Nagrodzone nowości roślinne na targach IPM ESSEN 2023

- Advertisement -spot_imgspot_img
- Advertisement -spot_imgspot_img

Na każdych ważnych branżowych targach organizowane są konkursy. Podnoszą one rangę imprezy, ale i są znakomitą formą promocji roślin i ich hodowców oraz producentów. Od 14 lat na wystawie IPM ESSEN organizowany jest konkurs IPM Novelty Showcase/IPM Neuheiten. W tym roku jury nagrodziło sześć nowości roślinnych, dodatkowo przyznano nagrodę publiczności. 

Rośliny kwitnące wiosną

W kategorii „Rośliny kwitnące wiosną” nagrodę przyznano grupie POLLYANNA pierwiosnka (Primula), którą do konkursu zgłosiła firma Kientzler Jungpflanzen (hodowcą tych pierwiosnków jest David Kerley z Wielkiej Brytanii).
Te rozmnażane metodą kultur tkankowych rośliny charakteryzują się wyrównanym wzrostem i licznymi, pełnymi kwiatami. Pierwiosnki te kwitną długo (od lutego do maja) i proponuje się je np. jako kwiatowy upominek. 

Nagrodzony na wystawie IPM Essen Pierwiosnek o żółtych kwiatach
Pierwiosnek POLLYANNA 'Sunny Yellow’, fot. I. Stelmasiewicz
Białe kwiaty pierwiosnka i zielone liście
Pierwiosnek POLLYANNA 'Frosty White’, fot. I. Stelmasiewicz

Kwitnące rośliny doniczkowe

Anturium Andrego (Anthurium andreanum) Delicata® z niderlandzkiej firmy Anthura B.V. zostało uznane za najlepszą nowość w kategorii „kwitnące rośliny doniczkowe”.
Jak podaje hodowca – to pozycja obowiązkowa dla miłośnika anturium. Ciemnoczekoladowe liście tej rośliny znakomicie wpisują się w trendy. Winnoczerwone pochwy kwiatostanowe prezentują się na ich tle elegancko.
Odmiana ta toleruje niższą od optymalnej temperaturę uprawy, a „kwiaty” i liście zachowują swoje wyjątkowe kolory nawet w czasie upałów. 

Nagrodzona roślina na IPM Essen. Anturium o bordowych kwiatach i ciemnych liściach
Anturium Andrego Delicata®, fot. I. Stelmasiewicz

Zielone rośliny doniczkowe

W kategorii „zielone rośliny doniczkowe” jury konkursu nagrodziło filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)  ’Pink Bikini’®, który zgłosiła firma Ornamentex B.V., a wyhodowano w przedsiębiorstwie Natura Creative.
Kreacja ta znakomicie wpisuje się w oczekiwania odbiorców, którzy w ostatnim czasie wybierają częściej odmiany o pstrych liściach. Odmiana  ’Pink Bikini’® ma czerwone ogonki liściowe, starsze liście są zielono-kremowe, a najmłodsze – różowo-zielone. To „must have” dla wielbicieli roślin doniczkowych. 

Nagrodzona roślina na targach IPM Essen. Filodendron o biało żyłkowanych liściach z różowymi obrzeżami
Filodendron czerwieniejący 'Pink Bikini’®, fot. I. Stelmasiewicz

Rośliny do pojemników

Mieszaniec – xMangave Mad about Mangave® 'Blazing Saddles’ – to zdobywca nagrody w kategorii „rośliny do pojemników”. Do konkursu zgłosiła ją firma Gootjes-AllPlant B.V., a hodowcą tej odmiany jest amerykańskie przedsiębiorstwo Walters Gardens Inc. Sukulent ten, będący skrzyżowaniem roślin z rodzajów Manfreda i Agave, wpasowuje się w asortyment roślin „klimatycznych” – znosi suszę, upał i wysoką temperaturę. Liście u odmiany Mad about Mangave® 'Blazing Saddles’ są zielone, ale mocno, czerwono nakrapiane (najmłodsze są wręcz czerwone z zielonym obrzeżeniem). 

Roślina nagrodzona na targach w Essen. Grube liście o bordowym kolorze nakrapiane zielenią
xMangave Mad about Mangave® 'Blazing Saddle’, fot. I. Stelmasiewicz

Kwiaty cięte

W kategorii „kwiaty cięte” zwyciężyła odmiana 'Ever Flowering Wax’ chamelaucium (Chamelaucium), nazywanego woskowym kwiatem.
Wybór uzasadniano całorocznym kwitnieniem tej rośliny, co umożliwia ciągłe uzyskiwanie plonów. Roślinę proponuje się też do uprawy w pojemnikach. Do konkursu zgłosiła ją izraelska firma Nir, a jej hodowcą jest Nitzan Nir. 

Kwait cięty o różowych małych kwiatachnagrodzony na IPM Essen
Chamelaucium 'Ever Flowering Wax’, fot. I. Stelmasiewicz

Drzewa i krzewy

W kategorii „drzewa i krzewy” zwyciężył klon polny (Acer campestre) Street Pillar, zgłoszony do konkursowej rywalizacji przez firmę Concept Plants B.V. (jego hodowcą jest szkółka L.B.Ruijgrok B.V.).
Drzewo to jest szczególnie polecane na tereny zieleni miejskiej, po 15 latach uprawy osiąga wysokość 5 m, a szerokość jego korony wynosi ok. 2 m. Naturalnie zwarty pokrój i ładna, wąska, gęsta korona sprawiają, że nie wymaga on formowania. Liście są nieco dłuższe niż u gatunku, młode są jasnozielone, w trakcie sezonu ciemnieją, jesienią przebarwiając się na żółto.
Odmiana Street Pillar jest odporna na zasolenie podłoża, suszę i inne niekorzystne warunki uprawy. 

Nagrodzone na wystawie IPM Essen drzewo. Klon polny o smukłej sylwetce i zielonych liściach
Acer campestre Street Pillar, fot. Plantipp B.V.

Nagroda publiczności

Nagroda publiczności IPM Essen trafiła na ręce firmy Kientzler Jungpflanzen za pszonak (Erysimum) RYSI 'Winter Spirit’ (hodowcą tej kreacji jest Silvia Hofmann). Bylina ta wyróżnia się obfitym kwitnieniem i atrakcyjnymi, bursztynowymi kwiatami z czerwonym oczkiem.

Więcej o targach piszemy w artykule „Wystawa IPM Essen – Powrót w wielkim stylu„.
Zapraszamy też do obejrzenia galerii zdjęć z tej wystawy.

- Advertisement -spot_imgspot_img
Latest news
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Tu wpisz swoje imię

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.