Yara zmniejsza moce produkcyjne

fot. Adobe stock

Norweska firma Yara, jeden z największych na świecie producentów nawozów, poinformowała o ograniczeniu produkcji amoniaku i mocznika we włoskich i francuskich zakładach z powodu rosnących cen gazu ziemnego – podała 9 marca 2022 r. agencja Reutera.


Według Reutersa, fabryki nawozów Yary we włoskiej Ferrarze i francuskim Hawr mają razem roczne moce produkcyjne na poziomie 1 mln ton amoniaku i 0,9 mln ton mocznika. „Włączając optymalizację i utrzymywanie produkcji w innych zakładach, do końca tygodnia produkcja amoniaku i mocznika w Europie dojdzie do ok. 45% możliwości produkcyjnych” – poinformowała Yara w komunikacie, cytowanym przez Reutersa. Firma podała, że będzie monitorować sytuację i wykorzysta swoje globalne moce produkcyjne, by dostarczać towar klientom i utrzymać ciągłość łańcuchów produkcji żywności, ale „ograniczenie produkcji jest konieczne ze względu na trudne warunki rynkowe”.
We wrześniu zeszłego roku Yara informowała już o ograniczeniu produkcji amoniaku w Europie w związku ze wzrostem cen gazu, ale od tego czasu produkcja powróciła do dawnego poziomu.
Po wtorkowych ekstremalnych zmianach notowań w środę ceny gazu spadały. Niderlandzkie kontrakty na gaz zniżkowały o 9,1% – do 195 euro za MWh, po spadku wcześniej o 14% i po gwałtownych wahaniach cen – między zyskiem a stratami – we wtorek, wywołanych obawami o dostawy paliwa z Rosji.
W poniedziałek kontrakty na gaz zwyżkowały po raz pierwszy w historii do 345 euro za MWh, więcej o 79%. W tym tygodniu ceny gazu wzrosły o 160 euro.

Źródło: PAP

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.