Sztuczna inteligencja w szkółkarstwie to przyszłość. Głównie w sterowaniu procesami produkcji i kontrolowaniu optymalnych warunków panujących w szklarniach. Sterowanie oświetleniem, nawadnianiem, wentylacją, kurtynami itp. Tym wszystkim już teraz sterują komputery. Sztuczna inteligencja w ich oprogramowaniu ma szanse na jeszcze lepszą realizację zadań.
Sztuczna inteligencja (AI) umożliwia komputerom uczenie się i wykonywanie zadań, które kiedyś musiały być przetwarzane całkowicie przez człowieka. W uprawach w kontrolowanym środowisku, AI oferuje potencjał optymalizacji zarządzania uprawami i kontroli tego środowiska. Celem jest wydajniejsza produkcja i wyższa jakość.
Kluczowa dla sukcesu będzie integracja sztucznej inteligencji w procesy kontrolowania środowiska pod osłonami. Środkiem do tego jest proces uczenia maszynowego i to on ma pełnić przełomową rolę w branży komputerów kontroli środowiska.
Sztuczna inteligencja w szkółkarstwie oferuje znaczący potencjał transformacji zarządzania szklarniami. Robi to poprzez automatyzację procesów decyzyjnych i integrację ludzkiej wiedzy. AI będzie mogła optymalizować warunki wzrostu, zwiększać produktywność. Jednocześnie będzie poprawiać jakość plonów i ostatecznie podnosić rentowność gospodarstw szkółkarskich i ogrodniczych.
Aby to osiągnąć konieczne jest podejście multidyscyplinarne do tych wyzwań. Chodzi o połączenie zdobywanego latami doświadczenia szkółkarzy i wyniki eksperymentów naukowych z zaawansowanymi technologiami czujników, danych i sterowania.
W miarę rozwoju AI jej zastosowania w zarządzaniu szklarniami niewątpliwie będą się rozszerzać, oferując nowe możliwości innowacji, wzrostu i zwiększonego potencjału zarobkowego w rolnictwie w kontrolowanym środowisku.
Źródło: „A Primer of Artificial Intelligence for Greenhouse Control” E-Gro