Uprawa pod osłonami chroni rośliny przed szeregiem szkodliwych czynników, często kompletnie niezależnych od szkółkarza. Uprawy polowe narażone są na deszcz, porywisty wiatr, grad, ekstremalne wahania temperatury, a także szkodniki i patogeny. Wewnątrz tunelu lub szklarni utrzymuje się mikroklimat, którym można sterować. Nawadnianie upraw pod osłonami jest szczególnie ważnym zabiegiem, ponieważ jest jedynym źródłem wody dla roślin.
System nawadniania pozwala na dowolne sterowanie częstotliwością dostarczania wody i jej dawkami, a przez to i wilgotnością podłoża. Stworzony mikroklimat ma wpływ na intensywność parowania wody z powierzchni gleby (ewaporację) oraz z roślin (transpirację). Powstałe w wyniku tych procesów ubytki wody można uzupełniać stosując różne systemy nawadniania. Ich rodzaj musi być dopasowany do wymagań agrotechnicznych roślin, przy spełnieniu warunku oszczędnego gospodarowania wodą oraz energią.
Nawadnianie jest niezbędne na każdym etapie produkcji, szczególnie podczas rozmnażania, kiedy młodym roślinom należy stworzyć najlepsze warunki wilgotności podłoża i powietrza. Specyfika tego etapu uprawy wymaga zastosowania odpowiedniego systemu nawodnieniowego. Od jego precyzji i jakości zależy dynamika ukorzeniania oraz procentowy udział pełnowartościowych sadzonek. Powinien on zapewniać drobną kroplę i krótkie okresy zraszania oraz równomierne pokrycie nawadnianej powierzchni.
Kluczowymi funkcjami, które muszą spełniać mikrozraszacze w nawadnianiu ukorzenianych sadzonek pod osłonami jest zraszanie i zamgławianie. Mikrozraszacze stosowane są do równomiernego zraszania podłoża, podczas gdy zamgławiacze odpowiadają za regulację wilgotności powietrza i obniżanie temperatury. Mikrozraszacze Hadar 7110 spełniają obie te funkcje.
Niekwestionowaną zaletą Hadar 7110 jest ich funkcjonalna modułowa konstrukcja. Funkcja zraszacza lub zamgławiacza, a także dobór wielkości kropli, zależy od zastosowania odpowiedniej dyszy i wkładki. Dysza odpowiada za intensywność opadu, a wkładki za kształt emitowanej kropli. Pracujące w pozycji odwróconej mikrozraszacze zawieszone są na wężykach rozmieszczonych pod sklepieniem tunelu lub szklarni. Pracujący w pozycji odwróconej Hadar 7110 wymaga zastosowania wkładki „wirnik odwrócony”. Wypływający z dyszy strumień wody uderza o płaską powierzchnię wkładki emitując drobne krople, gwarantując efekt równomiernego zwilżania podłoża niezwykle ważnego dla produkcji sadzonek. Zastosowanie wkładki zamgławiającej pozwala na uzyskanie bardzo drobnych kropli (o średnicy poniżej 60 mikronów), które potrafią utrzymać się w powietrzu bez opadania. Zamgławianie służy przede wszystkim do podniesienia wilgotności powietrza i obniżenia temperatury w obiekcie. W celu wyeliminowania efektu kapania wody po zamknięciu zaworów, należy zastosować antykapacze. Pozwalają one na ograniczenie strat wody i gwarantują jednoczesny start całego systemu. Obciążenie wężyków utrzymuje podwieszone zraszacze w pozycji pionowej. Ze względu na intensywne użytkowanie instalacji nawodnieniowych, system należy wykonać z odpowiednio wytrzymałych rur i złączek.
Z powodu dużych wymagań co do jakości wody, niezbędne jest wyposażenie w system filtracji. Kluczowa jest także rozstawa mikrozraszaczy Hadar 7110 pod sklepieniem tunelu, a nawet wysokość ich umieszczenia nad powierzchnią uprawy. Biorąc pod uwagę specyficzne wymagania roślin, koniecznym może okazać się dodatkowe zasilanie nawozami i system fertygacji. Dlatego niezmiernie istotna jest integracja całości pod okiem wykwalifikowanych projektantów – mówi Andrzej Szerszeniewski, inżynier ds. projektów firmy Budmech. Hadar 7110 należą do podstawowych urządzeń wspierających nawadnianie upraw, przede wszystkim upraw pod osłonami. Ich właściwe zastosowanie przy uprawie rozsad może okazać się kluczem do obfitych plonów i powodzenia inwestycji. Stworzony przez nas system mikronawadniania oparty na zraszaczach Hadar 7110 umożliwia efektywne i ekonomiczne nawadnianie w szklarniach i tunelach, zapewniające bezpieczną eksploatację i oszczędność kosztów pracy – mówi Katarzyna Gowin, Regional Sales Manager firmy NaanDanJain w Polsce, producenta mikrozraszaczy Hadar 7110.
Zastanawiasz się nad instalacją mikrozraszaczy? Chciałbyś uzyskać szczegółowe informacje? Porozmawiaj z Andrzejem Szerszeniewskim, Inżynierem ds. Projektów w firmie Budmech:
Andrzej Szerszeniewski – Inżynier ds. Projektów
+48 22 765 65 78, andrzej.szerszeniewski@budmech.pl, www.budmech.pl
Materiał Partnera Budmech