Syngenta Flowers poleca: hity i nowości na kolejny sezon

MATERIAŁ PARTNERA - FIRMY SYNGENTA FLOWERS

petunia Painted Love
fot. Syngenta Flowers

Planując kolejny sezon produkcji i sprzedaży roślin balkonowo-rabatowych oraz towarzyszących im bylin można postawić na sprawdzone gatunki i odmiany. Warto jednak zwrócić też uwagę na obiecujące nowości. Takich nie brakuje w asortymencie firmy Syngenta Flowers. Oprócz pelargonii, które są wyróżnikiem jej oferty roślin jednorocznych oraz dominują na naszym rynku, w ścisłej czołówce znajdują się rozmnażane wegetatywnie petunie. W tym przypadku przybywa ciekawych odmian nowej generacji, które są bardzo wytrzymałe. W segmencie bylin na szczególne podkreślenia zasługuje lawenda wąskolistna i jej seria Aromatico – z nową odmianą Evolution!

Petunie

Rozmnażane wegetatywnie petunie (Petunia x hybrida) to – po pelargoniach – drugi najważniejszy w Polsce produkt w asortymencie roślin balkonowo-rabatowych.

Dekko, czyli czas na odporne petunie

Petunie z serii Dekko tworzą kwiaty średniej wielkości (Ø do 3 cm). Mają zgrabny, zaokrąglony pokrój. Gwarantują super jakość i wygląd w finalnej uprawie. Cechują się obfitym, nieprzerwanym kwitnieniem oraz dużą odpornością na niekorzystną pogodę. Dekko obejmuje szeroki asortyment (aż 12) wyrównanych odmian o rozmaitych barwach kwiatów. Wszechstronność tych petunii umożliwia ich różnorodne zastosowanie: od doniczek, poprzez skrzynki balkonowe, stojące i wiszące pojemniki, po rabaty, w tym ich obwódki. Rośliny intensywnie się krzewią i nie wymagają uszczykiwania. Dobrze znoszą transport. Świetnie nadają się do mieszanych zestawów kolorystycznych. Można dowolnie łączyć poszczególne odmiany np. w „trójki”, które są niezwykle popularne w zachodniej Europie.

petunia Dekko Rose Star
Petunie z grupy Dekko, na pierwszym planie odmiana Dekko Rose Star, fot. Syngenta Flowers

Seria Dekko jest obecna na rynku (i w katalogu firmy Syngenta Flowers) już od kilku lat. Ostatnio znakomicie wpasowuje się jednak w okres skokowego wzrostu popularności petunii odpornych na ekstremalne warunki atmosferyczne. Tym samym cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do najpopularniejszych odmian należą Dekko Magenta, Red, Banana czy Rose Star. Atrakcyjną nowością jest Dekko Rose Vein – jasnoróżowa z ciemniejszą gardzielą i użyłkowaniem.

petunia Dekko Banana
Petunia Dekko Banana, fot. Syngenta Flowers
Petunia Dekko Magenta
Petunia Dekko Magenta, fot. Syngenta Flowers
Petunia Dekko Red
Petunia Dekko Red, fot. Syngenta Flowers

Garden Supreme – ekstremalna wytrzymałość oraz wigor

Zupełnie nowa seria Garden Supreme należy do rynkowego segmentu petunii ekstremalnie wytrzymałych na niesprzyjające warunki. Ma stosunkowo niewielkie, ale liczne kwiaty. Jest silnie rosnąca.

Obejmuje kreacje zarówno o zaokrąglonym pokroju (rośliny osiągają finalną średnicę 70-90 cm), jak i bardziej płożącym. W tej pierwszej kategorii mieści się szczególnie obiecująca odmiana Garden Supreme Raspberry o kwiatach atrakcyjnej, różowoczerwonej barwy, a także dwukolorowe odmiany White Punch i Rose Throat. Wśród odmian płożących wyróżnia się urodą kwiatów jasnoróżowa Garden Supreme Soft Rose.

Petunia Garden Supreme White Punch
Petunia Garden Supreme White Punch, fot. Syngenta Flowers
Petunia Garden Supreme Raspberry
Petunia Garden Supreme Raspberry, fot. Syngenta Flowers

Painted Love – odmiana inna niż wszystkie

Petunia Painted Love okazała się jedną z najciekawszych nowości tegorocznych FlowerTrials®. I to nie tylko w przedsiębiorstwie Syngenta Flowers w De Lier (Holandia), ale w ogóle. Była finalistką konkursu FleuroStar, który wyłania hity wywołujące efekt Wow! i stymulujące zakupy detaliczne pod wpływem impulsu.

Petunia Painted Love Purple
Petunia Painted Love Purple, fot. Syngenta Flowers

Odmiana Painted Love jest wyjątkowo atrakcyjna wizualnie i niepowtarzalna. Ma biało-fioletowe kwiaty, które wydają się namalowane akwarelami (kolory przenikają się, tworząc ciekawy efekt). Wnoszą one nową jakość na rynek nie tylko petunii, ale w ogóle – roślin balkonowo-rabatowych. Co więcej, kwiaty są odporne na warunki pogodowe oraz choroby. Rośliny mają zaokrąglony pokrój i nadają się do wiszących koszy oraz pojemników tarasowych.

Kwiaty petunii Painted Love Purple
Kwiaty petunii Painted Love Purple są wyjątkowe, fot. Syngenta Flowers

Petunia ta jest łatwa w produkcji – polecana jest do uprawy w doniczkach o średnicy co najmniej 12 cm.

Kalibrachoa Callie Double – pełne i liczne kwiaty

Na międzynarodowym rynku roślin balkonowo-rabatowych umacnia się pozycja kalibrachoi (Calibrachoa). Do cennych kreacji tego gatunku należą odmiany z serii Callie Double z firmy Syngenta Flowers, która uważa je za jedno ze swoich najlepszych osiągnięć hodowlanych. Rośliny mają pełne, a zarazem liczne kwiaty oraz intensywnie się krzewią. Ponadto charakteryzują się dobrym wzrostem i mocnym systemem korzeniowym, kulisto-zwisającym pokrojem, a także tolerancją na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Do serii Callie Double dołączyły w tym roku 4 nowości, w tym czerwona Red i ciekawa Mosaic Yellow Pink (melanż ciepłych kolorów z przewagą żółtego) – w sumie dostępne jest już 12 odmian.

Kalibrachoa Callie Double Red
Kalibrachoa Callie Double Red, fot. Syngenta Flowers
Kalibrachoa Callie Double Mosaic Yellow
Kalibrachoa Callie Double Mosaic Yellow, fot. Syngenta Flowers

Lawenda Aromatico Evolution – bezkonkurencyjnie krótki okres produkcji

Nowością w znanej, rozmnażanej wegetatywnie serii Aromatico jest odmiana Aromatico Evolution. Stanowi wyraźny postęp w hodowli lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) – popularnego gatunku wśród producentów bylin letnich. Nadaje się do uprawy bez zimowania roślin, przy czym w przypadku odmiany Aromatico Evolution cykl produkcyjny jest wyjątkowo krótki w porównaniu z innymi „wegetatywnymi” lawendami!

Bartłomiej Pierzchalski, specjalista ds. agrotechnicznych w firmie Syngenta Flowers rekomenduje do uprawy pojedynczych roślin doniczki o średnicy co najmniej 12 cm (mogą być nawet pojemniki 17-centymetrowe). Zaleca też następujący schemat produkcyjny: • pod osłonami – sadzenie ukorzenionych sadzonek od 11. tygodnia roku (najlepiej w okresie pomiędzy 13. a 15. tyg., czyli od końca marca do połowy kwietnia), a następnie uprawę roślin przez max. 9 tygodni; • na zewnętrznej kontenerowni – doniczkowanie ukorzenionych sadzonek między 15. a 17. tygodniem, a potem uprawę roślin przez 10 tygodni. Lawenda Aromatico Evolution bardzo dobrze się krzewi i umożliwia ekonomiczną produkcję.

Lawenda wąskolistna Aromatico Evolution
Lawenda wąskolistna Aromatico Evolution, fot. Syngenta Flowers

 

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.