Prezentujemy porównanie torfu z jego zamiennikami i wnioski jednego z liderów rynku roślin ozdobnych. Informacje ważne dla producentów chcących eksportować rośliny do Wielkiej Brytanii. Także gospodarstwa chcące uchodzić za bardziej ekologiczne znajdą tu interesujące informacje.
Liderzy europejskich rynków od kilku lat podejmują działania w kierunku zrównoważonego rozwoju. Jednym z tych działań jest ograniczanie torfu w produkcji młodych roślin. Jeśli jednak nie torf to co?
Na rynku jest kilka rozwiązań, które wyszły poza fazę testów i prób. Najczęściej mówi się o włóknach kokosowych i drzewnych. Kora i kompost również mogą być alternatywą dla torfu. Czy jednak porównanie torfu z jego zamiennikami dają podstawy do wniosku, że te alternatywy są faktycznie przyszłością?
Wnioskami ze stosowania alternatywnych podłoży dzieli się firma Syngenta Flowers. Stosuje ona alternatywy od kilku lat i na tej podstawie wyciągnęła następujące wnioski.
Włókno kokosowe w porównaniu z torfem
Włókno kokosowe zyskuje na popularności jako zrównoważona alternatywa dla torfu jako podłoże do uprawy roślin. Ten odnawialny, w przeciwieństwie do torfu, surowiec zapewnia doskonałe właściwości retencji wody i napowietrzania. Wspomaga silny wzrost korzeni i jest przyjazny dla środowiska. Certyfikowany kokos jest neutralny pod względem pH, lekki i odporny na rozwój bakterii i grzybów.

Chociaż zawiera niewiele składników odżywczych, można go łatwo uzupełnić nawozami. Jego zdolność do ponownego wykorzystania w wielu cyklach wzrostu przyczynia się do jego ekologicznego profilu.
Włókno kokosowe sprawdza się dobrze w przypadku wielu rodzajów roślin. Szczególnie tych, które preferują dobrze przepuszczalne podłoże.
Włókna drzewne w porównaniu z torfem
Włókna drzewne również stają się przyjazną dla środowiska i zrównoważoną alternatywą dla torfu. Drewno to odnawialny surowiec. Włókna pozyskuje się z odpadów: z wiórów drzewnych lub trocin. Włókna drzewne, podobnie jak kokos, zapewniają doskonałą retencję wody i napowietrzenie. Wspomaga to zdrowy wzrost korzeni. Chociaż zawierają niewiele składników odżywczych, poprawiają strukturę gleby i mogą tłumić niektóre choroby. W odróżnieniu od włókien kokosowych te drzewne mogą być pozyskiwane lokalnie. To ogranicza emisje związane z transportem i podnosi wartość ekologiczną tego rozwiązania.

Włókna drzewne o neutralnym pH sprawdzają się dobrze w przypadku wielu roślin, szczególnie tych, które preferują dobrze napowietrzoną glebę. Często miesza się je z innymi materiałami w mieszankach ziemi doniczkowej, zastępując do 50% torfu.
Włókna drzewne są ekologicznie zrównoważone, ale istnieją pewne wyzwania, takie jak potencjalne wiązanie azotu i ich konkurencyjność cenowa, ponieważ inne branże również je wykorzystują. Sektor ogrodniczy bada obecnie sposoby na poprawę właściwości włókien drzewnych. Dzięki temu włókna drzewne są obiecującą alternatywą dla torfu.
Kora w porównaniu do torfu
Kora, głównie z drzew iglastych, jest również zrównoważoną alternatywą dla torfu jako podłoże. Ten odnawialny zasób często jest produktem ubocznym przemysłu drzewnego i papierniczego. Kora zapewnia doskonały drenaż i napowietrzenie. Jednocześnie skutecznie zatrzymuje wodę. Kora poprawia strukturę gleby, zapobiega zagęszczaniu i może tłumić rozwój niektórych patogenów.

Generalnie kwaśna i uboga w składniki odżywcze kora jest idealna dla roślin preferujących podłoże o wyższej kwasowości. Kora jest dostępna w różnych gatunkach i może zastąpić znaczne ilości torfu w mieszankach podłożowych.
Chociaż początkowo może wiązać azot, kora rozkłada się powoli, oferując długoterminowe korzyści. Ekonomiczna i przyjazna dla środowiska kora staje się coraz bardziej popularna w ogrodnictwie. Trwające badania koncentrują się na optymalizacji jej właściwości pod kątem różnych zastosowań.
Kompost w porównaniu do torfu
Pomimo, że kompost jest najmniej stabilną alternatywą dla torfu, zyskuje na popularności. Jego zaletą jest fakt, że jest to przyjazny dla środowiska zamiennik. Ta alternatywa dla torfu oferuje liczne korzyści. Jedną z nich jest poprawienie struktury gleby i zwiększona retencja wody. W jego składzie znajdują się też składniki odżywcze, które kompost powoli uwalnia. Co więcej, kompost wspiera pożyteczne mikroorganizmy i promuje zdrowie roślin i bioróżnorodność gleby.
Dlatego, że ma najczęściej bardziej neutralny współczynnik pH niż torf, może wymagać dostosowania pH dla wymagań roślin kwasolubnych. Jakość i konsystencja kompostu mogą się różnić, dlatego ważne jest, aby kupować go od sprawdzonych producentów.
Kompost jest zwykle mieszany z materiałami takimi jak perlit lub wermikulit i stanowi od 10 do 20% mieszanek podłożowych.
Ponieważ sektor ogrodniczy poszukuje zrównoważonych praktyk, kompost oferuje realne rozwiązanie, które poddaje recyklingowi odpady organiczne, jednocześnie zmniejszając zależność od nieodnawialnych zasobów torfu.
Więcej informacji:Syngenta Flowers