Złote medale Fleuroselectu przyznane

Fleuroselect przyznał złote madale trzem roślinom. Gazania, pomidor koktailowy, słonecznik
Fot. mat. pras. Fleuroselect

Fleuroselect to międzynarodowa organizacja zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych oraz producentów materiałów wyjściowych. Złote medale Fleuroselect przyznaje co roku i wyróżnia w ten sposób nowe, wyjątkowe odmiany odmiany. Te zaś zgłaszają członkowie tej organizacji. Do ostatniej oceny zgłoszono 26 roślin, które testowano w 9 europejskich krajach w 18 lokalizacjach.

Złote medale Fleuroselectu – zasady:

Jury przyznająca te nagrody zwraca uwagę przede wszystkim na innowacyjność zgłoszonych odmian, wysokie walory ozdobne i niezawodność w uprawie. Kreacje te mają być po prostu wyjątkowe. Ostatnie obserwacje i ocena jury wyłoniły trzy złote medalistki, które ogłoszono w styczniu br. Ich materiał wyjściowy będzie powszechnie dostępny w 2024 r.

Pierwsza złota medalistka: Gazania lśniąca (Gazania rigens) Zany ‘Sunny-Side Up’ (hodowca – Benary)

Ta roślina zachwyciła jury kolorystyką kwiatostanów.
Przywodzą one skojarzenie z ciepłym, słonecznym latem. Kwiaty języczkowate są złocistopomarańczowe, a ich końcówki – kremowożółte. Kwiatostany są okazałe, bardzo liczne i – co ważne – otwierają się także w pochmurne dni.

Kwiat zdobywca złotego medalu Fleuroselectu. Złotożółte kwiaty Gazanii Zany
Gazania Zany ‘Sunny-Side Up’, fot. mat. pras. Fleuroselect

Rośliny charakteryzują się wyrównanym wzrostem i zwartym pokrojem.
Te cechy docenią ich producenci, którzy mogą je oferować zarówno w doniczkach, jak i w wielopakach. Gazania lśniąca Zany ‘Sunny-Side Up’ może zdobić pojemniki balkonowo-tarasowe, kwietniki, a także tereny zieleni miejskiej.
Złota medalistka Fleuroselectu najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Jest odporna na okresową suszę i upał, nawet w takich warunkach kolory kwiatostanów są stabilne. Nasiona są otoczkowane w technologii BeGreen – w otoczce nie ma żadnych substancji chemicznych ani mikroplastiku. 

Nagroda równorzędna: Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) ‘Desire Red’ (hodowca – Burpee)

O ile gatunek ten kojarzy się raczej ze słoneczną kolorystyką kwiatostanów, odmiana ‘Desire Red’ charakteryzuje się nietypową ich barwą.
Kwiaty języczkowate są ciemnoczerwone, natomiast rurkowate – ciemnobrązowe, dobrze widoczne dla owadów zapylających. Ozdobne są też ciemnozielone liście.

Złoty medal Fleuroselect. Słonecznik Desire o czerwonych płatkach
Słonecznik zwyczajny ‘Desire Red’, fot. mat. pras. Fleuroselect

Roślina ta osiąga wysokość 50–55 cm, ma zwarty pokrój i znakomicie się krzewi. Z tego ostatniego powodu obficie kwitnie – kwiatostany tworzą się na szczycie każdego pędu.
W testach nadzorowanych przez Fleuroselect sprawdziła się w uprawie od Szwecji po Południowe Włochy. Słonecznik zwyczajny ‘Desire Red’ może być wykorzystywany na kilka sposobów.
Może rosnąć w gruncie na kwietnikach oraz w pojemnikach.

Klienci detaliczni mogą rozpoczynać jego uprawę od wysiania nasion lub zakupienia gotowej rozsady.
Producenci mogą pozycjonować tę roślinę w grupie „premium” i oferować je w dużych, 3-litrowych pojemnikach.

Słonecznik ten świetnie nadaje się na kwiatowy prezent. Rośliny kwitną od maja do jesieni, dlatego okres jego sprzedaży może być rozciągnięty w czasie. Zdaniem jury, to dobry produkt do kupienia pod wpływem impulsu. 

Kolejny złoty medal Fleuroselectu: Pomidor zwyczajny (Lycopersicon esculentum) Tiny Temptations ‘Orange’ (hodowca – Prudac)

To odmiana znakomicie wpasowująca się w coraz silniej zarysowany trend amatorskiej uprawy warzyw – także w pojemnikach balkonowo-tarasowych.
Jest to pomidor koktajlowy, o bardzo licznych, jasnopomarańczowych i wyjątkowo smacznych owocach. Utrzymują się one na roślinach długo – nie opadają i nie pękają.

Pomidor koktailowy w ozdobnej donicy na tarasie.
Pomidor zwyczajny Tiny Temptations ‘Orange’, fot. mat. pras. Fleuroselect

Pokrój roślin jest bardzo zwarty. Pomidor ten wyróżnia odporność na patogeny z rodzaju Phytophthora spp., nie jest też wrażliwy na mączniaka prawdziwego. Jest łatwy w uprawie. To między innymi dlatego jeden ze złotych medali Fleuroselectu przyznano tej roślinie.

W produkcji nie wymaga uszczykiwania ani stosowania retardantów. Może być sadzony w gruncie, a także w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Co ciekawe, liczne kwiaty są atrakcyjne dla owadów zapylających i stanowią dla nich wartościowy pożytek.

I choć te odmiany trafią do nas dopiero w 2024 roku, to w tym możemy cieszyć się ubiegłorocznymi laureatkami.

Na podstawie informacji organizacji Fleuroselect

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.