Mandewila Rio Syngenta Flowers jedną z gorących nowości

Pelargonia Calliope® Landscape Rose, fot. I. Sprzączka
Pelargonia Calliope® Landscape Rose, fot. I. Sprzączka

Dzień Otwarty firmy Syngenta Flowers, zorganizowany 25 czerwca 2022 r. w Łabiszynie, był pierwszą tego typu imprezą w Polsce po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Prezentacja asortymentu roślin balkonowo-rabatowych odbyła się w gospodarstwie ogrodniczym Macieja Raszki, który użyczył do tego celu obiekty uprawowe. Spotkanie, na które zaproszeni byli głównie ogrodnicy z województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego (goście przybyli jednak też ze znacznie odleglejszych miejsc), cieszyło się dużym zainteresowaniem – mimo, że pogoda (+32°C w cieniu) skłaniała bardziej do wypoczynku nad wodą. Wśród nowości królowała mandewila Rio Syngenta Flowers.


Do zorganizowania imprezy o takim rozmachu potrzebny jest sztab ludzi i każdy zasługuje na słowa podziękowania.
Efekt końcowy w dużej mierze zależał jednak od wyjątkowo zaangażowanego w przygotowanie tego Dnia Otwartego Macieja Kozłowskiego, przedstawiciela handlowego firmy Syngenta Flowers i właściciela firmy Magra, który zadbał przede wszystkim o wysoką jakość kilkudziesięciu roślin pokazowych.

Swoją ofertę w Łabiszynie zaprezentowały też firmy ICL Polska Sp. z o.o., PUH VENTA Sp. z o.o., Hawita oraz nasze wydawnictwo.

Dni Otwarte firmy Syngenta Flowers w Łabiszynie, fot. I. Sprzączka

Dni Otwarte firmy Syngenta Flowers w Łabiszynie, fot. I. Sprzączka
Dni Otwarte firmy Syngenta Flowers w Łabiszynie, fot. I. Sprzączka

Pelargonie

Wśród najbardziej wyeksponowanych roślin z asortymentu firmy Syngenta Flowers znalazły się pelargonie.
Wyróżniały się zwłaszcza dwie kreacje – Rosebud Astrid pelargonii rabatowej i Pretty Little Pink Splash pelargonii mieszańcowej.

Rosebud Astrid

Pierwsza z nich to unikatowa odmiana o pełnych, różyczkowatych kwiatach zebranych w okazałe kwiatostany. Ich barwa zmienia się w zależności od różnicy temperatur między dniem a nocą – wczesną wiosną są one łososioworóżowe, później – cukierkowo różowe. Rośliny kwitną do końca jesieni, zachowując ładny, zwarty pokrój.

Pelargonia rabatowa Rosebud Astrid, fot. I. Sprzączka
Pelargonia rabatowa Rosebud Astrid, fot. I. Sprzączka

Little Pink Splash

Pelargonia Pretty Little Pink Splash także przyciąga wzrok kwiatami – są one dwubarwne, różowe z oczkiem. Kwiaty są bardzo liczne – niemal nie widać spod nich liści, a rośliny kwitną bardzo długo (i wcześnie, co wiąże się z koniecznością usuwania pierwszych pąków).

Bartosz Pierzchalski, specjalista ds. wsparcia technicznego w firmie Syngenta Flowers, podkreślał też konieczność odpowiedniego nawożenia tej odmiany – zalecenia są porównywalne do tych w wypadku przedstawicielek grupy Calliope® (zalecany jest nawóz o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych z serii Osmocote®).

Pelargonia Pretty Little Pink Splash dorasta do wysokości 25–30 cm i zachowuje zwarty pokrój przez cały okres uprawy. Co ważne, odmiana ta wyjątkowo dobrze znosi upały.

Pelargonia Pretty Little Pink Splash, fot. I. Sprzączka
Pelargonia Pretty Little Pink Splash, fot. I. Sprzączka

W „pelargoniowej” ofercie nie mogło zabraknąć najbardziej rozpoznawalnej w ofercie tej firmy grupy Calliope®.
Jej przedstawicielki pogrupowane są pod względem charakteru wzrostu na odmiany silnie (Calliope® L) i średnio silnie rosnące (Calliope® M).

W pierwszej z nich prym wiedzie odmiana Calliope® L ‘Dark Red’. W ostatnim czasie jednak znacznie na popularności zyskała Calliope® L ‘Rose Splash’ i dwubarwnych kwiatach – jasnoróżowych, z ciemnoróżowym oczkiem.
Grupa Calliope® obejmuje też odmiany o okrywowym charakterze wzrostu (Calliope® Cascade) oraz polecane zwłaszcza do miast (znakomicie znoszą upał i suszę) przedstawicielki Calliope® Landscape.

Pelargonia Calliope® L ‘Rose Splash’, fot. I. Sprzączka
Pelargonia Calliope® L ‘Rose Splash’, fot. I. Sprzączka
Pelargonia Calliope® Landscape 'Pink', fot. I. Sprzączka
Pelargonia Calliope® Landscape 'Pink’, fot. I. Sprzączka

Nowością są pelargonie Mojo ‘White’ i Mojo 'Salmon’ – mieszańcowe. Podobnie jak pozostałe cztery z grupy Mojo – charakteryzują się ciemnozielonymi liśćmi (nie wykazują tendencji do żółknięcia). Liście ich kontrastują z żywymi kolorami kwiatów (u premierowych kreacji są one białe i łososioworóżowe). Wyrżóniają się silniejszym wzrostem niż przedstawicielki grupy Tango (też o ciemnych liściach), dobrym krzewieniem się i wyjątkową tolerancją wobec upałów.

Pelargonia ‘Mojo Salmon’, fot. I. Sprzączka
Pelargonia Mojo 'Salmon’, fot. I. Sprzączka
Pelargonia Mojo 'White', fot. I. Sprzączka
Pelargonia Mojo 'White’, fot. I. Sprzączka

Mandewille

Duży nacisk położono na promocję mandewili. Zdaniem B. Pierzchalskiego roślina ta zyskuje na znaczeniu wśród odbiorców końcowych dzięki większej dostępności odmian o bardziej zwartym i wzniesionym pokroju i nie tworzących wąsów czepnych. Na popularność wpływa coraz większa świadomość tego, że rośliny te znakomicie znoszą trudne warunki panujące latem – suszę i upał.

Mandewila Rio Syngenta Flowers

Takie warunki spełniają przedstawicielki oferowanych przez firmę Syngenta Flowers grup Rio® Petite – są to odmiany wcześnie kwitnące, o zwartym pokroju i kompaktowym wzroście. Także Rio® – standardowe, najbardziej uniwersalne, pozbawione jednak pędów czepnych.
Mandewila Rio Syngenta Flowers obejmuje ponadto kreacje bardzo dobrze się krzewiące, silniej rosnące – o pnącym charakterze wzrostu. Tworzą one większe rośliny obsypane licznymi kwiatami – z grupy Rio® Elegant oraz silniej rosnące, ale jednocześnie wcześnie kwitnące, wytwarzające pędy czepne – z grupy Rio® Grande.
Mandewila Rio Syngenta Flowers to prawdziwy przebój tego wydarzenia.

Mandewila Rio® 'White', fot. I. Sprzączka
Mandewila Rio® 'White’, fot. I. Sprzączka
Mandewila Rio® Elegant 'Coral Pink', fot. I. Sprzączka
Mandewila Rio® Elegant 'Coral Pink’, fot. I. Sprzączka

Petunia

Sporo nowych odmian pojawiło się wśród petunii. W grupie Dekko, której przedstawicielki mają średniej wielkości kwiaty, półzwisający pokrój i obficie i długo kwitną, nowością są odmiany ‘White’ (ulepszona wersja poprzedniej, ma większe kwiaty i wcześniej kwitnie) oraz ‘Pinwheel Purple’ o atrakcyjnych, biało-różowych kwiatach.

Petunie te są wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ciekawa jest grupa Itsy, która zasługuje na miano „petunii innej niż wszystkie” – odmiany ją tworzące tworzą obficie drobne kwiaty. Przypominają one bardziej te u kalibrachoi. Jak podkreślał B. Pierzchalski, odmiana Itsy ‘White’ może być polecana jako zamiennik bakopy, bowiem w przeciwieństwie do niej kwitnie nawet podczas upalnej pogody.

Petunia Itsy 'White', fot. I. Sprzączka
Petunia Itsy 'White’, fot. I. Sprzączka

Z kolei bardzo duże kwiaty tworzą nowe odmiany z grupy Sanguna Mega – ‘Pink Vein’ (jasnoróżowe z ciemniejszą gardzielą i żyłkowaniem), ‘Rose Vein’ (intensywnie różowe z wyraźnym żyłkowaniem) oraz ‘Purple Vein’ (bladofioletowe z ciemniejszą gardzielą i żyłkowaniem). Kreacje te kwitną wcześnie i bardzo dobrze się krzewią.

Petunia Sanguna Mega ‘Pink Vein’, fot. I. Sprzączka
Petunia Sanguna Mega ‘Pink Vein’, fot. I. Sprzączka

Pokazano również nowe propozycje wśród petunii rozmnażanych z nasion – nie tyle odmiany, co podpowiedzi ich łączenia w trzykolorowe zestawy. Do tego celu wykorzystuje się przedstawicielki grup FotoFinish (bardzo wcześnie kwitnące, w 9–10 tygodniu po wysiewie, dorównujące jakością petuniom rozmnażanym wegetatywnie) i FlashForward (drobne kwiaty i kaskadowy charakter wzrostu, bardzo wytrzymałe).

Zestawy z petunii z grupy FlashForward, fot. I. Sprzączka
Zestawy z petunii z grupy FlashForward, fot. I. Sprzączka
Zestawy z petunii z grupy FotoFinish, fot. I. Sprzączka
Zestawy z petunii z grupy FotoFinish, fot. I. Sprzączka

Uzupełniono grupę Callie® Double kalibrachoi o odmiany ‘White’ i ‘Light Yellow’, które mają – jak inne kreacje z tej grupy – pełne kwiaty (odpowiednio, białe i jasnożółte), kulisty, zwisający pokrój i są wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne raz tolerancyjne wobec warunków uprawy.

Kalibrachoa Callie® Double 'Light Yellow', fot. I. Sprzączka
Kalibrachoa Callie® Double 'Light Yellow’, fot. I. Sprzączka

Dalie ogrodowe

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudzały dalie ogrodowe. W Polsce największym zainteresowaniem konsumentów, a tym samym – producentów – cieszą się odmiany o dużych, pełnych kwiatostanach.

Takimi charakteryzują się przedstawicielki grup m.in. Grandalia, Midalio czy Collection. B. Pierzchalski przekonywał jednak gości, że warto zwrócić uwagę na kreacje o pojedynczych kwiatostanach (np. z grup Happy Days, Dahlegria).

Dalie te stanowią źródło pyłku dla owadów zapylających, na co zwraca się coraz większą uwagę na Zachodzie. Podkreśla się to przy sprzedaży roślin, a coraz bardziej świadomi konsumenci chętnie takie rośliny wybierają. Taka promocja mogłaby przynieść dobry skutek także w Polsce – podkreślał B. Pierzchalski.

Dalia 'Lagoon Blue' z grupy Collection, fot. I. Sprzączka
Dalia 'Lagoon Blue’ z grupy Collection, fot. I. Sprzączka
Dalia Grandalia 'Dark Rose', fot. I. Sprzączka
Dalia Grandalia 'Dark Rose’, fot. I. Sprzączka
Dalia Dahlegria 'Magenta Bicolor', fot. I. Sprzączka
Dalia Dahlegria 'Magenta Bicolor’, fot. I. Sprzączka
dalie
fot. I. Sprzączka

Begonie

Przez pszczoły i inne owady zapylające chętnie odwiedzane są też kwiaty begonii z grupy Tophat. Rośliny te polecane są zwłaszcza do nasadzeń miejskich. Są trwałe, wyjątkowo odporne na suszę i upał, a jednocześnie tworzą bardzo atrakcyjne, duże kwiaty.

Nowością wśród roślin z rodzaju Begonia jest grupa Bionic, której przedstawicielki także promuje się jako znakomity wybór na rabaty miejskie i do uprawy w dużych pojemnikach. Jak poinformował B. Pierzchalski, rośliny te lepiej się krzewią i tworzą większe kwiaty od tych u rozpoznawalnych na rynku odmian z grupy Big.

Begonia Bionic 'Bronze Rose', fot. I. Sprzączka
Begonia Bionic 'Bronze Rose’, fot. I. Sprzączka

W Łabiszynie można też było zobaczyć wszystkie przedstawicielki grupy Limitless begonii buwiastej, które – co warto podkreślać – są polskiej hodowli (Marcina Wojtczaka). Tworzą one bardzo duże kwiaty w atrakcyjnych kolorach oraz wyróżniają się wczesnym kwitnieniem. Więcej o tej współpracy można przeczytać tutaj.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.