Fleuroselect to międzynarodowa organizacja zrzeszająca hodowców roślin ozdobnych oraz producentów materiałów wyjściowych. Złote medale Fleuroselect przyznaje co roku i wyróżnia w ten sposób nowe, wyjątkowe odmiany odmiany. Te zaś zgłaszają członkowie tej organizacji. Do ostatniej oceny zgłoszono 26 roślin, które testowano w 9 europejskich krajach w 18 lokalizacjach.
Złote medale Fleuroselectu – zasady:
Jury przyznająca te nagrody zwraca uwagę przede wszystkim na innowacyjność zgłoszonych odmian, wysokie walory ozdobne i niezawodność w uprawie. Kreacje te mają być po prostu wyjątkowe. Ostatnie obserwacje i ocena jury wyłoniły trzy złote medalistki, które ogłoszono w styczniu br. Ich materiał wyjściowy będzie powszechnie dostępny w 2024 r.
Pierwsza złota medalistka: Gazania lśniąca (Gazania rigens) Zany ‘Sunny-Side Up’ (hodowca – Benary)
Ta roślina zachwyciła jury kolorystyką kwiatostanów.
Przywodzą one skojarzenie z ciepłym, słonecznym latem. Kwiaty języczkowate są złocistopomarańczowe, a ich końcówki – kremowożółte. Kwiatostany są okazałe, bardzo liczne i – co ważne – otwierają się także w pochmurne dni.

Rośliny charakteryzują się wyrównanym wzrostem i zwartym pokrojem.
Te cechy docenią ich producenci, którzy mogą je oferować zarówno w doniczkach, jak i w wielopakach. Gazania lśniąca Zany ‘Sunny-Side Up’ może zdobić pojemniki balkonowo-tarasowe, kwietniki, a także tereny zieleni miejskiej.
Złota medalistka Fleuroselectu najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Jest odporna na okresową suszę i upał, nawet w takich warunkach kolory kwiatostanów są stabilne. Nasiona są otoczkowane w technologii BeGreen – w otoczce nie ma żadnych substancji chemicznych ani mikroplastiku.
Nagroda równorzędna: Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) ‘Desire Red’ (hodowca – Burpee)
O ile gatunek ten kojarzy się raczej ze słoneczną kolorystyką kwiatostanów, odmiana ‘Desire Red’ charakteryzuje się nietypową ich barwą.
Kwiaty języczkowate są ciemnoczerwone, natomiast rurkowate – ciemnobrązowe, dobrze widoczne dla owadów zapylających. Ozdobne są też ciemnozielone liście.

Roślina ta osiąga wysokość 50–55 cm, ma zwarty pokrój i znakomicie się krzewi. Z tego ostatniego powodu obficie kwitnie – kwiatostany tworzą się na szczycie każdego pędu.
W testach nadzorowanych przez Fleuroselect sprawdziła się w uprawie od Szwecji po Południowe Włochy. Słonecznik zwyczajny ‘Desire Red’ może być wykorzystywany na kilka sposobów.
Może rosnąć w gruncie na kwietnikach oraz w pojemnikach.
Klienci detaliczni mogą rozpoczynać jego uprawę od wysiania nasion lub zakupienia gotowej rozsady.
Producenci mogą pozycjonować tę roślinę w grupie „premium” i oferować je w dużych, 3-litrowych pojemnikach.
Słonecznik ten świetnie nadaje się na kwiatowy prezent. Rośliny kwitną od maja do jesieni, dlatego okres jego sprzedaży może być rozciągnięty w czasie. Zdaniem jury, to dobry produkt do kupienia pod wpływem impulsu.
Kolejny złoty medal Fleuroselectu: Pomidor zwyczajny (Lycopersicon esculentum) Tiny Temptations ‘Orange’ (hodowca – Prudac)
To odmiana znakomicie wpasowująca się w coraz silniej zarysowany trend amatorskiej uprawy warzyw – także w pojemnikach balkonowo-tarasowych.
Jest to pomidor koktajlowy, o bardzo licznych, jasnopomarańczowych i wyjątkowo smacznych owocach. Utrzymują się one na roślinach długo – nie opadają i nie pękają.

Pokrój roślin jest bardzo zwarty. Pomidor ten wyróżnia odporność na patogeny z rodzaju Phytophthora spp., nie jest też wrażliwy na mączniaka prawdziwego. Jest łatwy w uprawie. To między innymi dlatego jeden ze złotych medali Fleuroselectu przyznano tej roślinie.
W produkcji nie wymaga uszczykiwania ani stosowania retardantów. Może być sadzony w gruncie, a także w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Co ciekawe, liczne kwiaty są atrakcyjne dla owadów zapylających i stanowią dla nich wartościowy pożytek.
I choć te odmiany trafią do nas dopiero w 2024 roku, to w tym możemy cieszyć się ubiegłorocznymi laureatkami.
Na podstawie informacji organizacji Fleuroselect