Woda bez glonów dzięki ultradźwiękom

Algi w wodzie
Fot. CSIRO (Licencja Creative Commons Attribution 3.0)

W produkcji roślin kluczową rolę pełni woda, która powinna być dobrej jakości, w tym bez glonów i innych biologicznych zanieczyszczeń. Jedną z metod uzyskania takiej wody jest generator ultradźwięków. Dzięki ultradźwiękom woda w zbiornikach oczyszcza się, a następnie ich stosowanie zapobiega ponownemu pojawieniu się glonów, grzybów, a w ograniczonym stopniu też bakterii, wirusów, nicieni i roztoczy.

Produkcja roślin ozdobnych wymaga dużej ilości odpowiednio czystej wody. Jest ona tym cenniejsza, im jej zasoby są coraz bardziej ograniczone. By zapewnić jej potrzebną ilość, konieczne jest jej magazynowanie. Wiąże się to z budową zbiorników oraz dbaniem o jej czystość.

Stojąca w zbiornikach woda z czasem staje się siedliskiem mikroorganizmów, które zmieniają jej właściwości i powodują, że często staje się bezużyteczna dla produkcji roślinnej. Z jednej strony konieczne jest zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi biofory. Z drugiej zaś – odpowiednie jej uzdatnianie i zapewnienie wymaganych parametrów.

Woda bez glonów

Proces przygotowania wody dla produkcji roślinnej, w tym roślin ozdobnych, staje się tańszy i prostszy, gdy uzdatniana woda jest wolna od glonów. Filtry do wody mniej się zapychają i rzadziej potrzebują serwisowania. Systemy rozprowadzania wody i pompy są czystsze. Dzięki temu jakość dostarczanej wody jest lepsza, a urządzenia ją doprowadzające – niezawodne.

Rzadziej dochodzi do zatykania się dysz zamgławiaczy czy nawadniania kropelkowego. W mniejszym stopniu następuje spadek przepływu i ciśnienia w poszczególnych systemach, a przez to zaburzenie w nawadnianiu lub fertygacji.

Woda bez glonów dzięki ultradzwiękom
Płytko pod wodą unosi się źródło ultradźwięków, które dzięki zjawisku kawitacji eliminuje glony w zbiorniku wodnym. Rys. K. Burek

Zapewnienie wody bez glonów odbywa się głównie poprzez stosowanie odpowiednich środków chemicznych. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne, może być niebezpieczne i szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Generator ultradźwięków jest pozbawiony tych wad, a jego bezobsługowość to wymierne oszczędności.

Jak to działa?

Ultradźwięki to fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości. Rozchodzą się w wodzie z dużo większą prędkością niż w powietrzu. Rozchodzeniu się ultradźwięków w wodzie towarzyszy zjawisko kawitacji.
Kawitacja jest to tworzenie się mikrobąbli pary wodnej, które trwają ułamki sekundy, a następnie zapadają się, czemu towarzyszy implozja. Każda taka implozja w skali mikro powoduje silną falę uderzeniową, która niszczy na swojej drodze mikroorganizmy. Jest jednak zupełnie nieszkodliwa dla człowieka czy też ryb.

Woda bez glonów w małych i dużych zbiornikach

System ultradźwiękowego pozbywania się glonów i mikroorganizmów z wody jest łatwo skalowalny.
Producenci oferują generatory o mocy od kilkudziesięciu watów.
Te mniejsze głównie służą do oczyszczania powierzchni zbiorników wodnych. To tam, tuż pod powierzchnią, gdzie woda jest najcieplejsza i dociera najwięcej światła, koncentruje się bioflora. Jeden generator skutecznie zapobiega pojawieniu się glonów na powierzchni aż do 1250 m².
Sam generator wyposażony jest w pływak, który utrzymuje go płytko pod powierzchnią wody i zasilany wodoszczelnym kablem zapewniającym długotrwałe i bezpieczne użytkowanie.

Mocniejsze generatory (od 100 W) zaczynają sobie dobrze radzić nie tylko z powierzchnią zbiornika wodnego. Większa moc przekłada się na większą penetrację również w głąb. To skutkuje lepszym oczyszczaniem wody.

Szczególnie mocne i wydajne systemy, nawet kilkusetwatowe, stosuje się w zbiornikach wody przygotowanej do użycia w danym dniu produkcyjnym. Te najmocniejsze systemy zapewniają nie tylko wodę bez glonów, ale też bez sporej ilości innych biologicznych zanieczyszczeń. A do pewnego stopnia nawet mają działanie wirusobójcze.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.