Rosną ceny opakowań kartonowych

fot. I. Sprzączka

Ostatnio informowaliśmy o wzroście cen usług transportowych i logistycznych, które mogą dotyczyć także branży szkółkarskiej. Okazuje się, że nawet o ponad 50% mogą w 2022 roku wzrosnąć w Polsce ceny opakowań kartonowych, które powszechnie wykorzystuje się np. do wysyłki roślin sprzedawanych przez Internet lub pakowania roślin ozdobnych do sprzedaży hurtowej.


Jak informuje Zarząd Grupy Akomex, w sektorze opakowań kartonowych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpił gwałtowny wzrost kosztów surowca (nawet o 100%) oraz wszystkich materiałów eksploatacyjnych. Palety używane w transporcie zdrożały o 170%, folia do pakowania o 60%, lakiery i farby używane w procesie produkcji opakowań kartonowych o 20%, a same pudła tekturowe używane w transporcie o 40%. Oczywiście trudno też nie zauważyć wzrostu ogólnopolskich opłat za energię, gaz czy makulaturę. Dodatkowo doszły też zmiany w innych sektorach gospodarki, które mają ogromny wpływ na większy popyt na rynku opakowań kartonowych. Zdecydowanie wzrosły wolumeny zakupów przez Internet m.in. wskutek pandemii.

Coraz więcej roślin sprzedawane jest przez Internet, a do ich transportu niezbędne są opakowania papierowe, fot. W. Górka
Coraz więcej roślin sprzedawane jest przez Internet, a do ich transportu niezbędne są opakowania papierowe, fot. W. Górka

Główny surowiec używany przez nas w czasie produkcji, czyli karton podrożał w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy ponad 50%, a niektóre jego rodzaje ponad 100%. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się ustabilizować. Niestety także wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję negatywnie wpływają na cały sektor. Co więcej, zakłady papiernicze już teraz zapowiadają kolejne podwyżki. To niesie za sobą problemy w sporządzaniu ofert i wycenie naszych wyrobów nawet w perspektywie kwartalnej, nie mówiąc już o półroczu czy roku. Możliwe, że z tego powodu będziemy podpisywać umowy krótkoterminowe z naszymi klientami. Ponieważ w obecnej sytuacji, gdy ceny rosną z dnia na dzień ciężko dokonywać nawet wycen w perspektywie miesiąca. Wszystkie te czynniki zapewne wpłyną na wzrost cen opakowań kartonowych nawet ponad 50% – komentuje Grzegorz Łajca, Prezes Grupy Akomex.
Grupa Akomex ma ponad 50 lat doświadczenia na rynku, zarządza trzema fabrykami: w Polsce oraz w Danii. Zatrudnia ponad 600 osób. W jej skład wchodzą 3 spółki: Akomex, DrukPak oraz duńska Plano Pack. Około połowa produktów firmy jest eksportowana poza granice kraju, głównie do państw Europy Zachodniej. Producent dostarcza opakowania, a także ulotki, etykiety, tacki i arkusze laminowane dla takich branż jak farmaceutyczna, spożywcza, higiena osobista, elektronika czy akcesoria domowe. Rocznie, zakłady produkcyjne firmy opuszcza 1,3 miliarda opakowań, dostarczanych wiodącym markom branży spożywczej i farmaceutycznej. W ubiegłym roku Grupa Akomex zanotowała około 280 mln złotych przychodu.

Fragment linii produkcyjnej w firmie Akomex, fot. Akomex
Fragment linii produkcyjnej w firmie Akomex, fot. Akomex

Źródło: mat. pras. firmy Akomex

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.