Nowe byliny i pnącza

Wojciech Górka, Ilona Sprzączka

Bylice ‘Silver Carpet’ (na pierwszym planie) i ‘Silver Moss’ w połączeniu ze starcem Angel Wings®, fot. I. Sprzączka
Bylice ‘Silver Carpet’ (na pierwszym planie) i ‘Silver Moss’ w połączeniu ze starcem Angel Wings®, fot. I. Sprzączka

Ostatnia Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to Życie” (2-4 września 2021 r.) była okazją do zaprezentowania przez szkółki nie tylko przekroju oferty, ale przede wszystkim nowości w asortymencie.  Te znalazły się też w doborze bylin i pnączy. Poniżej kilka ciekawostek w tej grupie roślin.

Nowe odmiany powojników (Clematis) hodowli Stefana Marczyńskiego można było zobaczyć na stoisku firmy CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Spółka z o.o. Sp. k. Grupę Atragene tego gatunku reprezentowała żółto kwitnąca odmiana ‘Golden Surprise’PBR, o zawsze pełnych i półpełnych, jasnożółtych, dzwonkowatych kwiatach (o średnicy 7–9 cm), pojawiających się najobficiej w maju i czerwcu. Grupa powojników wielkokwiatowych późno kwitnących powiększyła się o odmianę ‘Snow Storm’PBR. S. Marczyński mówił, że takiej odmiany szukał od 20 lat, gdyż powojników o białych kwiatach i obficie kwitnących jest wprawdzie kilka, ale żadna z tych odmian nie była późna. Kwiaty u ‘Snow Storm’PBR rozkwitają około połowy czerwca, mają średnicę 10–14 cm, są pojedyncze i czysto białe. Do tej samej grupy należy kolejna nowość – ‘Floral Dance’ PBR o zawsze półpełnych lub pełnych kwiatach, fioletowoniebieskich, średniej wielkości i pojawiających się na tegorocznych pędach. Ostatnie dwie nowości to powojniki z grupy wielkokwiatowych wcześnie kwitnących: ‘Jan III Sobieski’ oraz ‘My Beauty’PBR. Pierwszy z nich ma kwiaty ciemnoczerwone, półpełne i pojedyncze, o średnicy 13–18 cm, rozwijające się na zeszłorocznych pędach, a pojedyncze – na pędach tegorocznych. ‘My Beauty’PBR tworzy kwiaty półpełne i pojedyncze, o średnicy 15 cm, purpurowoczerwone z fioletowym obrzeżeniem. Dzięki zwartemu wzrostowi odmiana ta jest przydatna do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Stefan Marczyński z powojnikami własnej hodowli, biały – nowa odmiana ‘Snow Storm’PBR, fot. W. Górka
Szczepan Marczyński z powojnikami własnej hodowli, biały – nowa odmiana ‘Snow Storm’PBR, fot. W. Górka
Powojnik ‘Snow Storm’PBR, fot. I. Sprzączka
Powojnik ‘Snow Storm’PBR, fot. I. Sprzączka

 

CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Spółka z o.o. Sp. k. ma jednak nie tylko ofertę powojników, ale także m.in. inne pnączy, róż, roślin owocowych oraz bylin. Wśród tych ostatnich nowością była seria Valley alstremerii (Alstroemeria) o bardzo zwartym pokroju – ich pędy dorastają do wysokości zaledwie 35 cm (RIVER VALLEY® ‘Tessumriver’PBR – kwiaty jasnopurpurowo-żółte, liście z kremowym obrzeżeniem) lub 40–50 cm (SPRING VALLEY® ‘Tesvalspring’PBR – kwiaty żółto-pomarańczowe oraz VALLEY GIRL® ‘Tesvalgirl’PBR – kwiaty pomarańczowołososiowo-żółte). Rośliny te mają kwitnąć od czerwca do przymrozków i są polecane do sadzenia w pojemnikach lub na rabatach.

Alstremeria RIVER VALLEY® ‘Tessumriver’PBR, fot. I. Sprzączka
Alstremeria RIVER VALLEY® ‘Tessumriver’PBR, fot. I. Sprzączka

Na stoisko firmy Vitroflora Grupa Producentów Spółka z o.o. z daleka przyciągały kwitnące byliny, a zwłaszcza o tej porze roku rudbekie (Rudbeckia) – obecnie jedne z ważniejszych pozycji w asortymencie firmy. Jak informował Aleksander Michalik, w grupie tych roślin postanowiliśmy zrobić nieco porządku w asortymencie i podzieliliśmy je obecnie na grupy zależnie od przeznaczenia, terminu produkcji oraz sprzedaży, czego efektem jest nowopowstały i prezentowany na targach „Przewodnik uprawowy rudbekii”, z którego można się dowiedzieć np. jakie odmiany wybrać, aby otrzymać kwitnące rośliny na 24. tydzień sprzedaży. Z nowości w grupie Sunbeckia® pojawiły się ostatnio odmiany Mia (duże czerwone oczko) oraz Victoria (bardzo duże kwiatostany z czekoladowym oczkiem), a w grupie FlamencoTMYellowTM (żółte półpełne z brązowym oczkiem) oraz Bright OrangeTM (jasnopomarańczowe, półpełne z brązowym oczkiem). Nowości nie zabrakło także wśród jeżówek (Echinacea), do których dołączyła odmiana Fountain Yellow (wcześniej dostępne były Fountain ‘Red’ i Fountain ‘Light Purple’) o bardzo licznych żółtych kwiatostanach na krótkich pędach (dorastają do wysokości 40 cm) z wąskimi, przewieszającymi się liśćmi (cecha odziedziczona po E. tennesseensis, jednym z rodziców).

Aleksander Michalik z jeżówką Fountain Yellow, fot. W. Górka
Aleksander Michalik z jeżówką Fountain Yellow, fot. W. Górka

Nowa była także startująca w „Konkursie Roślin – Nowości” żurawka (Heuchera) ‘Rex Black’PBR – określana przez A. Michalika jako pierwsza tak ciemna odmiana o dużej sile wzrostu (bez kwiatostanów osiąga do 50 cm wysokości przy podobnej średnicy; podczas kwitnienia – do 60 cm), co czyni ją przydatną m.in. do sadzenia na terenach zieleni (odmiana ‘Rex Fire’ PBR ma liście bardziej czerwone). Dla producentów bylin ciekawe mogą być także nowe odmiany zawilców (Anemone) z grupy Little Breeze: ‘Kiss’, ‘Pink’ i ‘Sweet’, o kompaktowym wzroście i kwitnieniu rozpoczynającym się już w lipcu, wcześniejszym nawet o pięć tygodni w stosunku do innych odmian.

Żurawka ‘Rex Black’PBR, fot. I. Sprzączka
Żurawka ‘Rex Black’PBR, fot. I. Sprzączka

Na stoisku szkółki Ogrody o Zielonych Progach Przemysława Godlewskiego specjalizującej się w produkcji bylin można było znaleźć zarówno bardziej popularne taksony, jak i prawdziwe perełki ogrodnicze. Wyeksponowane były odmiany własne, m.in. nagrodzona w tegorocznym „Konkursie Roślin – Nowości” funkia (Hosta) Gypsy Lemon/’PG 12/01’ PBR o trójkolorowych liściach oraz wyróżniony w 2019 r. floks wiechowaty (Phlox paniculata) ‘Warsaw Sunrise’ PBR o żółtokremowych liściach z zielonymi przebarwieniami.

Przemysław Godlewski z wyróżnieniem za własną odmianę funkii Gypsy Lemon, fot. I. Sprzączka
Przemysław Godlewski z wyróżnieniem za własną odmianę funkii Gypsy Lemon, fot. I. Sprzączka
Floks wiechowaty ‘Warsaw Sunrise’ PBR, fot. I. Sprzączka
Floks wiechowaty ‘Warsaw Sunrise’ PBR, fot. I. Sprzączka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na stoisku znalazło się też jednak miejsce na skromniej prezentujące się taksony, ale zdecydowanie warte zauważenia. Do takich należy patrinia skabiozolistna (Patrinia scabiosifolia) o wysokich (do 1,2 m), sztywnych pędach zakończonych delikatnymi baldachami złożonymi z drobnych, intensywnie żółtych kwiatów (są trwałe po ścięciu). Ta łatwa w uprawie, kwitnąca od lipca do września, odporna na mróz bylina polecana jest do ogrodów w stylu naturalistycznym, w których może być zestawiana np. z werbeną patagońską (Verbena bonariensis).

Patrinia skabiozolistna o żółtych, delikatnych baldachach, fot. I. Sprzączka
Patrinia skabiozolistna o żółtych, delikatnych baldachach, fot. I. Sprzączka

P. Godlewski zachęcał też do zainteresowania się roślinami z rodzaju kalimeris (Kalimeris), których kwiatostany przypominają te u astrów, ale są drobniejsze (za to bardzo liczne), pojawiają się wcześniej (już od sierpnia), a dodatkową zaletą niektórych odmian są ozdobne liście (np. o biało-zielonych blaszkach liściowych u ‘Shogun’). W ogrodach naturalistycznych oraz deszczowych znakomicie sprawdzi się czarcikęsik (Succisella inflexa) ‘Frosted Pearls’ o drobnych, kulistych, białych kwiatostanach, wabiących liczne owady zapylające. Atrakcyjna dla owadów jest też kocimiętka (Nepeta) ‘Weinheim Big Blue’ o dużych, pojedynczych, fioletowych kwiatach zebranych w kwiatostany. P. Godlewski podczas tegorocznej wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” postawił też na promocję odmiany ‘Ala’ miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis). Jej hodowca – Sławomir Majewski – uzyskał zwarte rośliny dorastające do wysokości 1,3–1,5 m, które kwitną wyjątkowo wcześnie (już w lipcu, choć w cieplejszych rejonach nawet w czerwcu) i długo – do jesieni. Kwiatostany są początkowo zaróżowione, z czasem stają się beżowobrązowe. Odmiana objęta jest ochroną prawną w Polsce, a prawa do niej ma szkółka Ogrody o Zielonych Progach.
Ciekawe taksony trwałych roślin zielnych pokazała szkółka Sójka. Wśród tych o ozdobnych kwiatach wzrok przyciągała zwłaszcza gomfrena (Gomphrena pulchella) Truffula™ Pink – wyjątkowo obficie i długo kwitnąca odmiana, która może być sadzona zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach balkonowo-tarasowych (osiąga wysokość do 50 cm), jest odporna na suszę, a jej kwiaty wyróżniają się ponadto dobrą trwałością po ścięciu. Interesująco prezentowały się też dwie odmiany bylicy (Artemisia) o białosrebrzystych liściach – ‘Silver Carpet’ i ‘Silver Moss’ (u drugiej z nich są one węższe, delikatniejsze), które zachowują zwarty pokrój i bardzo dobrze sprawdzają się w kompozycjach z roślinami o kontrastujących liściach lub kwiatach.

Gomfrena Truffula™ Pink – roślina o wielu zastosowaniach, fot. I. Sprzączka
Gomfrena Truffula™ Pink – roślina o wielu zastosowaniach, fot. I. Sprzączka

 

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.