli się wykazać wyjątkową cierpliwością – podjęte ze względu na przyjazd pary prezydenckiej działania, mające zapewnić bezpieczeństwo, spowalniały wejście na teren firmy (niektórzy czekali nawet ponad godzinę na przejście przez „bramki” – kontrolę osobistą). Nie zniechęciło to jednak tych, którzy już przyjechali do Chrzypska Wielkiego. Kwitnące zagony tulipanów w kilkudziesięciu odmianach tradycyjnie stawały się ulubionym tłem dla zdjęć. Nie brakowało chętnych na zobaczenie plantacji narcyzów. Co bardziej ciekawi zaglądali do bloku foliowego, w którym uprawiane są mieczyki (wyróżniający się produkt tego gospodarstwa) oraz lilie na kwiaty cięte. Stałą atrakcją Międzynarodowych Targów Tulipanów jest pokaz florystyczny w wykonaniu dr hab. Agnieszki Krzymińskiej, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W kompozycjach główną rolę grają tulipany.

Plantacja tulipanów

Plantacja tulipanów

Odmiana 'Bright Parrot’, fot. I. Sprzączka
Odmiana 'Pallada’, fot. I. Sprzączka
Odmiana 'Senora’, fot. I. Sprzączka

Bogdan Królik podczas uroczystego otwarcia imprezy nadmienił, że dwa ostatnie lata były niezwykle trudne dla branży kwiaciarskiej, a producentom udało się przetrwać dzięki inwestowaniu w nowoczesne technologie. Dynamiczny rozwój firmy z Chrzypska Wielkiego podkreślił były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który stwierdził, że „to Holendrzy mogą przyjeżdżać do Bogdana Królika uczyć się, jak uprawiać tulipany”.

Jan Krzysztof Ardanowski
W uroczystym otwarciu targów udział wziął Jan Krzysztof Ardanowski, z tyłu gospodarze imprezy – Grażyna i Bogdan Królik, fot. I. Sprzączka

Zgodnie ze zwyczajem w pierwszym dniu imprezy, 1 maja, oficjalnie nadano nazwę nowej odmianie tulipana, którą tym razem uhonorowano Agatę Kornhauser-Dudę. Kreacja ta, o ciemnoróżowych, postrzępionych listkach okwiatu, została wyhodowana przez Jana Ligtharta, który jest „ojcem” także innych chrzypskich odmian. Wśród nich są kwiaty noszące imiona polskich polityków, sportowców, czy innych ważnych osobistości. „Swoje” tulipany mają m.in. Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Bronisław Komorowski, Lech Kaczyński, Jerzy Buzek, Maria Kaczyńska, Jolanta Kwaśniewska, Anna Komorowska, Irena Szewińska, Jan Paweł II, Irena Sendler.
Pierwsza dama po „ochrzczeniu” tulipana przyznała, że tulipany są jej szczególnie bliskie. W Imperium Osmańskim symbolizowały raj na ziemi, później miłość, namiętność, ale także entuzjazm, zaufanie, i troskę. Dlatego nadają się właściwie na każdą okazję – powiedziała Agata Korrhauser-Duda dodając, że kwiaty mają dla niej osobiste znaczenie, bowiem z bukietem tych kwiatów oświadczał się 28 lat temu jej mąż, Andrzej Duda.

W uroczystym „chrzcie” nowej odmiany tulipana wzięli udział (od lewej): Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, Bogdan Królik, Grażyna Królik i Jan Ligthart, fot. I. Sprzączka
Agata Kornauser-Duda trzymająca bukiet z tulipanów odmiany nazwanej jej imieniem i Andrzej Duda, fot. I. Sprzączka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.