Ostatnia Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to Życie” (2-4 września 2021 r.) była okazją do zaprezentowania przez szkółki nie tylko przekroju oferty, ale przede wszystkim nowości w asortymencie. Te znalazły się też w doborze bylin i pnączy. Poniżej kilka ciekawostek w tej grupie roślin.
Nowe odmiany powojników (Clematis) hodowli Stefana Marczyńskiego można było zobaczyć na stoisku firmy CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Spółka z o.o. Sp. k. Grupę Atragene tego gatunku reprezentowała żółto kwitnąca odmiana ‘Golden Surprise’PBR, o zawsze pełnych i półpełnych, jasnożółtych, dzwonkowatych kwiatach (o średnicy 7–9 cm), pojawiających się najobficiej w maju i czerwcu. Grupa powojników wielkokwiatowych późno kwitnących powiększyła się o odmianę ‘Snow Storm’PBR. S. Marczyński mówił, że takiej odmiany szukał od 20 lat, gdyż powojników o białych kwiatach i obficie kwitnących jest wprawdzie kilka, ale żadna z tych odmian nie była późna. Kwiaty u ‘Snow Storm’PBR rozkwitają około połowy czerwca, mają średnicę 10–14 cm, są pojedyncze i czysto białe. Do tej samej grupy należy kolejna nowość – ‘Floral Dance’ PBR o zawsze półpełnych lub pełnych kwiatach, fioletowoniebieskich, średniej wielkości i pojawiających się na tegorocznych pędach. Ostatnie dwie nowości to powojniki z grupy wielkokwiatowych wcześnie kwitnących: ‘Jan III Sobieski’ oraz ‘My Beauty’PBR. Pierwszy z nich ma kwiaty ciemnoczerwone, półpełne i pojedyncze, o średnicy 13–18 cm, rozwijające się na zeszłorocznych pędach, a pojedyncze – na pędach tegorocznych. ‘My Beauty’PBR tworzy kwiaty półpełne i pojedyncze, o średnicy 15 cm, purpurowoczerwone z fioletowym obrzeżeniem. Dzięki zwartemu wzrostowi odmiana ta jest przydatna do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych.
CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Spółka z o.o. Sp. k. ma jednak nie tylko ofertę powojników, ale także m.in. inne pnączy, róż, roślin owocowych oraz bylin. Wśród tych ostatnich nowością była seria Valley alstremerii (Alstroemeria) o bardzo zwartym pokroju – ich pędy dorastają do wysokości zaledwie 35 cm (RIVER VALLEY® ‘Tessumriver’PBR – kwiaty jasnopurpurowo-żółte, liście z kremowym obrzeżeniem) lub 40–50 cm (SPRING VALLEY® ‘Tesvalspring’PBR – kwiaty żółto-pomarańczowe oraz VALLEY GIRL® ‘Tesvalgirl’PBR – kwiaty pomarańczowołososiowo-żółte). Rośliny te mają kwitnąć od czerwca do przymrozków i są polecane do sadzenia w pojemnikach lub na rabatach.
Na stoisko firmy Vitroflora Grupa Producentów Spółka z o.o. z daleka przyciągały kwitnące byliny, a zwłaszcza o tej porze roku rudbekie (Rudbeckia) – obecnie jedne z ważniejszych pozycji w asortymencie firmy. Jak informował Aleksander Michalik, w grupie tych roślin postanowiliśmy zrobić nieco porządku w asortymencie i podzieliliśmy je obecnie na grupy zależnie od przeznaczenia, terminu produkcji oraz sprzedaży, czego efektem jest nowopowstały i prezentowany na targach „Przewodnik uprawowy rudbekii”, z którego można się dowiedzieć np. jakie odmiany wybrać, aby otrzymać kwitnące rośliny na 24. tydzień sprzedaży. Z nowości w grupie Sunbeckia® pojawiły się ostatnio odmiany Mia (duże czerwone oczko) oraz Victoria (bardzo duże kwiatostany z czekoladowym oczkiem), a w grupie FlamencoTM – YellowTM (żółte półpełne z brązowym oczkiem) oraz Bright OrangeTM (jasnopomarańczowe, półpełne z brązowym oczkiem). Nowości nie zabrakło także wśród jeżówek (Echinacea), do których dołączyła odmiana Fountain Yellow (wcześniej dostępne były Fountain ‘Red’ i Fountain ‘Light Purple’) o bardzo licznych żółtych kwiatostanach na krótkich pędach (dorastają do wysokości 40 cm) z wąskimi, przewieszającymi się liśćmi (cecha odziedziczona po E. tennesseensis, jednym z rodziców).
Nowa była także startująca w „Konkursie Roślin – Nowości” żurawka (Heuchera) ‘Rex Black’PBR – określana przez A. Michalika jako pierwsza tak ciemna odmiana o dużej sile wzrostu (bez kwiatostanów osiąga do 50 cm wysokości przy podobnej średnicy; podczas kwitnienia – do 60 cm), co czyni ją przydatną m.in. do sadzenia na terenach zieleni (odmiana ‘Rex Fire’ PBR ma liście bardziej czerwone). Dla producentów bylin ciekawe mogą być także nowe odmiany zawilców (Anemone) z grupy Little Breeze: ‘Kiss’, ‘Pink’ i ‘Sweet’, o kompaktowym wzroście i kwitnieniu rozpoczynającym się już w lipcu, wcześniejszym nawet o pięć tygodni w stosunku do innych odmian.
Na stoisku szkółki Ogrody o Zielonych Progach Przemysława Godlewskiego specjalizującej się w produkcji bylin można było znaleźć zarówno bardziej popularne taksony, jak i prawdziwe perełki ogrodnicze. Wyeksponowane były odmiany własne, m.in. nagrodzona w tegorocznym „Konkursie Roślin – Nowości” funkia (Hosta) Gypsy Lemon/’PG 12/01’ PBR o trójkolorowych liściach oraz wyróżniony w 2019 r. floks wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Warsaw Sunrise’ PBR o żółtokremowych liściach z zielonymi przebarwieniami.
Na stoisku znalazło się też jednak miejsce na skromniej prezentujące się taksony, ale zdecydowanie warte zauważenia. Do takich należy patrinia skabiozolistna (Patrinia scabiosifolia) o wysokich (do 1,2 m), sztywnych pędach zakończonych delikatnymi baldachami złożonymi z drobnych, intensywnie żółtych kwiatów (są trwałe po ścięciu). Ta łatwa w uprawie, kwitnąca od lipca do września, odporna na mróz bylina polecana jest do ogrodów w stylu naturalistycznym, w których może być zestawiana np. z werbeną patagońską (Verbena bonariensis).
P. Godlewski zachęcał też do zainteresowania się roślinami z rodzaju kalimeris (Kalimeris), których kwiatostany przypominają te u astrów, ale są drobniejsze (za to bardzo liczne), pojawiają się wcześniej (już od sierpnia), a dodatkową zaletą niektórych odmian są ozdobne liście (np. o biało-zielonych blaszkach liściowych u ‘Shogun’). W ogrodach naturalistycznych oraz deszczowych znakomicie sprawdzi się czarcikęsik (Succisella inflexa) ‘Frosted Pearls’ o drobnych, kulistych, białych kwiatostanach, wabiących liczne owady zapylające. Atrakcyjna dla owadów jest też kocimiętka (Nepeta) ‘Weinheim Big Blue’ o dużych, pojedynczych, fioletowych kwiatach zebranych w kwiatostany. P. Godlewski podczas tegorocznej wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” postawił też na promocję odmiany ‘Ala’ miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis). Jej hodowca – Sławomir Majewski – uzyskał zwarte rośliny dorastające do wysokości 1,3–1,5 m, które kwitną wyjątkowo wcześnie (już w lipcu, choć w cieplejszych rejonach nawet w czerwcu) i długo – do jesieni. Kwiatostany są początkowo zaróżowione, z czasem stają się beżowobrązowe. Odmiana objęta jest ochroną prawną w Polsce, a prawa do niej ma szkółka Ogrody o Zielonych Progach.
Ciekawe taksony trwałych roślin zielnych pokazała szkółka Sójka. Wśród tych o ozdobnych kwiatach wzrok przyciągała zwłaszcza gomfrena (Gomphrena pulchella) Truffula™ Pink – wyjątkowo obficie i długo kwitnąca odmiana, która może być sadzona zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach balkonowo-tarasowych (osiąga wysokość do 50 cm), jest odporna na suszę, a jej kwiaty wyróżniają się ponadto dobrą trwałością po ścięciu. Interesująco prezentowały się też dwie odmiany bylicy (Artemisia) o białosrebrzystych liściach – ‘Silver Carpet’ i ‘Silver Moss’ (u drugiej z nich są one węższe, delikatniejsze), które zachowują zwarty pokrój i bardzo dobrze sprawdzają się w kompozycjach z roślinami o kontrastujących liściach lub kwiatach.