Pergola to ten typ architektury ogrodowej, który pozwala w prosty sposób ozdobić ogród. Nie robi tego jednak w pojedynkę. Potrzebuje odpowiednich roślin, które porosną ją, dając równocześnie w ogrodzie przytulne, zacienione miejsce do odpoczynku. Jakie kwiaty wybrać na pergolę?
Pergola ogrodowa – jaką wybrać?
Zanim wybierze się rośliny, warto wiedzieć, jaka pergola ogrodowa będzie najlepsza jako podpora dla kwiatów pnących. Przede wszystkim musi być solidna. Rośliny pnące wbrew pozorom potrafią sporo ważyć, zwłaszcza w pełnym rozkwicie. Właśnie dlatego trzeba wybrać pergolę ogrodową, która jest odpowiednio wytrzymała.
Do wyboru są modele wykonane z metalu. Pergola ogrodowa ze stali jest odporna na korozję, niestraszne jej czynniki atmosferyczne jak deszcz czy śnieg. Z powodzeniem może służyć jako podpora pod rośliny pnące, pod warunkiem że nie będą zbyt ciężkie. Pergola ogrodowa z metalu często jest dostępna w formie trejaży. Są one bogato zdobione dekoracyjnymi motywami roślinnymi.
Pewniejszym wyborem jest pergola wykonana z drewna. Zarówno w formie trejażu, jak i łuku tworzącego przejście, czy nawet w wersji z ławką. Drewno to solidny materiał, bardzo wytrzymały. Co więcej, doskonale wpisujący się w każdą aranżację ogrodu. Drewniana pergola wymaga zabezpieczenia odpowiednią farbą, aby stała się odporna na działanie czynników zewnętrznych. Wówczas posłuży na długo.
Jakie kwiaty jednoroczne na pergolę?
Przy pergolach najlepiej jest sadzić rośliny pnące. Dzięki temu wykorzystuje się budowlę na dwa sposoby – jako podporę pod nie i jako miejsce do odpoczynku, które zacieniane jest przez kwiaty. Co można posadzić? Warto pomyśleć o szybko rosnących roślinach jednorocznych. Ich zaletą jest to, że kwitną bardzo obficie i są łatwe w uprawie.
Najpopularniejsze kwiaty jednoroczne na pergolę to:
- groszek pachnący,
- kobea pnąca,
- tunbergia oskrzydlona,
- nasturcja większa,
- fasola ozdobna,
- wilec klapowany,
- chmiel japoński.
Warto jednak pamiętać, że nie są to rośliny mrozoodporne, więc w Polsce są jednoroczne. Jeśli jednak pnącza mają porastać pergolę głównie w lecie, warto o nich pomyśleć. Zwłaszcza że z powodzeniem można mieć je niedrogo, bo z nasion z własnego siewu. Kwiaty jednoroczne na pergolę można uprawiać nawet w pojemnikach. To dobry wybór, gdy szuka się pnączy na taras.
Kwitnące pnącza na pergolę
Wśród kwiatów, które pną się po pergoli, tworząc dekoracyjne ściany, są także takie, które są wieloletnie. Warto o nich pomyśleć, jeśli obok trejażu jest na tyle żyzna ziemia, że przez długi czas będzie w stanie zapewnić roślinom wszystkie niezbędne minerały. Odwdzięczą się wówczas pięknym kwieciem.
Kwiaty pnące, które warto posadzić przy pergoli to:
- róża pnąca,
- hortensja pnąca,
- powojnik,
- wiciokrzew,
- wisteria,
- milin amerykański,
- rdestówka Auberta,
- akebia pięciolistkowa.
Pnącza te przepięknie kwitną latem. Każda z roślin wygląda inaczej, ma różnorodne kwiaty, które cudownie pachną. Trzeba jednak mieć świadomość, że rośliny pnące, które wydają kwiaty, wymagają pielęgnacji – nawożenia i przycinania. Co więcej, są podatne na szkodniki. Należy też zastanowić się nad kwiatami na pergoli w sytuacji, gdy ma zaciemniać miejsce do rekreacji. Będą do nich przylatywać owady zapylające. To dość ryzykowne zwłaszcza wówczas, gdy jest się uczulonym na jad owadów. Wówczas zdecydowanie lepiej jest postawić na pnącza zimozielone.
Ozdobne pnącza liściaste na pergolę
Wśród roślin, które doskonale sprawdzają się na pergole, są takie pnącza, których główną ozdobą są liście. Część z nich wydaje również kwiaty, ale nie są one zbyt okazałe. Co więcej, rośliny te są w przeważającej większości zimozielone. Oznacza to, że nie gubią liści na zimę, więc okrywają pergolę przez cały rok. Warto to sprawdzić, zwłaszcza wówczas, gdy chce się posadzić rośliny przy pergoli, która przylega do domu. W zimie lepiej nie zasłaniać okien roślinnością. Jeśli jednak szuka się pnącz z ozdobnymi liśćmi, to jest w czym wybierać.
Pnącza liściaste porastające pergolę:
- bluszcz pospolity,
- winobluszcz trójklapowy,
- winorośl japońska,
- kokornak wielkolistny,
- winnik zmienny,
- dławisz okrągłolistny,
- trzmielina Fortune’a.
Są to rośliny, które stosunkowo szybko rosną i nie mają dużych wymagań. Oczywiście poza jednym – dużą ilością miejsca do rozwoju. Czasami trzeba nieco im pomóc wspiąć się po pergoli. Jednak przeważająca większość wykształca odpowiednie pędy, by piąć się w górę, owijać lub czepiać wsporników.
Jakie rośliny na pergolę ogrodową?
Przy pergoli ogrodowej najlepiej jest posadzić pnącza. Dzięki temu wykorzystuje się ich potencjał – rośliny będą się po niej wspinać, porastać ją, aż stworzą zieloną ścianę. Oczywiście warto wziąć pod uwagę to, czy pnącze wydaje kwiaty lub owoce, które mogą znacząco obciążyć konstrukcję. Warto wybrać do nich drewnianą pergolę, a metalową zostawić dla drobniejszych roślin.
Pnącza w lecie często wydają kwiaty. Zdobią pergolę więc nie tylko liście, ale i kwiecie. W zależności od gatunku można cieszyć się nimi przez całe lato, a nawet do późnej jesieni. Jednak wymagają wówczas więcej troski – przycinania, nawożenia, podlewania w okresach suszy.
Przy pergoli można i warto posadzić także liściaste pnącza. Rosną bardzo szybko i wiele z nich nie gubi liści zimą. Dzięki temu przez cały rok tworzą na pergoli efektowny baldachim.
Artykuł sponsorowany