Niespiesznym krokiem

Mgr inż. Joanna Brylczak - Dział Kwiatów WGRO S.A. w Poznaniu

pierwiosnki
fot. J. Brylczak

Styczeń, a tym samym nowy rok, rozpoczął się na rynku kwiatów niespiesznym krokiem, niosąc ze sobą nieco odmieniony obraz asortymentu, zwłaszcza roślin doniczkowych, ale przede wszystkim wzrost cen. Tendencja ta uwidaczniała się zwłaszcza w cenach kwiatów z importu (wielu z rodzimych gospodarstw nie było jeszcze w asortymencie).

Chryzantemę gałązkową oferowano maksymalnie po 5,00 zł/szt. – w Tychach. Eustoma dostępna była na kilku z omawianych rynków po 4,50 zł/szt., ale osiągnęła również wartość 6,00 zł/szt. w Gdańsku, a nawet 8,00 zł/szt. w Tychach. W wypadku lilii odnotowano cenę aż 12,00 zł/szt. (Gdańsk i Warszawa).
W powyższym kierunku podążały także ceny róż, szczególnie zauważalne u odmian z importu o najdłuższych pędach. Róże ‘Avalanche’ (70 cm) sprzedawano od 5,00 zł/szt. (na trzech z omawianych rynków), ale aż do 8,00 zł/szt. w Warszawie. Odmiana ‘Red Naomi’ (80 cm) osiągnęła w Warszawie cenę nawet 9,00 zł/szt.
Asortyment kwiatów obfitował w wiele odmian tulipanów, oferowanych w cenie 1,60–2,00 zł/szt. (krajowe) oraz 1,80–2,40 zł/szt. (importowane), a także jaskry, zawilce, hiacynty, a nawet maki.
Styczniowy krajobraz roślin doniczkowych cały czas obejmował importowane ciemierniki w szerokim przedziale cenowym od 7,00 zł/szt. w Poznaniu do nawet 130,00 zł/szt. w Warszawie. Tak duża rozpiętość wynikała ze zróżnicowania w wielkości roślin. Cyklameny oferowano zarówno z rodzimej produkcji (7,00–20,00 zł/szt.), jak i z importu (6,00–16,00 zł/szt.). W dużej mierze rynek barwił się już kolorowymi dywanami krajowych pierwiosnków, które nabywano od 3,50 zł/szt. we Wrocławiu do 6,00 zł/szt. w Warszawie. Oferta ta była zapowiedzią nadchodzącego tygodnia kwiatowych okazji – Dnia Babci i Dnia Dziadka. Z tego powodu wzrosła też oferta innych „kwiatowych prezentów” – doniczkowych róż, anturium, a także azalii – dostępnych w cenie 10,00–24,00 zł/szt. (krajowe) oraz 5,00–50,00 zł/szt. (importowane). Wiosnę, przynajmniej w świecie roślin, przywoływały doniczkowe hiacynty oferowane od 2,00 zł/szt. w Poznaniu (pojedyncze) do 8,00 zł/szt. w Poznaniu i we Wrocławiu (kilka cebul w doniczce), a także narcyzy i szafirki.

tabela notowań 2 tydzień 2022tabela notowań 2 tydzień 2022

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.