Nowy wirus na kalibrachoi

fot. S. Jenssen

W Stanach Zjednoczonych zaobserwowano nowe zagrożenie dla upraw kalibrachoi (Calibrachoa) – wirus Chili Pepper Mild Mottle Virus (CPMMoV). Został on stwierdzony w bieżącym sezonie pierwszy raz, a doniesienie na ten temat opracowały Nora Catlin i Margery Daughtrey z Cornell University w USA.


Objawy tego wirusa na kalibrachoi to: nieregularne żółte plamy na liściach otoczone zieloną tkanką; nieregularne wybarwienie kwiatów – kolor właściwy zanika, a w jego miejscu pojawiają się białe plamy; nekrotyczne plamy; słaby wzrost roślin (są karłowate).
Obecnie niewiele wiadomo na temat tego wirusa, ale wiemy, że jest on sklasyfikowany jako tobamowirus i jest powiązany z wirusem mozaiki tytoniu (TMV). Tak jak on, CPMMoV może się łatwo rozprzestrzeniać na rękach i narzędziach, nie jest natomiast przenoszony przez owady. Ponieważ zakres żywicieli CPMMoV nie jest jeszcze dobrze zdefiniowany, producenci roślin powinni zachować ostrożność i obserwować zwłaszcza inne rośliny z rodziny Solanaceae – petunie (Petunia), bielunie (Datura), tytoń (Nicotiana), paprykę (Capsicum), pomidor (Lycopersicon) i bakłażan (Solanum melongena) – informują N. Catolin i M. Daughtrey. Należy też pamiętać, że tobamowirusy są bardziej stabilne poza swoimi roślinnymi żywicielami niż większość innych wirusów, więc trzeba założyć, że cząstki CPMMoV mogą być obecne na przedmiotach, z którymi miały styczność zainfekowane rośliny.
Jeśli zaobserwowano objawy wirusa na roślinach, należy wdrożyć surowe praktyki sanitarne. Należy się upewnić, że pracownicy dezynfekują ręce i narzędzia, co zminimalizuje potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa między roślinami podczas przesadzania i innych prac pielęgnacyjnych. Zainfekowane rośliny należy wyrzucić, a stanowisko po nich zdezynfekować. Do tego celu można użyć gotowego środka lub sporządzić 10-procentowy roztwór z jednej części 6-procentowego podchlorynu sodu i dziewięciu części wody.

Oryginalna publikacja na temat nowego wirusa: https://www.e-gro.org/pdf/2022-11-20.pdf

Na zdjęciach, publikowanych dzięki uprzejmości Elise Lobdell, Sandry Jensen i producentów roślin balkonowych z USA, widoczne są objawy wirusa CPMMoV na kalibrachoi.

Nowy wirus na kalibrachoi

Nowy wirus na kalibrachoi

Nowy wirus na kalibrachoi

Nowy wirus na kalibrachoi

Nowy wirus na kalibrachoi

 

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.