Volmary – nowości na przyszły sezon

Prezentacja oferty w firmie Volmary podczas FlowerTrials
fot. I. Stelmasiewicz

W asortymencie balkonowo-rabatowym firmy Volmary wyróżnia się przede wszystkim bogactwo ziół i warzyw do uprawy amatorskiej i największa na rynku oferta odmian tunbergii oskrzydlonej – ale nie tylko. Katalog „na żywo” można było zobaczyć podczas letnich pokazów FlowerTrials®.

Warzywa do uprawy amatorskiej Volmary
W asortymencie firmy Volmary wyróżnia się bogaty wybór warzyw do uprawy amatorskiej, fot. I. Stelmasiewicz

W kwiatowej ofercie wyróżniał się największy na rynku wybór tunbergii oskrzydlonej (Thunbergia alata), którą można wykorzystać w uprawie jako pnącza lub w kompozycjach w pojemnikach wiszących.

Tunbergie w pojemnikach jako rośliny pnące z oferty firmy Volmary
Tunbergie oskrzydlone w ofercie firmy Volmary to najbogatszy wybór odmian tego gatunku na rynku, fot. I. Stelmasiewicz

Słonecznymi kwiatostanami przyciągały kreacje uczepu rózgowatego (Bidens ferulifolia), w tym premierowe odmiany tego gatunku: ‘Port Royal Double’ – o podwójnym okółku kwiatów języczkowatych, bardzo zwartym, zaokrąglonym pokroju i ciemnozielonych liściach, ‘Sir Francis’ – o podobnym pokroju, intensywnym krzewieniu, ale o bardzo dużych, licznych kwiatostanach, równomiernie rozmieszczonych na roślinie, oraz wyróżniająca się w asortymencie kreacja Taka Tuka® S Double Yellow Red Center o ciemnozielonych liściach i kontrastujących z nimi jaskrawożółtymi kwiatami języczkowatymi z czerwoną nasadą oraz o bardzo zwartym pokroju.

Uczep rózgowaty Taka Tuka® S Double Yellow Red Center
Uczep rózgowaty Taka Tuka® S Double Yellow Red Center, fot. I. Stelmasiewicz

Sporo nowych odmian przybyło w grupie Calita® kalibrachoi (Calibrachoa), której przedstawicielki charakteryzują się atrakcyjnymi kolorami dobrze wyeksponowanych kwiatów, równomiernym pokrojem i nieprzerwanym kwitnieniem – nawet podczas upalnego lata. Wśród nowości w poszczególnych podgrupach pokazano odmiany: Calita® ‘Gold Shimmer’ – o pomarańczowych kwiatach z czerwonym żyłkowaniem, Calita® Compact ‘Red’ – o czerwonych, Calita® Compact ‘Blue Star’ – o fioletowych z białą gwiazdką i Calita® Double ‘Red Vein’ – o morelowych kwiatach z ciemnoróżowymi odcieniami i bordowym żyłkowaniem.

Kalibrachoa Calita® ‘Gold Shimmer’
Kalibrachoa Calita® ‘Gold Shimmer’, fot. I. Stelmasiewicz

Regularnie powiększany jest asortyment dalii ogrodowej (Dahlia x hybrida). Goście tegorocznych pokazów mogli obejrzeć dwie nowości: Lubega® Power ‘Burgundy & White’ (winnoróżowe kwiaty języczkowate z białymi końcówkami, rośliny dobrze się krzewią i rosną dość silnie – do ich uprawy zaleca się większe pojemniki, o średnicy 12–13 cm, ponadto odmiana nie ma przerw w kwitnieniu, co jest cenioną przez odbiorców detalicznych cechą) oraz Lubega® Dark ‘Bicolor Orange’ (kwiatostany są pojedyncze, o pomarańczowych „płatkach” z czerwoną nasadą, ładnie odznaczające się na brązowozielonych liściach).

Dalia Lubega® Power ‘Burgundy & White’
Dalia ogrodowa Lubega® Power ‘Burgundy & White’, fot. I. Stelmasiewicz

W ofercie roślin sezonowych warto też zwrócić uwagę na bardzo atrakcyjne odmiany rudbekii owłosionej (Rudbeckia hirta) z grupy Summerdaisy’s®: ‘Orange Bicolor’ o bardzo dużych koszyczkach, kwiaty języczkowate są ciemnożółte z bordową nasadą, i ‘Compact Double Dark Ring’ – o podobnej kolorystyce kwiatostanów, ale są one pełne. Kreacje te dobrze prezentują się w dużych pojemnikach i mogą być oferowane jako produkt premium.

Rudbekia owłosiona Summerdaisy’s®: ‘Orange Bicolor’
Rudbekia owłosiona Summerdaisy’s®: ‘Orange Bicolor’, fot. I. Stelmasiewicz

Firma Volmary ma w swoim portfolio także własne kreacje lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia). Do odmiany Vienco® Early ‘Purple’ dołączyła w tym roku jej „siostra” o białych kwiatostanach – Vienco® Early ‘White’. Obie wyróżniają się wczesnym kwitnieniem, dobrym krzewieniem się roślin i srebrzystym ulistnieniem. Rośliny te – rozmnażane wegetatywnie – polecane są do produkcji w cyklu jednorocznym.

Lawenda Vienco® Early ‘White’
Lawenda wąskolistna Vienco® Early ‘White’, fot. I. Stelmasiewicz

Producenci roślin balkonowo-rabatowych coraz częściej uzupełniają ofertę o kwitnące krzewy, które mogą być sadzone w dużych pojemnikach balkonowo-tarasowych. Do takich zalicza się budleja (Buddleja). Firma Volmary oferuje np. materiał wyjściowy odmian z grupy Summer Bird® – w ośmiu kolorach kwiatostanów (premierę miały ‘Raspberry’ – o neonoworóżowych, ‘Rose’ – różowych i ‘Blue’ – fioletoworóżowych), niskim wzroście (do 80 cm), intensywnym krzewieniu się i długim (od kwietnia do końca sierpnia) oraz obfitym kwitnieniu.

Budleja Summer Bird®  'Raspberry'
Budleja Summer Bird® 'Raspberry’, fot. I. Stelmasiewicz

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.