Vista i początek sezonu sprzedaży

Begonia stale kwitnąca - uprawa w szklarni
fot. A. Krzak

Początek tego roku nie sprzyjał producentom gatunków balkonowo-rabatowych. Mała ilość światła słonecznego wpłynęła na jakość roślin. Rosły one wolniej i bardziej „zachowawczo” niż z oczekiwaną energią. Chłodna wiosna ostudziła skutecznie zapał klientów do kupowania roślin na balkony i rabaty. Optymistką pozostaje Aneta Krzak z firmy Ogrodnictwo-Krzak z Brześcia, która jest przekonana, że cieplejszy podmuch wiosny uruchomi w ludziach potrzebę dekorowania balkonów i tarasów. Nie obawia się zatem słabszej sprzedaży, a bardziej jej kumulacji i możliwości sprawnej obsługi klientów. Ci pytają głównie o przedstawicielki grupy Supertunia Vista petunia.

Punkty sprzedaży roślin

Sprzedaż roślin w dużej mierze zależy od kanałów zbytu – producenci współpracujący z sieciami rozpoczęli wysyłkę towaru zgodnie z harmonogramami. Ci, którzy dostarczają towar do centrów ogrodniczych, zauważyli, że zamówienia składane były z ostrożnością. Słabsze zainteresowanie klientów zakupem roślin wynikało z chłodnej aury i wciąż pojawiających się przymrozków. Umiarkowane zainteresowanie notowali dotychczas także ogrodnicy sprzedający swoje rośliny na miejscu w gospodarstwie.

Jedne z najpopularniejszych roślin w centrum ogrodniczym przy firmie Ogrodnictwo-Krzak - mandewile i pelargonie Calliope,
Jedne z najpopularniejszych roślin w centrum ogrodniczym przy firmie Ogrodnictwo-Krzak – mandewile i pelargonie Calliope®, fot. A. Krzak

W firmie „Ogrodnictwo-Krzak” przeważa handel detaliczny. W punkcie sprzedaży, zlokalizowanym przy gospodarstwie, poza roślinami balkonowo-rabatowymi, bylinami, ziołami i rozsadą warzyw klienci mogą się zaopatrzyć w krzewy i małe drzewa do ogrodów przydomowych, a także w nawozy, podłoża i doniczki. Do Brześcia przyjeżdżają zarówno detaliści, jak i odbiorcy hurtowi, dla których wcześniej kompletowane są zamówienia. Drugim punktem sprzedaży jest centrum ogrodnicze w Bilczy należące do państwa Krzaków. Dodatkowo rośliny sprzedawane są we własnym punkcie w Nowym Targu.

Czas na rośliny balkonowo-rabatowe

Ten sezon zaczął się późno przez niekorzystną, chłodną wiosnę, która odstraszyła przed zakupami roślin. Pierwsi goście tylko oglądali, dopiero od niedawna klienci decydują się na zakup roślin. Zwłaszcza Ci, którzy mają rodzinne imprezy, np. pierwszą komunię św. i chcą przyjąć gości w ładnym otoczeniu. Na ten moment najlepiej sprzedają się pelargonie i petunie kaskadowe, ponadto begonie stale kwitnące i aksamitki. Te ostatnie sadzone są jednak do pojemników, które łatwiej zabezpieczyć przed przymrozkiem. Na sadzenie ich na kwietniki przyjdzie jeszcze czas – poinformowała pani Aneta. Dotychczas najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się rozsada warzyw do uprawy amatorskiej i gotowe kompozycje w wiszących pojemnikach.

Ogrodniczka dodała, że punkt sprzedaży przeżył pierwsze oblężenie w „majówkę” (a tak dokładnie w ostatni weekend kwietnia), co było wyraźnie związane ze sprzyjającą pogodą.

Supertunia Vista i … długo nic

Przebojem sezonu, i to już kolejnego, prawdopodobnie będzie grupa Supertunia Vista, nazywana popularnie „Vistą”. Wracają do nas klienci, którym odmiany z tej grupy sprawdziły się w poprzednim roku. Przychodzą nowi, którzy dowiedzieli się o niej od znajomych lub z Internetu, w którym roi się od zdjęć i postów dotyczących „Visty”. To zdecydowanie najbardziej poszukiwana roślina na balkony i tarasy – przyznała pani Aneta. Przedstawicielki grupy Supertunia Vista (m.in. odmiany ‘Bubblegum’, ‘Jazzberry’, ‘Silverberry’ i ‘Paradise’) mają kaskadowy pokrój. Jednocześnie tworzą bardzo liczne kwiaty. Co więcej, rośliny same się oczyszczają z przekwitłych kwiatów. Vista jest także odporna na niekorzystne warunki – w tym upał i okresową suszę. Klienci w obawie przed niedostępnością tych petunii w późniejszym okresie kupowali je najwcześniej ze wszystkich roślin. Sprzedaliśmy już towar finalny z trzech terminów produkcji – poinformowała ogrodniczka.

Supertunia Vista o kwiatostanie w kolorze różowym
Supertunia Vista 'Jazzberry’, fot. A. Krzak
Petunie z grupy Supertunia Vista
Petunie z grupy Supertunia Vista, fot. A. Krzak

Pozostałe petunie cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem – wybór odmian jest tak duży, że w firmie Ogrodnictwo-Krzak zaopatrzą się osoby z najbardziej nietypowymi oczekiwaniami. Wciąż swoich zwolenników ma petunia Conchita ‘Grande White’ o wyjątkowo dużych kwiatach.

Rośliny odporne na upał

Niewątpliwą „królową” pelargonii pozostaje mieszańcowa grupa Calliope®. Jak poinformowała A. Krzak, klienci przekonali się o walorach odmian z tej grupy i sprzedaż pelargonii bluszczolistnych o pełnych kwiatach zmniejszyła się na rzecz mieszańców Calliope®. Dotychczas najpopularniejsza była odmiana Calliope® ‘Red’, natomiast coraz chętniej kupowane są odmiany Calliope® ‘Deep Rose’ i Calliope® ‘Pink’. Pelargonie z grupy Calliope® cenione są – poza walorami ozdobnymi – za odporność na upał i suszę.
Do pięknych i wybitnie odpornych na gorące lato roślin zalicza się też mandewila. Pani Aneta poleca zwłaszcza odmianę Sundaville® Carmine XXL – znakomicie się krzewiącą, o bardzo atrakcyjnych, czerwonych, aksamitnych kwiatach.

Mandewila Sundaville Carmine XXL
Mandewila Sundaville® Carmine XXL, fot. A. Krzak
Mandewila Odmiana Sundaville® Grand ‘Rose’ o ciemnoróżowych kwiatach
Odmiana Sundaville® Grand ‘Rose’ mandewili, fot. I. Stelmasiewicz
Odmiana Sundaville® Cosmos ‘Pink’ mandewili o jasnoróżowych kwiatach
Odmiana Sundaville® Cosmos ‘Pink’ mandewili, fot. I. Stelmasiewicz

O innych roślinach odpornych na upał możecie państwo przeczytać w tym naszym artykule.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.