Tulipany czy róże? Walentynki 2023

Bukiet róż na walentynki z sercem. Tulipany czy róże. Odpowiedź jest - tulipany
Fot. I. Stelmasiewicz

Tulipany czy róże? W ciągu dwóch tygodni przed walentynkami (14 lutego) na giełdzie kwiatowej Royal FloraHolland w Niderlandach sprzedano 160 mln szt. kwiatów ciętych tulipanów i 151 mln szt. kwiatów ciętych róż.

W wypadku róż było to o 8 mln mniej niż w analogicznym okresie 2022 r. Liczba róż „premium” dostarczonych na giełdę przez niderlandzkich producentów jest mniejsza drugi rok z rzędu. Ze względu na coraz popularniejsze stosowanie oświetlenia LED i wyższe temperatury spadek podaży niderlandzkich róż nie był jednak aż tak widoczny.
Zatem pytanie:

Tulipany czy róże?

Okazuje się że w świadomości konsumentów kwiatem wyrażającym głębokie uczucie zaczyna być tulipan! A najczęściej wyrażone jest to poprzez wybór kwiatów ciętych.

Łączna liczba sprzedanych kwiatów na giełdzie spadła z 517 mln szt. do 497 mln szt. Średnia cena kwiatów ciętych w ostatnich dwóch tygodniach była nieco wyższa niż przed rokiem. Ceny kwiatów i innych roślin ozdobnych wyraźnie nie nadążają za inflacją. Najbardziej poszukiwane były chryzantemy, eustoma i storczyk cymbidium. Ich mniejsza podaż spowodowała, że kosztowały więcej niż przed rokiem. Najpopularniejszą rośliną doniczkową jest storczyk falenopsis. W okresie poprzedzającym walentynki sprzedano go więcej niż rok wcześniej.

Na podstawie informacji Royal FloraHolland

Jednak nie tylko Niderlandy odpowiadają na walentynkowe potrzeby. O walentynkowych tulipanach w Polsce można przeczytać w artykule „Tulipany – kwiaty na walentynki. Czy tylko?

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.