Jastrun wielki ‘Zygmunt Hellwig’ (Olszanowski 2020)

Mgr inż. Mariusz Olszanowski Szkółki Olszanowski Drzewa Krzewy Byliny

Jastrun wielki ‘Zygmunt Hellwig’ Olszanowski
Jastrun wielki ‘Zygmunt Hellwig’, fot. M. Olszanowski

Jastrun wielki ‘Zygmunt Hellwig’. Ta odmiana gatunku Leucanthemum maximum sprowadzona została do Szkółek Olszanowski oraz do Arboretum w Wojsławicach z Litwy (z prywatnej kolekcji) w 2018 r., podczas próby znalezienia starej odmiany ‘Mount Kościuszko’ hodowli Zygmunta Hellwiga z 1931 r.

Egzemplarze w obu lokalizacjach po zakwitnięciu wykazały inne cechy niż poszukiwana odmiana. Z relacji właścicielki kolekcji wynika, że przesłane okazy pochodziły z podziału kępy wykopanej na skraju rabaty z jastrunami. Kępa ta prawdopodobnie powstała spontanicznie z samosiewu i dlatego tylko częściowo wykazywała cechy odmiany ‘Mount Kościuszko’.

Odmiana ‘Zygmunt Hellwig’ kwitnie o 7–10 dni wcześniej (już pod koniec czerwca) niż jastrun ‘Mount Kościuszko’ (w lipcu). Wysokość roślin do 100 cm i ogólnie silny wigor jest podobny u obu kreacji. Porównywalna jest również wielkość koszyczków kwiatowych (mają średnicę 10–12 cm) oraz ich barwa: kwiaty języczkowate są czysto białe, a rurkowate – złotożółte. Kwiatostany różnią się natomiast budową. Z opisu i zdjęć archiwalnych wynika, że odmiana ‘Mount Kościuszko’ ma kwiaty języczkowate rozcięte na końcach, raczej równej długości, dość wąskie i lekko karbowane.

U odmiany ‘Zygmunt Hellwig’ są one natomiast częściowo rozcięte na końcach, a niektóre – aż do dna kwiatowego, nastroszone i często fantazyjnie powykręcane, węższe, niekiedy wręcz nitkowe i różnej długości. Kwiaty rurkowate na obwodzie czasem mają prątniczki (przekształcone w cienkie „płatki”), co u odmiany ‘Mount Kościuszko’ nie występuje. Dodatkowo kwiaty języczkowate u ‘Mount Kościuszko’ zdają się wyrastać w jednym rzędzie i są regularnie ułożone, co czyni całe kwiatostany bardziej płaskimi.

Natomiast w wypadku jastruna ‘Zygmunt Hellwig’ kwiaty języczkowate ułożone są momentami w podwójnym rzędzie, dość chaotycznie i bez logicznej powtarzalności, co w połączeniu z nastroszeniem samych płatków, daje kwiatostanom wygląd pełniejszych.
Nowa odmiana ‘Zygmunt Hellwig’ może mieć szerokie zastosowanie we wszelkich założeniach bylinowych, zarówno naturalistycznych jak i na regularnych rabatach. Odmianę nazwałem na cześć wielkiego znawcy, propagatora i miłośnika bylin – Zygmunta Hellwiga.

Jastrun wielki ‘Zygmunt Hellwig’, fot. M. Olszanowski
fot. M. Olszanowski

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.