Nożyce do żywopłotu są niezastąpionym narzędziem, które pomaga pielęgnować ogród. Aby jednak służyły przez wiele lat, niezbędne jest regularne dbanie o nie. Właściwa konserwacja nie tylko przedłuży ich żywotność, ale też zapewni bezpieczeństwo użytkowania. Jak więc dbać o nożyce do żywopłotu? Podpowiadamy!
Regularnie czyszczenie ostrzy
Zadbane ostrza są niezbędne do właściwej pracy nożyc. W dodatku mają stały kontakt z roślinnością, wilgocią czy żywicą, nie dziwi więc fakt, że pielęgnację narzędzi należy rozpocząć właśnie od nich. Zapominanie o czyszczeniu może skutkować tępym działaniem nożyc i korozją. Aby tego uniknąć, trzeba za każdym razem przyjrzeć się ostrzom. Czego do tego użyć? Najlepiej miękkiej szczotki, która usunie pozostałości roślin. Następnie należy przetrzeć ostrza wilgotną, a potem suchą szmatką. Jeżeli nożyce do żywopłotu są pokryte żywicą, wówczas warto użyć specjalnych środków do czyszczenia narzędzi ogrodowych, a po czyszczeniu osuszyć je. Na koniec można nałożyć na ostrza cienką warstwę oleju, która pomoże w zapobieganiu korozji.
Systematyczne ostrzenie ostrzy
Ostrza nożyc do żywopłotu muszą być ostre, żeby praca nimi była maksymalnie wydajna. Przytępione wymagają nie tylko większego wysiłku podczas użytkowania, ale też mogą uszkadzać rośliny. Z tego względu należy ostrza systematycznie ostrzyć. Jak to robić? Z powodzeniem można wykonać to samodzielnie, przynajmniej jeśli chodzi o narzędzia ręczne. Przydatny w tym będzie pilnik do metalu lub specjalna ostrzałka. Akcesoria te można kupić w każdym sklepie budowlanym. Przy ostrzeniu kluczowe jest zachowanie odpowiedniego kąta, powinien on wynosić 20-30 stopni. W przypadku nożyc elektrycznych lub spalinowych lepiej oddać je do profesjonalnego serwisu, by nie uszkodzić mechanizmu.
Sprawdzanie stanu technicznego
Nożyce do żywopłotu należy regularnie sprawdzać pod kątem technicznym. To pomoże nie tylko utrzymać narzędzia w dobrym stanie, ale też zapobiegnie ewentualnym wypadkom przy użytkowaniu. Przed każdym użyciem warto przyjrzeć się ostrzom i ruchomym częściom. Jeśli tylko widoczne będą jakiekolwiek uszkodzenia typu pęknięcia, wycieki smaru, poluzowanie śrub, należy narzędzia naprawić samodzielnie lub oddać je do serwisu.
Korzystanie bez nadmiernego przeciążania
Z każdego narzędzia należy korzystać z umiarem. Tu kluczowy jest też wybór odpowiedniego rodzaju sprzętu. Nożyce do żywopłotu ręczne nie będą wystarczające do dużego ogrodu, nawet nie wszystkie elektryczne modele poradzą sobie z wielką ścianą krzewów do przycięcia. Wówczas lepszym wyborem będą narzędzia spalinowe, które są najbardziej wydajne. Nadmierne obciążanie niewłaściwie dobranych modeli może prowadzić do uszkodzenia ostrzy czy mechanizmów wewnątrz sprzętu.
Za każdym razem należy więc ocenić, czy wybrane nożyce do żywopłotu są odpowiednie do przycinania konkretnych roślin i powierzchni. Może się okazać, że do danej czynności będą potrzebne w ogóle inne sprzęty, np. sekator czy nawet piła ogrodowa.
Przechowywanie nożyc w odpowiednich warunkach
Chcąc zachować nożyce przez długi czas w dobrym stanie, należy też przechowywać je w odpowiednich warunkach, szczególnie po sezonie. Narzędzia należy składować w suchym miejscu, z dala od wilgoci, która może niekorzystnie wpłynąć zarówno na ostrza, jak i całe urządzenie. Najlepiej dodatkowo je zabezpieczyć, przechowując nożyce w dopasowanym pokrowcu.
Okresowe serwisowanie nożyc elektrycznych i spalinowych
Konserwacja nożyc, które są bardziej wydajne, ale i profesjonalne, jest bardziej wymagająca. Warto raz w roku oddać je do serwisu, żeby sprawdzić, czy wszystkie mechanizmy odpowiednio działają, czy nic się nie poluzowało, czy ostrza są wystarczająco ostre itp. To nie tylko zwiększy żywotność nożyc, ale też zapewni większe bezpieczeństwo podczas przycinania żywopłotów.
Jak dbać o nożyce do żywopłotów – podsumowanie
Podsumowując, najłatwiej dbać o najprostsze narzędzia, czyli nożyce ręczne. Należy regularnie je czyścić, konserwować, ostrzyć, przechowywać w suchym miejscu. Bardziej wymagające są modele elektryczne i spalinowe. Jeśli jakieś mechanizmy ulegną uszkodzeniu, najlepiej oddać je do rekomendowanego serwisu. Nie można też urządzeń przeciążać. Warto mierzyć siły na zamiary i dopasowywać sprzęt do planowanych prac. To pozwoli zachować nożyce w dobrym stanie i zminimalizuje ewentualne uszkodzenia.
Regularne kontrole stanu technicznego zwiększą bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Nie jest to jednak jedyna forma ochrony. Osoby, które używają nożyc do żywopłotu, powinny pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad właściwego korzystania ze sprzętu. Warto więc wyposażyć się w rękawice, które wzmocnią pewność trzymania nożyc, ale też osłonią przed uszkodzeniem skóry. Równie ważne są okulary ochronne, które zabezpieczą oczy przed drobną roślinnością, która może się do nich przedostać. Niektórzy sięgają dodatkowo po maseczki, które zasłaniają drogi oddechowe przed „wtargnięciem” resztek liści.
Artykuł sponsorowany