Kwiaty do parków, zwisające i nie tylko

fot. mat. pras. Plantpol

Trzon miejskich terenów zieleni niewątpliwie stanowią drzewa i krzewy, których znaczna część zapewnia zielone wyspy przez cały rok. Jednak to rośliny sezonowe, o ozdobnych kwiatach lub liściach nadają kolorytu kompozycjom. Jednocześnie wymagania stawiane tym gatunkom są bardzo wysokie, bowiem mają one nie tylko zdobić, lecz również dobrze sobie radzić w trudnych warunkach, na jakie są narażone w miastach. W artykule prezentujemy kwiaty do parków i zieleni miejskiej. Odmiany o sprawdzonej przydatności do sadzenia w miejskich warunkach, wytypowane przez firmy oferujące materiał wyjściowy (nazwa podana w nawiasie).

Trawy: Rozplenica (Pennisetum) Vertigo® (Plantpol)

Ta uprawiana w Polsce jako roślina jednoroczna trawa charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem – w ciągu sezonu osiąga wysokość 70–80 cm. Ceniona jest ponadto za niezwykle dekoracyjne, ciemnopurpurowe, niemal czarne liście. Utrzymuje swoje walory ozdobne przez całe lato do późnej jesieni. Ciekawie prezentuje się nie tylko posadzona pojedynczo, ale też w kompozycji z roślinami kwitnącymi. Bardzo dobrze sprawdza się w przestrzeni miejskiej. Lubi miejsca słoneczne, toleruje półcień. Posadzona w miejscu nasłonecznionym intensywniej się wybarwia. Jest łatwa w pielęgnacji, wymaga jednak regularnego nawożenia.

Kwiaty do parków. Rozplenica Vertigo® na szczycie wieży kwiatowej (w kompozycji z petuniami z grupy Supertunia® Vista™), fot. mat. pras. Plantpol
Rozplenica Vertigo® na szczycie wieży kwiatowej (w kompozycji z petuniami z grupy Supertunia® Vista™), fot. mat. pras. Plantpol

Kwiaty do parków o mocnej budowie: Rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta) SmileyZ™ i Sunbeckia (Vitroflora)

Odmiany te są bardzo wyrównane we wzroście i znakomicie się krzewią. Dzięki ich różnej wysokości można zaprojektować je w różnych partiach kwietników. Mocna budowa, silne łodygi i wytrzymałe liście sprawiają, że rośliny są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, nie poddają się silnym wiatrom i mocnym opadom deszczu. Obficie kwitną od końca czerwca do pierwszych przymrozków. Ich duże, wyraziste kwiatostany przyciągają owady zapylające. Przekwitnięte kwiatostany nie tracą na swojej atrakcyjności. Sadzenie tych roślin najlepiej zaplanować na połowę maja, ale w cieplejszych rejonach kraju, czy też w miastach odpowiednio zahartowane sadzonki można sadzić już z końcem kwietnia bądź początkiem maja, gdyż rudbekia dobrze znosi krótkotrwałe okresy niskiej temperatury. Tak posadzone rośliny mają największą szansę na dobre ukorzenienie się i zaaklimatyzowanie się do danych warunków. Odmiany z tych grup nie sprawiają kłopotów w uprawie, wymagają jedynie intensywnego nawożenia, szczególnie w początkowej fazie wzrostu do momentu ukazania się pąków kwiatowych.

Rudbekia owłosiona Sunbeckia ‘Carolina’, fot. mat. pras. Vitroflora
Rudbekia owłosiona Sunbeckia ‘Carolina’, fot. mat. pras. Vitroflora
Kwiaty do parków. Rudbekie owłosione z grupy SmileyZ™, fot. mat. pras. Vitroflora
Rudbekie owłosione z grupy SmileyZ™, fot. mat. pras. Vitroflora

Rośliny do pojemników wiszących

Werbena ogrodowa (Verbena x hybrida) Empress™ Sun (Vitroflora)

Ta stosunkowo nowa grupa odmian została wyhodowana pod kątem jej przydatności do sadzenia na terenach zieleni miejskiej. Jej przedstawicielki wyróżniają się bardzo dużymi kwiatostanami w intensywnych kolorach. W porównaniu do innych odmian kwitną nieprzerwanie, dzięki czemu stanowią ozdobę przez cały sezon. Ciemnozielone, błyszczące, skórzaste liście pięknie kontrastują z kwiatostanami. Tolerują stanowiska w pełnym słońcu oraz okresową suszę. Również pod koniec lata, gdy temperatura spada, wciąż pozostają ozdobą. Duża siła wzrostu sprawia, że nadają się do obsadzania brzegów kwietników, ale także jako roślina zwisająca do kompozycji w gazonach. Werbeny z grupy Empress™ Sun są ponadto wysoce tolerancyjne na mączniaka prawdziwego.

Werbena ogrodowa Empress™ Sun, fot. mat. pras. Vitroflora
Werbena ogrodowa Empress™ Sun, fot. mat. pras. Vitroflora

Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) Papas® Basket ‘Black Heart’ (Volmary)

Odmiana ta, o bardzo atrakcyjnych, sercowatych, niemal czarnych liściach jest świetnym uzupełnieniem wilców o limonkowych blaszkach liściowych (np. ‘Marguerite’, często wykorzystywanej w nasadzeniach miejskich). Pokrój tych roślin jest zwisający, najładniej wyglądają w wiszących pojemnikach.

Kwiaty do parków. Wilec ziemniaczany Papas® Basket ‘Black Heart’, fot. M. Zieliński, Volmary
Wilec ziemniaczany Papas® Basket ‘Black Heart’, fot. M. Zieliński, Volmary

Wilec ziemniaczany (Ipomea batatas) SolarPower™ (Florensis)

Grupa odmian o atrakcyjnych liściach, które mogą być sercowate (niemal czarne, limonkowe lub bordowe) bądź mocno powcinane (limonkowe, „czarne” i brązowomiedziane). Rośliny te mają zwisający pokrój, dobrze się krzewią i najlepiej prezentują się w wiszących pojemnikach. Nadają się do sadzenia pojedynczo lub w kompozycjach. Znoszą upał i – dzięki wykształcaniu niewielkich bulw – okresowy niedobór wody w podłożu.

Wilec ziemniaczany SolarPower™, fot. mat. pras. Florensis
Wilec ziemniaczany SolarPower™, fot. mat. pras. Florensis

Smagliczka (Lobularia) Snow Princess® (Plantpol)

Ta niezwykła smagliczka pojawiła się na rynku kilka lat temu i cieszy się coraz większą popularnością. To pierwsza odmiana tego gatunku rozmnażana wegetatywnie. Cechuje się zwisającym pokrojem i trwałymi, drobnymi, białymi kwiatami. Kwitnie obficie i nieprzerwanie do jesieni, jest odporna na niekorzystne warunki pogodowe. Wygląda niezwykle efektownie w pojemnikach wiszących, a także w wysokich donicach – posadzona pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami. Świetnie sprawdza się także w gruncie na kwietnikach ogrodowych i miejskich, posadzona z innymi roślinami o kontrastowych barwach. Smagliczka Snow Princess® lubi miejsca słoneczne i przepuszczalne podłoże. Jest łatwa w pielęgnacji. Należy ją tylko regularnie, lecz umiarkowanie podlewać i nawozić.

Smagliczka Snow Princess®, fot. mat. pras. Plantpol
Smagliczka Snow Princess®, fot. mat. pras. Plantpol

Smagliczka Snow Princess®, fot. mat. pras. Plantpol

Smagliczka (Lobularia) Stream™ (Greenpunkt)

Grupa obficie i długo kwitnących odmian o kwiatach białych, kremowych oraz w odcieniach różowego i fioletowego, pachnących miodem. Mogą zdobić pojemniki wiszące oraz być elementem kompozycji z innymi roślinami sezonowymi. Jasno kwitnące odmiany będą znakomitym tłem np. dla intensywnie zabarwionych kwiatów begonii czy pelargonii. Odmiany z grupy Stream® są łatwe w pielęgnacji (czasami konieczne jest przycięcie zbyt rozrośniętych okazów w kompozycji) i dobrze znoszą miejskie warunki uprawy.

Smagliczka Stream™ ‘White’, fot. mat. pras. Greenpunkt
Smagliczka Stream™ ‘White’, fot. mat. pras. Greenpunkt

Smagliczka (Lobularia) Easy Breezy™ (Florensis)

Największą zaletą odmian z grupy Easy Breezy™ jest bardzo wysoka tolerancja na upał. Rośliny te rosną średnio silnie, mają zwarty, zaokrąglony pokrój i tworzą bardzo liczne kwiatostany utrzymujące się nawet 2–3 tygodnie dłużej niż u innych odmian. Ponadto bardzo dobrze się krzewią, dzięki czemu nie ma efektu „pustego środka”. Są przyjazne owadom zapylającym, przez co wpasowują się w nabierający znaczenia trend bioróżnorodności w nasadzeniach miejskich. Mogą być uprawiane pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami.

Szałwie. Wytrzymałe kwiaty do parków

Szałwia (Salvia) ‘Big Blue’ (Syngenta Flowers)

Ta mieszańcowa odmiana (pochodzi od S. longispicata i S. farinacea), wprowadzona na rynek całkiem niedawno, należy do grupy najbardziej trwałych roślin na kwietnikach. Znosi upały, okresową suszę, a jednocześnie toleruje późnojesienne przymrozki. Rośliny tej odmiany dorastają do wysokości 50–60 cm, tworzą ciemnoniebieskie kwiaty, atrakcyjne dla owadów zapylających. Szałwia ‘Big Blue’ to dobra propozycja jako centralny element rabaty. Nie wymaga dużych nakładów na pielęgnację, usuwanie przekwitniętych kwiatostanów jest zbędne.

Kwiaty do parków. Szałwia ‘Big Blue’ dobrze się sprawdzi jako centralny element rabaty, fot. B. Pierzchalski, mat. pras. Syngenta Flowers
Szałwia ‘Big Blue’ dobrze się sprawdzi jako centralny element rabaty, fot. B. Pierzchalski, mat. pras. Syngenta Flowers

Szałwia omączona (Salvia farinacea) Mysty (Florensis)

Szałwia ta tworzy bardzo duże, intensywnie niebieskie kwiatostany, które stanowią znakomite źródło pożytku dla pszczół i innych owadów zapylających, dzięki czemu odmiana Mysty wpisuje się w modny trend miejskiego ogrodnictwa. Pokrój roślin jest zwarty, wyrównany. Kwitną one wcześnie, obficie, a kwiaty pojawiają się aż do pierwszych przymrozków. Jak każda szałwia, dobrze znosi warunki pogodowe w ciągu lata i nie tylko nieprzerwanie zdobi otoczenie, lecz również zapewnia owadom stały dostęp do pożywienia. Może być sadzona w jednolitych grupach oraz w kompozycji z innymi roślinami.

Kwiaty do parków. Szałwia omączona Mysty, fot. M. Federowicz, mat. pras. Florensis
Szałwia omączona Mysty, fot. M. Federowicz, mat. pras. Florensis

Kwiaty do parków, miast i skwerów prezentowaliśmy też w tych artykułach: Kwiaty do miast i Kwiaty na skwery.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.