Jakie są jedne z najważniejszych spraw w gospodarstwie? Odpowiednie środki produkcji szkółkarskiej. To dzięki nim można produkować materiał dobrej jakości, utrzymując koszty produkcji pod kontrolą. Europejskie firmy oferują szeroką gamę rozwiązań i produktów. Poznajmy kilka z nich.
Środki produkcji szkółkarskiej przydatne w sprzedaży internetowej
Obserwując rynek roślin ozdobnych, widać jak bardzo w ostatnich latach nabrała znaczenia sprzedaż on-line. Zwłaszcza gatunków wykorzystywanych do dekorowania wnętrz.
W nowej ofercie firmy Modiform znalazły się tekturowe wytłoczki służące do zabezpieczania roślin na czas wysyłki w pudłach kartonowych do odbiorców sklepów internetowych.
„Wychodząc naprzeciw potrzebom sklepów internetowych, wprowadzamy do asortymentu nową linię produktów” – poinformował Tony Christensen z firmy Modiform.
Wytłoczki wykonane są w 100% z papieru i tektury, pochodzących ze źródeł z certyfikatem FSC. Przydatne są do roślin w doniczkach o średnicy 10,5; 12 i 13 cm.
Ekspozytory
W Mediolanie swoją ofertę zaprezentowała firma FotoCCar, która sprzedaje ekspozytory – montowane na wózkach CC. Służą one do profesjonalnych fotografii roślin sprzedawanych za pośrednictwem Internetu.
Jak podkreślał Pierre Demesmaeker, dyrektor tego niewielkiego przedsiębiorstwa, coraz większa liczba sklepów internetowych spowodowała, że klienci mają większe oczekiwania. Przed zakupem chcą widzieć nabywany okaz. Dlatego jego dobre zdjęcia wpływają na decyzje zakupowe.
Oferowane przez firmę FotoCCar ekspozytory ułatwiają sfotografowanie roślin w różnych rozmiarach – na wybranym tle, z podziałką centymetrową. Są one łatwe do montażu i transportu, dlatego nie ma potrzeby organizowania stacjonarnego kącika do fotografii.
Klienci mogą wybierać spośród szerokiej palety barw tła ekspozytora, choć P. Demesmaeker chętnie udziela porad, co na jakim tle będzie się najlepiej prezentowało. Na przykład rośliny doniczkowe świetnie wyglądają na złotym tle.
Właściciel firmy Foto CCar pokazał prostą „sztuczkę”, która bez szczególnych zabiegów pomaga wydobyć szczegóły rośliny na zdjęciu.
Najczęściej rośliny fotografuje się na białym tle. Okazuje się jednak, że znacznie lepsze jest szare. Na takim roślina jest lepiej doświetlona i prezentuje się znacznie atrakcyjniej. Ten prosty zabieg może sprawić, że przygotowany do sprzedaży towar bez większego wysiłku stanie się atrakcyjniejszy dla ludzkiego oka.
Technologia nanopęcherzyków
Wydawałoby się, że najlepszą metodą pobierania przez rośliny tlenu jest oddychanie. Okazuje się jednak, że znacznie efektywniej odbywa się to, gdy pierwiastek ten rozpuszczony jest w wodzie. Z pomocą przychodzi technologia nanopęcherzyków, dzięki której uzyskuje się milion razy mniejsze pęcherzyki, które znamy m.in. z wody gazowanej.
Gazy w formie nanopęcherzyków wytwarzają specjalne urządzenia, np. NANO 2 BO 3 Z prezentowane na targach w Mediolanie. Dzięki niemu w wodzie rozpuszczany jest tlen i ozon.
Nanopęcherzyki utrzymują się w wodzie bardzo długo – po dostarczeniu jej roślinom. Dzięki mikroskopijnym rozmiarom, przenikają do komórek i odżywiają je, co skutkuje silniejszym i mocniejszym wzrostem roślin. Dodatkowo woda zawierająca nanopęcherzyki ozonu jest silnym, aczkolwiek w pełni naturalnym środkiem dezynfekującym, który skutecznie niszczy bakterie.
Nanopęcherzyki stwarzają naturalne warunki tlenowe, w których dochodzi do redukcji szkodliwych patogenów (m.in. z rodzaju Pythium). Ponadto obniżają możliwości występowania glonów i biofilmu. Rośliny w uprawach polowych, zraszane wodą z nanopęcherzykami, były mniej podane na atak szkodników, ponadto charakteryzowały się silniejszym i zdrowszym wzrostem.
Dostarczanie jej roślinom do korzeni sprawiało z kolei, że rośliny szybciej rosły, można było jednocześnie ograniczyć ilość nawozów, a nawet wody do podlewania. Urządzenie NANO 2 BO 3 Z jest łatwe do zamontowania na istniejących instalacjach nawodnieniowych.
Środki produkcji szkółkarskiej do walki z chwastami
Belgijska firma DS Technical Nonwovens promowała w Essen swój sztandarowy produkt – agrotkaninę Biocovers®. Jest ona wytworzona w 100% z polilaktydu (PLA), który jest w 100% biodegradowalny i nadaje się do kompostowania. Co ważne – nie zawiera mikroplastiku.
Możliwości zastosowania tej agrotkaniny upatruje się na terenach zieleni – w zależności od typu, rozkłada się ona po upływie 3–5 lat (lub więcej). Jest to wystarczający czas, aby rośliny zakryły jej powierzchnię i nie dopuszczały do rozwoju chwastów, a tym samym – przejęły jej rolę.
Produkt ten dobrze się też sprawdza w produkcji roślin na zielone dachy. Jak podaje producent, 70% energii potrzebnej do wytworzenia tej agrotkaniny pochodzi z własnej elektrowni wiatrowej.
W produkcji szkółkarskiej najpowszechniejszą metodą walki z chwastami jest stosowanie herbicydów i ściółkowanie roślin. O wykorzystywanych do tego celu materiałach pisaliśmy w artykule „Czym ściółkować rośliny?”.
Jak sobie jednak radzić z tym problemem na miejskich terenach zieleni i wszędzie tam, gdzie stosowanie herbicydów jest zabronione lub ograniczone? Tam przydatnym do walki z chwastami może być urządzenie BioMant z niemieckiej firmy Mantis ULV-Sprühgeräte GmbH.
Chwasty traktowane są gorącą (o temperaturze 99,5°C) wodą, która uszkadza ich komórki. Kilkukrotny zabieg doprowadza do śmierci roślin. Maszyna BioMant jest dostępna w kilku wersjach, np. może poruszać się na własnych kołach albo być transportowana na przyczepie bądź na pace samochodu terenowego lub pojazdu użytkowego.
Poszczególne modele różnią się też wydajnością (9–30 l wody/minutę), promieniem strumienia oraz sposobem zasilania (zewnętrzne lub własne, zintegrowane z pompą).
Nowatorskim sposobem walki z chwastami w uprawach gruntowych jest wykorzystywanie prądu. Pisaliśmy o tym rozwiązaniu w artykule „Zwalczanie chwastów prądem”.
Po skończonej produkcji
Mottem holenderskiej firmy Unifortes jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań związanych z myciem przemysłowym.
Oferowane maszyny są proste i intuicyjne w obsłudze i serwisowaniu, a wszystko to w atrakcyjnych cenach. W Essen na targach IPM 2023 zaprezentowała ona myjkę UNI-BW150.60 – kompaktowe urządzenie do mycia palet uprawowych, tac wysiewnych oraz skrzynek. Jej ustawienia można zmieniać według rodzaju pojemnika i jego stopnia zabrudzenia.
Otwarta konstrukcja maszyny, włazy po obu stronach oraz ergonomiczne podawanie i odbieranie sprawiają, że jest to myjka łatwa w obsłudze, czyszczeniu i konserwacji. Zamontowano w niej mniejszą pompę, co pozwala na zaoszczędzenie energii.
Woda krąży w obiegu zamkniętym, co wpływa na jej mniejsze zużycie (mniej też potrzeba środków dezynfekujących). Wydajność maszyny wynosi do 100 pojemników/godz. Obsłuży ją jedna osoba.