Aflopark. Z zamiłowania do roślin

Brzozy w Afroparku
fot. B. Piotrowska – Zielona Bombonierka, mat. pras. Aflopark

W Pabianicach, drugim co do wielkości mieście aglomeracji łódzkiej, powstało wyjątkowe założenie ogrodowe – Aflopark. Ich właścicielami są Grażyna i Andrzej Furmanowie, znani pabianiccy przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej. Ogród-park powstał z ich zamiłowania do natury.


Pierwsza część (0,8 ha) tego ponad 5-hektarowego ogrodu-parku została otwarta w 2020 r. Natomiast drugie założenie (na razie o powierzchni 4,5 ha, ale jest ono powiększane) – wiosną ub.r.

Pomysł na Aflopark

Pomysł w głowie właściciela Afloparku – A. Furmana – zrodził się jednak znacznie wcześniej.

„Po zatrudnieniu jako ogrodnika Łukasza Tarapacza do opieki nad terenem otaczającym naszą firmę i uchwyceniu jego zapału, wiedziałem, że potrzebuje on większego pola do spełnienia swoich ambicji zawodowych. Razem podróżowaliśmy po znanych europejskich ogrodach, dochodząc do wniosku, że stworzymy takie wyjątkowe miejsce w Polsce. Początkowo szukaliśmy parku do rewitalizacji, jednak ostatecznie zdecydowaliśmy się na stworzenie tego magicznego ogrodu w miejscu mojego dzieciństwa. Sukcesywnie kupowaliśmy działki i udało się uzyskać sporą powierzchnię do realizacji marzeń. Od początku wiedziałem jednak, że swoją pasją chcę się dzielić z innymi miłośnikami roślin, stąd cały ten teren jest udostępniony do zwiedzania” – opowiada A. Furman.

Aflopark
Sporą część zajmują rośliny wrzosowate, m.in. wrzos pospolity, fot. B. Piotrowska – Zielona Bombonierka, mat. pras. Aflopark
Aflopark
Aflopark zmienia się dynamicznie w ciągu roku – wiosną między drzewami kwitnie m.in. pragnia syberyjska oraz narcyzy, fot. I. Sprzączka
Aflopark
fot. I. Sprzączka

Różne warunki i stanowiska w Afloparku

Jak informuje Ł. Tarapacz, główny ogrodnik Afloparku, warunki siedliskowe na jego terenie są różne. Dopasowujemy rośliny do stanowiska, ale nie boimy się też eksperymentowania z mniej znanymi gatunkami. Zawsze jednak wybieramy takie taksony, które dostępne są w polskich szkółkach – to nasi główni dostawcy roślin do nasadzeń. Jedynie część dużych drzew kupujemy w szkółkach zagranicznych – wyjaśnia p. Łukasz. Na całej powierzchni Afloparku rośliny są automatycznie nawadniane.

Cięte w sześciany graby pospolite, fot. I. Sprzączka
Cięte w sześciany graby pospolite, fot. I. Sprzączka

Ogród mniejszy

W mniejszym ogrodzie królują byliny. Widać w nim inspirację ruchem Pieta Outdolfa, który proponuje tworzenie naturalistycznych pejzaży bylinowych, głównie z udziałem roślin o „naturalnym” wyglądzie, a nie z wyszukanymi odmianami. Nie brakuje w nich także znakomicie komponujących się z trwałymi roślinami zielnymi ozdobnych traw.

Wśród bylin kwitnących można tu znaleźć m.in. krwawnik pospolity (Achillea millefolium) ‘Listopad’, ‘Red Velvet’, ‘Cerise Queen’, jeżówkę bladą (Echinacea pallida) ‘Hula Dancer’, jeżówkę purpurową (E. purpurea) ‘White Swan’ i odmiany z grupy PowWow™, świerzbnicę macedońską (Knautia macedonica), dzielżan (Helenium) ‘Moerheim Beauty’, krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis) ‘Blackthorn’, bodziszek kantabryjski (Geranium cantabrigense) ‘Saint Ola’, zawilec japoński (Anemone hupehensis) ‘Konigin Charlotte’, ‘Whirlwind’, liatrę kłosową (Liatris spicata) – gatunek i odmianę ‘Alba’, przetacznikowiec wirginijski (Veronicastrum virginicum) ‘Pink Glow’, czyściec gęstokwiatowy (Stachys monieri) ‘Hummelo’, rudbekię lśniącą (Rudbeckia fulgida) ‘Goldstrum’, ‘Little Goldstar’, ozdobny czosnek ‘Ambassador’ i wiele innych.

Aflopark
Rabaty bylinowe, fot. B. Piotrowska – Zielona Bombonierka, mat. pras. Aflopark
Aflopark
fot. B. Piotrowska – Zielona Bombonierka, mat. pras. Aflopark

Róże

Znaczną powierzchnię w tej części ogrodu zajmują róże – część z nich posadzono na dobranych kolorystycznie rabatach (np. białą tworzą m.in. odmiany ‘Alba Meidiland’, ‘Aspirin Rose’, ‘Schneewitchen’; różową – ‘Pastella’, Heidi Klum’, Maxi Vita’; a złotopomarańczową – ‘Amber Queen’, ‘Columb’, ‘Maria Curie’, Polka®), stworzono „różany pokój” z 12 kreacji róż, swoje miejsce znalazły też odmiany pnące (np. ‘Iceberg’, ‘Jazz’, ‘Pink Cloud’, ‘Odense by Rose’) – w sumie w Afloparku można podziwiać ok. 7000 tych krzewów w 420 odmianach, w tym wiele z certyfikatem ADR). Pokaźna jest również kolekcja liliowców (Hemerocallis) obejmująca ponad 400 odmian, część posadzona w kompozycji z ozdobnym czosnkiem i rozchodnikiem okazałym (Sedum spectabile); oraz powojników (Clematis) – ponad 120 kreacji (zakupiono je, tak jak wiele innych roślin pnących, w szkółce Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k.).

Aflopark
W Afloparku rośnie w sumie ok. 420 odmian róż, fot. B. Piotrowska – Zielona Bombonierka, mat. pras. Aflopark

Drzewa i krzewy

Nie brakuje też drzew – starych lip (Tilia), dębów (Quercus) czy nowych nasadzeń: formowanych okazów buka pospolitego (Fagus sylvatica, m.in. w odmianie ‘Dawyck Gold’), ponadto grabu pospolitego (Carpinus betulus) ‘Lucas’ oraz klonu pospolitego (Acer campestre) ‘Green Column’.

Całość dopełniają krzewy – poza popularnymi pięciornikami (Potentilla), berberysami (Berberis) czy tawułami (Spiraea) w pabianickim ogrodzie można znaleźć coraz modniejsze odmiany hortensji – bukietowej (Hydrangea paniculata) i drzewiastej (H. arborescens), kilka odmian perukowca (Cotinus), ale też rzadziej spotykane obielę (Exochorda) czy zadrzewnię (Diervilla). Ł. Tarapacz zadbał też o zaprezentowanie gatunków znakomicie sprawdzających się w nasadzeniach miejskich, m.in. niezwykle odpornego, wolno rosnącego, karłowego rokitnika pospolitego (Hippophae rhamnoides) ‘Hikul’, który – zdaniem ogrodnika – jest „nie do zdarcia”, tawliny jarzębolistnej (Sorbaria sorbifolia) ‘Sem’, która nie tylko zdobi otoczenie pomarańczoworóżowymi liśćmi i białymi kwiatostanami, ale też skutecznie wychwytuje pyły zawieszone z powietrza. Głównym dostawcą krzewów do tego założenia była szkółka Szmit.

Ogród większy

W drugiej, znacznie większej części Afloparku, uwagę zwracają przede wszystkim liczne stare drzewa brzozy brodawkowatej (Betula pendula), pod którymi dosadzono krzewy (m.in. cis – Taxus) oraz byliny – głównie tiarellę (Tiarella), zawilec wdzięczny (Anemone blanda) ‘Blue Shades’ o uroczych, niebieskich kwiatach, epimedium (Epimedium) oraz pragnię syberyjską (Waldsteinia ternata), ulubioną bylinę Ł. Tarapacza, która dobrze sprawdza się w półcieniu i cieniu, jest niekłopotliwa w uprawie, a w czasie kwitnienia tworzy efektowny, żółty kobierzec.

Większość bylin pochodzi ze szkółki „Byliny-Świerk”.
W maju uwagę zwracają ogromne rabaty z kwitnących roślin „cebulowych” – tulipanów, narcyzów, szachownic i szafirków, które dają namiastkę słynnych ogrodów Keukenhof w Niderlandach. W nasadzeniach wykorzystano m.in. liczne odmiany tulipana, w tym ‘Holland Beauty’, ‘White Librestar’, ‘African King’, ‘Golden Parade’, ‘Candy Apple Delight’, ‘Yellow Pomponette’, ‘Miranda’. Szczególnie dobrze prezentuje się kompozycja szachownicy perskiej (Fritillaria persica) o bardzo ciemnych, niemal „czarnych” kwiatach i biało kwitnące narcyzy z grupy drobnoprzykoronkowych.

Rośliny „cebulowe” pojawiają się zresztą w Afloparku w wielu miejscach. Tworzą nie tylko regularne rabaty, ale też rosną pod drzewami. Uatrakcyjniają też części ogrodu z bylinami zanim te rozpoczną wegetację (np. z piwoniami, których zgromadzono około 140 odmian). Cebule i bulwy dostarczyła firma Kraina Kwiatów Joanny i Przemysława Dębskich.

Aflopark
Rośliny „cebulowe” w różnych aranżacjach, fot. I. Sprzączka
Aflopark
fot. I. Sprzączka
Aflopark
fot. I. Sprzączka
Aflopark
fot. I. Sprzączka
Aflopark
fot. I. Sprzączka

Rośliny wrzosowate

Część ogrodu została przeznaczona dla roślin wrzosowatych. Rosną tu m.in. różaneczniki (Rhododendron), np. karłowe odmiany ‘Scarlet Wonder’ z grupy Forrestii i ‘Buchlovice’ z grupy Lapponicum. Wrzosiec krwisty (Erica carnea) i darlejski (E. x darleyensis). Pieris japoński (Pieris japonica) ‘Debutante’ oraz odmiany wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris), m.in. pączkowe, ale i tradycyjne, o rozwijających się kwiatach (np. ‘Boskoop’, ‘Ross Hutton’, ‘Radnor’). Te ostatnie posadzono ze względu na ich atrakcyjność dla pszczół i innych owadów zapylających. Okazy do tego pokaźnego fragmentu parku dostarczyły firmy „M. M Majewscy Szkółka Roślin Wrzosowatych”, „Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha” oraz „Kwalifikowane Szkółki Owocowe i Ozdobne mgr inż. Jacek Wolski”.

Dopełnieniem całości jest spory zakątek z krzewami owocowymi, warzywami oraz ziołami.
Poza ogromną różnorodnością i niezwykłymi kolekcjami roślin posadzonych w parku ujęła mnie przede wszystkim koncepcja tego miejsca. Okazuje się bowiem, że można wiekowe, wysłużone drzewa – nawet owocowe – ocalić od wycięcia i umiejętnie je wkomponować w nowy ogród. Taki pomysł architekta krajobrazu jest zdecydowanie na plus. Osiągnięty zaś efekt warty rozpowszechniania. Świeżo posadzone byliny, pnącza, krzewy i drzewa tworzą spójną całość z ogrodami warzywnymi i ziołowym oraz starymi drzewami owocowymi. To jeszcze młode założenie, ale za kilka lat może stać się jeszcze ciekawszym miejscem na ogrodniczej mapie Polski.

Artykuł ukazał się w dwumiesięczniku „Szkółkarstwo” 1/2022.

Więcej o parku, godzinach otwarca i cenniku możecie Państwo przeczytać na oficjalnej stronie Afloparku.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.