Czy warto uprawiać liść laurowy w domu? Jak to robić?

Artykuł sponsorowany

Liście Laurowe w domu

Wawrzyn szlachetny to roślina, której cenne właściwości znane są już od starożytności. Przede wszystkim może pełnić funkcję ozdobną, ale i leczniczą czy być świetnym dodatkiem kulinarnym. Pytanie zasadnicze brzmi: czy warto uprawiać liść laurowy w domu? Jak należy to robić?

Czy uprawa wawrzynu szlachetnego sprawdzi się w domu?

Warto wiedzieć, że liść laurowy można uprawiać nie tylko w ogrodzie, bo świetnie sprawdzi się w uprawie doniczkowej. Może być ozdobą zarówno kuchni, salonu, jak i jadalni. Niegdyś wawrzyn uchodził za roślinę zwycięzców, gdyż to właśnie z jego liści pleciono wieńce, dla olimpijskich mistrzów. Błyszczące, ciemnozielone liście wawrzynu szlachetnego pięknie się prezentują, stąd może być ozdobą każdego wnętrza. Jednocześnie z lekko goryczkowym posmakiem jest świetnym dodatkiem do gęstych zup takich jak barszcz, żurek czy ogórkowa, a także cięższych dań takich jak gulasz czy bigos. W uprawie ozdobnej dobrze skomponuje się z surfiniami, ale i pelargoniami.

Jakie są właściwości liści laurowych i dlaczego warto wybrać laur do domu?

Znane zastosowanie liście laurowych, to oczywiście dodawanie ich do potraw. To przyprawa, która ma wiele cennych składników takich jak flawonoidy, terpeny, oleje tłuste, skrobię, czy cukry. Potrawy dzięki nim nabierają charakterystycznego aromatu. W dodatku należy podkreślić, że zmniejszają wzdęcia. W domu warto umieścić liście laurowe także w szafkach i szafach, gdyż odstraszają mole. Z liści laurowych wytwarzany jest olejek laurowy, który ma właściwości lecznicze. Pomaga na bóle reumatyczne, choroby skóry, ale i kaszel. Napary z liści laurowych można stosować na wzdęcia, ale i porost włosów. Zastosowanie liści laurowych jest zatem bardzo wszechstronne.

Jak uprawiać laur w domu?

Uprawa lauru w domu nie jest bardzo skomplikowana. Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, o odczynie obojętnym albo lekko kwaśnym. Może rosnąć na słabym, lekkim podłożu, ale nie ciężkim i gliniastym. Laur warto przesadzać co dwa lata do większej doniczki. Wawrzyn szlachetny nie lubi zbyt obfitego podlewania. Należy podlewać go umiarkowanie. Można zwiększyć częstotliwość podlewania latem, natomiast zimą wystarczy podlewać go mniej więcej co 2 tygodnie. Jeżeli liść laurowy ma służyć w celach spożywczych, do nawożenia należy używać biohumusu lub nawozu z odchodów dżdżownic. Gdy laur uprawiany jest tylko w celach dekoracyjnych, można sięgnąć po nawóz wieloskładnikowy. Należy go zasilać od wiosny do połowy sierpnia co 2 tygodnie. Jeżeli chodzi o uprawę wawrzynu szlachetnego, to istotne jest także jego podcinanie. Warto pamiętać o tej czynności dwa razy do roku. Najlepiej przycinać go w marcu oraz w lipcu. Jednocześnie przycinanie nie powinno być radykalne, należy obcinać krótsze części pędów. Wawrzyn można formować i nadawać mu piękny kształt. Dobrze prezentuje się w kulistej formie. Warto pamiętać, że roślina powinna mieć dość ciasną donicę.

Gdzie sprawdzi się laur w domu? Na pewno może ozdobić parapet kuchenny i stać obok innych uprawianych przypraw takich jak bazylia czy mięta. Może być dodatkiem do tak wielu potraw, że warto uprawiać go w celach spożywczych, do doprawiania dań. Choć go nie zjadamy, nadaje potrawom głęboki aromat, który pobudza kubki smakowe. Warto podkreślić, że będzie się także pięknie prezentował w wersji formowanej obok roślin ozdobnych na kwietniku w salonie.

Materiał sponsorowany

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.