Pięć maszyn i rozwiązań technicznych, które zrewolucjonizują pracę w Twojej szkółce!

Belka opryskująca do szkółki na kontenerowni
fot. Royal Brinkman

Uprawa roślin w szkółce wymaga dużych nakładów pracy i czasu. W zależności od etapu uprawy niezbędne do wykonania prace zmieniają się. Sprawia to, że trudno jest optymalnie ustalić liczebność załogi. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy koszty zatrudnienia pracowników są naprawdę wysokie, a umiejętne gospodarowanie kapitałem ludzkim jest jednym z czynników przesądzającym o opłacalności uprawy. Rozwiązaniem są nowoczesne maszyny oraz projekty techniczne, które pozwalają na zmniejszenie ilości pracowników w momentach, gdy ilość pracy jest największa.


Przedstawiamy pięć rozwiązań technicznych i maszyn szkółkarskich, dostępnych w ofercie Royal Brinkman, które zrewolucjonizowały pracę naszych klientów. Dowiedz się jak nowoczesne maszyny szkółkarskie z oferty Royal Brinkman przyczyniają się do usprawnienia pracy w szkółkach i przekonaj się, jak mogą zwiększyć opłacalność Twojej uprawy. Jeśli dotąd z nich nie korzystałeś – popraw wydajność prac i wprowadź je do swojej szkółki.

1. Doniczkarka Javo – rewolucja w sadzeniu roślin
Etap sadzenia roślin to gorączkowy okres w każdej szkółce oraz uprawie roślin doniczkowych. To moment, kiedy potrzebnych jest sporo rąk do pracy – w większości szkółek jest to co najmniej kilkunastu pracowników. I choć sam proces jest nieco mechaniczny i powtarzalny, to jednocześnie wymaga on dużej precyzji i wprawy w delikatnym obchodzeniu się z młodymi sadzonkami. Nie każde urządzenie do sadzenia jest w stanie sprostać tym wymaganiom. Doniczkarki Javo radzą sobie jednak bezproblemowo. Pozwalają na szybkie i precyzyjne umieszczanie sadzonek w doniczkach (z wydajnością do kilku tysięcy doniczek na godzinę), bez uszkadzania roślin. W zależności od modelu radzą sobie z różnego rodzaju doniczkami – od doniczek 5-centymentrowych, aż do dużych donic o pojemności nawet do 100 litrów, worków czy tac.

2. Rozdrabniacz do torfu – błyskawiczne rozdrobnienie substratu
Jeszcze przed sadzeniem roślin konieczne jest rozdrobnienie torfu, pakowanego w sprasowane big-bale. Rozdrabnianie i mieszanie dużych ilości substratu to praca wymagająca zaangażowania co najmniej kilku pracowników, jest przy tym męcząca i dość mozolna. Co więcej, wymaga ona nieco doświadczenia, tak by po jej wykonaniu torf uzyskał pierwotną strukturę. Pozostawienie jej niedoświadczonym pracownikom lub niedokładne jej wykonanie może negatywnie przełożyć się na rozwój roślin. Nieodpowiednio rozdrobnione podłoże nie osiąga właściwej przepuszczalności i puszystości, a co za tym idzie, stwarza gorsze warunki dla wzrostu roślin. Jeśli dotąd w Twojej szkółce praca ta wykonywana była ręczne, zakup rozdrabniacza do torfu będzie prawdziwą rewolucją z punktu widzenia szybkości i wydajności pracy. Urządzenie może być obsługiwane przez jednego pracownika, wymagającego jedynie podstawowego przeszkolenia, a w efekcie jego pracy zyskujesz doskonale rozdrobniony substrat, który zapewni optymalne warunki do rozwoju Twoich roślin.

Rozdrabniacz do torfu
fot. Royal Brinkman

3. Wózek Vitoy – szybkie rozstawianie roślin na zagonach
Prawdziwą rewolucją w rozstawianiu roślin na zagonach jest wprowadzenie wózka widelcowego Vitoy, który sprawnie przenosi rośliny z miejsca sadzenia na przygotowane podłoże. Zamiast grupy pracowników, rozstawiającej doniczki z wykorzystaniem specjalnych uchwytów, praca może być wykonana przez jedną osobę – operatora wózka widłowego. Dodatkowo – aby zautomatyzować pracę od momentu sadzenia aż po rozstawienie na zagonach, warto rozbudować wyposażenie szkółki o stoły buforowe. To specjalnie zaprojektowana linia urządzeń, wyposażonych w przenośniki taśmowe, które przesuwają rośliny od doniczkarki aż do miejsca odbioru roślin przez wózek Vitoy. Dzięki montażu stołów buforowych oraz wprowadzeniu do szkółki wózka widelcowego Vitoy praca przebiega szybko, płynnie, a co najważniejsze, nie wymaga angażowania dodatkowych pracowników.

4. Belka do oprysków – automatyczny oprysk i zraszanie
Wykonywanie oprysku to praca nie tylko czasochłonna i żmudna, lecz również wymagająca dużej precyzji. Ponadto – opryskiwanie z wykorzystaniem urządzeń obsługiwanych przez pracowników naraża ich na kontakt z substancjami chemicznymi, mogącymi mieć negatywny wpływ na organizm człowieka. I choć stosowanie ochronnych kombinezonów i masek z filtrami gwarantuje niemal pełne bezpieczeństwo, zastosowanie automatycznego rozwiązania pozwoli w pełni wykluczyć ryzyko kontaktu ze szkodliwymi substancjami. Doskonałym rozwiązaniem jest montaż belki do nawadniania i oprysków. Jej zastosowanie niesie ze sobą szereg korzyści:
• zwiększa precyzję oprysku, co gwarantuje równomierne pokrycie roślin środkiem ochrony roślin,
• przyspiesza pracę i pozwala na zmniejszenie ilości pracowników wykonujących oprysk,
• eliminuje kontakt pracownika z cieczą roboczą podczas wykonywania oprysku.
Montaż belki opryskującej przyczynia się więc do poprawy skuteczności oprysku, zwiększenia wydajności pracy oraz zwiększenia bezpieczeństwa pracowników. Ponadto belka do oprysków może również pełnić funkcję belki nawadniającej, zapewniając optymalne nawodnienie roślin. Urządzenie porusza się po torze jezdnym wydzielonym na środku uprawy, a jego ramiona obejmują rośliny, umożliwiając jednorazowe opryskanie szerokiego obszaru. Belka opryskowa może także pełnić dodatkową funkcję – za jej pomocą można dystrybuować owady pożyteczne w uprawie. Wystarczy uzupełnić ją o urządzenie do dystrybucji roztoczy Unimite. Dzięki temu przyniesie ona przełom nie tylko w opryskiwaniu i nawadnianiu, lecz również w sposobie wprowadzania organizmów pożytecznych do uprawy.

Unimite do szkółki to urządzenie do aplikacji drapieżnych roztoczy
fot. Royal Brinkman

5. Nawadnianie Netafim – maksymalna precyzja nawadniania
Jeśli dotąd Twoja szkółka nie była wyposażona w automatyczną instalację nawadniającą, inwestycja w system nawodnieniowy bez wątpienia usprawni ten proces. Dzięki systemom Netafim uprawa roślin szkółkarskich pochłania mniejsze ilości wody i nawozów, a rośliny są optymalnie nawodnione i odżywione. A wszystko to z wykorzystaniem złożonej i niemal bezobsługowej instalacji. Rozwiązania Netafim mogą być łatwo dostosowane do potrzeb każdej uprawy. Nawadnianie kroplowe pozwala na zwiększenie precyzji nawodnienia i dostarczanie optymalnej ilości pożywki dla każdej rośliny. Sprawdza się szczególnie w przypadku wysokich roślin, których nie sposób objąć belką czy zraszaczem. W takim przypadku do nawadniania warto użyć łuków kroplujących Netbow, które montowane są bezpośrednio w doniczce i podłączane do przewodu kroplującego. Dla niskich upraw w terenie otwartym doskonale sprawdzą się systemy zraszaczy stojących Meganet, z kolei dla upraw pod osłonami – mikrozraszaczy podwieszanych Spinnet. Zapewniają one odpowiednie nawadnianie roślin oraz tworzą optymalny mikroklimat wokół nich.

Jeśli szukasz rozwiązań do usprawnienia pracy w uprawie szkółkarskiej, skontaktuj się ze specjalistą z Royal Brinkman. Zaproponuje on rozwiązanie najlepiej dostosowane do potrzeb Twojej uprawy, przeprowadzi przez proces zakupu i instalacji oraz wesprze podczas eksploatacji i serwisowania urządzenia.

Przemysław Wrześniewski
e-mail: przemyslaw.wrzesniewski@royalbrinkman.com
tel. +48 602 261 484
Grzegorz Borowski
e-mail: grzegorz.borowski@royalbrinkman.com
tel. +48 603414146

Materiał prasowy Partnera – firmy Royal Brinkman

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.