Funkia ‘White Twist’ (Marosz 2017)

dr inż. Adam Marosz

Funkia 'White Twist', fot. A. Marosz
Funkia 'White Twist', fot. A. Marosz

Funkia ‘White Twist’ jest to wolno rosnąca funkia (Hosta) osiągająca wysokość do 20 cm i podobną średnicę. Liście są lancetowate, dość mocno skręcone wokół własnej osi lub o pofałdowanych brzegach. Blaszka liściowa ma długość 10–14 cm i szerokość 4–7 cm, jest biała z ciemnozielonym obrzeżeniem. Ogonki liściowe są białe. Kwiatostany osiągają wysokość do 40 cm, kwiaty są prawie białe, z odcieniem jasnolawendowego, pojawiają się w lipcu.

Odmiana uzyskana jako sport wegetatywny z odmiany ‘White Christmas’ funkii w 2009 r., której materiał wyjściowy pochodził z laboratorium kultur tkankowych. W porównaniu do kreacji wyjściowej, rośnie nieco słabiej i ma wyraźnie poskręcane i węższe liście oraz jaśniejsze kwiaty. W uprawie nie ma podobnych odmian biorąc pod uwagę wielkość roślin i siłę ich wzrostu oraz barwę liści. W typie odmiany ‘White Twist’ są stare kreacje funkii falistej (H. undulata). np. ‘Mediovariegata’, ale ta rośnie znacznie silniej i nie jest tak atrakcyjnie zabarwiona.

Funkia ‘White Twist’ to roślina łatwa w uprawie, polecana do ogrodów przydomowych, na stanowiska półcieniste i cieniste. Kępy rozrastają się szybko. Zimotrwałość tej byliny jest bardzo dobra. Można ją sadzić na każdej glebie umiarkowanie żyznej lub żyznej, w rozstawie co 30 cm. Polecana jest do nasadzeń pojedynczych i w grupach. Dobrze komponuje się z innymi funkiami o podobnej sile wzrostu, a szczególnie o liściach zabarwionych stalowo (‘Halycon’, ‘Fragrant Blue’, ‘Blue Cadet’) lub żółtych bądź zielonych (np. ‘Invincibelle’, ‘Lemon Delight’, ‘Golden Tiara’).
Pierwsza partia roślin została przeznaczona do sprzedaży w 2018 r. w szkółce Kolorowy Świat Bylin. Dotąd rozmnażana wegetatywnie przez podział.

Funkia 'White Twist', fot. A. Marosz
fot. A. Marosz
Funkia 'White Twist', fot. A. Marosz
fot. A. Marosz

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.