Pelargonie na nowy sezon

Pelargonia 'Pretty Little Pink Splash' fot. I. Sprzączka

Organizowane w 24. tygodniu roku dni otwarte firm hodowlano-nasiennych – FlowerTrials® – na dobre wpisały się do kalendarza najważniejszych europejskich imprez w branży roślin ozdobnych. Największą grupą pokazywanych na nich roślin są gatunki balkonowo-rabatowe i byliny. W tym roku (11–14 czerwca 2019r.) biorące w tym wydarzeniu firmy pokazały m.in. kilka interesujących nowych odmian pelargonii.

Pelargonie (Pelargonium sp.) wciąż niepodzielnie królują w asortymencie gatunków balkonowo-rabatowych. Mimo ogromnego doboru odmian na rynku wciąż pojawiają się nowe kreacje, w coraz większym stopniu spełniające oczekiwania zarówno producentów, jak i konsumentów. Przełomowym wydarzeniem było wprowadzenie na rynek w 2006 r. przez firmę Syngenta Flowers mieszańców pelargonii rabatowej (P. x hortorum, syn. P. zonale) i bluszczolistnej (P. x hederaefolium, syn. P. peltatum), co wyznaczyło nowe kierunki hodowli. Przedsiębiorstwo to stale ulepsza swoją ofertę pelargonii – nie tylko tych określanych jako „interspecific”, co można było zobaczyć także na jej tegorocznych pokazach w De Lier. W asortymencie pelargonii bluszczolistnych pojawiła się nowa grupa Ivy League™, obejmująca cztery odmiany o ciemnozielonych liściach osadzonych na sztywnych pędach, atrakcyjnych kwiatostanach i znakomitej odporności na upały. Pelargonie te dobrze się krzewią, mogą być uprawiane w niższej temperaturze, ale pod warunkiem odpowiedniego natężenia oświetlenia. U odmian z grupy Ivy League™, kwitnących później niż przedstawicielki grup Temprano i Corriente, nie obserwuje się jaśnienia stożka wzrostu w niższej temperaturze uprawy lub przy zbyt intensywnym nasłonecznieniu.

Pelargonia Ivy League 'Deep Pink’
Pelargonia Ivy League 'Deep Pink’ fot. I. Sprzączka

W przyszłym sezonie ofertę pelargonii bluszczolistnych uzupełni ponadto odmiana Cascade® ‘Dark Red’, która – w porównaniu np. do popularnej odmiany ‘Feuer-Cascade’® – kwitnie wcześniej, ma intensywniej zabarwione na czerwono i większe kwiaty oraz tworzy dłuższe pędy. Konsumenci docenią jej intensywne i długie kwitnienie oraz tolerancję roślin na upał. Stale uatrakcyjniana jest grupa Calliope® mieszańców pelargonii, która w formie materiału wyjściowego od sezonu 2019/2020 dostępna będzie tylko w firmie Syngenta Flowers. W podgrupie „M”, obejmującej odmiany o przeważających cechach pelargonii rabatowej i średnio silnym wzroście, pojawiły się odmiany Calliope® M ‘Pink’ – o intensywnie różowych kwiatach, wyjątkowo obficie kwitnąca; oraz Calliope® M ‘Scarlet Red’ – o jasnoczerwonych. W silniej rosnącej podgrupie „L” B. Pierzchalski zwracał uwagę na odmiany Calliope® L ‘Coral’ o atrakcyjnie zabarwionych, intensywnie koralowych kwiatach oraz Calliope® L ‘Deep Coral’ – o ciemniejszych niż u poprzedniczki kwiatach. Interesującą nowością była inna mieszańcowa odmiana – Pretty Little™ ‘Pink Splash’ o zwartym pokroju, niskim wzroście (rośliny osiągają wysokość ok. 30–35 cm), obfitym kwitnieniu i przyciągających wzrok kwiatach (płatki są zaokrąglone, różowe, z czerwonymi przebarwieniami i jaśniejszą nasadą)

Wyjątkowo dużo nowych odmian pelargonii zaprezentowała w tym roku firma Selecta one®. Beniamin Pudełko z firmy Benjy-Flora S.C. (przedstawiciel tego niemieckiego hodowcy na polskim rynku) poinformował, że największego postępu hodowlanego dokonano w obrębie pelargonii bluszczolistnej, przez wprowadzenie nowej linii genetycznej – uzyskane odmiany, z dodatkowym symbolem „@” w nazwie, charakteryzują się przede wszystkim znakomitym krzewieniem się roślin, zwartym pokrojem na etapie produkcji i silniejszym wzrostem po posadzeniu do większego pojemnika, wczesnym kwitnieniem oraz atrakcyjnymi, pełnymi, dużymi kwiatami. W czerwcu pokazano trzy takie kreacje: Royal® ‘@Coral’ (o moreloworóżowych kwiatach), Royal® ‘@Hot Pink’ (o intensywnie różowych) i Royal® ‘@Red’ (o intensywnie czerwonych, co ważne – odmiana ta kwitnie wcześnie, charakteryzuje się ponadto zwartym pokrojem). W grupie Royal® pojawiła się też nowa odmiana ‘Candy Choc’ o dużych, różowo-białych kwiatach.

Pelargonia Royal@ 'Coral’
Pelargonia Royal@ 'Coral’ fot. I. Sprzączka

Warta polecenia jest grupa Moonlight® pelargonii rabatowej, której przedstawicielki są niezwykle wyrównane – pod względem wzrostu, terminu kwitnienia, wymagań, różnią się tylko kolorami kwiatów. Wśród 17 kreacji z tej grupy uwagę zwiedzających zwracała przede wszystkim nowa odmiana Moonlight® ‘Vanessa’, przyciągająca wzrok intensywnie pomarańczowymi kwiatami, kontrastującymi z ciemnozielonymi liśćmi.

Pelargonia 'Venessa’
Pelargonia 'Venessa’ fot. I. Sprzączka

Nowości pojawiły się też w grupie Marcada® mieszańców pelargonii, której przedstawicielki polecane są zwłaszcza do nasadzeń miejskich – wcześnie i bardzo długo kwitną (aż do przymrozków), są „bezobsługowe” (same oczyszczają się z przekwitłych kwiatów) i wytrzymałe na trudne warunki uprawy (susza, upał). W czerwcu premierę miały odmiany: Marcada® ‘Orange’ (kwiaty pomarańczowe), Marcada® ‘Pink Purple’ (kwiaty lawendowe z różowym oczkiem) oraz Marcada® ‘White’ (kwiaty białe).

Pelargonia Marcada 'White’
Pelargonia Marcada 'White’ fot. I. Sprzączka

Firma Florensis pokazała nowego mieszańca międzygatunkowego pelargonii – odmiany ‘Red Explosion’, który charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami (na etapie produkcji, bowiem po posadzeniu na rabacie czy do dużego pojemnika „eksploduje”), zwartym pokrojem i bardzo licznymi, pojedynczymi, intensywnie czerwonymi kwiatami, zdobiącymi roślinę nieprzerwanie do jesieni. Pelargonia ta nie wymaga skarlania, może być uprawiana w dużym zagęszczeniu, jest łatwa i szybka w produkcji. Jej kolejną zaletą jest bardzo wczesne kwitnienie. Atrakcyjne są też liście tej odmiany – ciemnozielone, z wyraźnym rysunkiem. Posadzona na kwietnikach – w tym miejskich – dobrze prezentuje się przez cały sezon, poleca się ją też do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Pelargonia 'Red Explosion’
Pelargonia 'Red Explosion’ fot. I. Sprzączka

Własne mieszańce pelargonii ma w ofercie także firma Volmary. Na jej tegorocznych pokazach wyróżniała się zwłaszcza nowa odmiana Andromeda ‘White Splash’ o okazałych, kontrastowych, białych kwiatach z czerwonym oczkiem. Rośliny te osiągają mniejsze wymiary, niż przedstawicielki grupy Calliope®, są łatwe w produkcji i dobrze znoszą trudne warunki uprawy (susza, upał).

Pelargonia Andromeda 'White Splash’
Pelargonia Andromeda 'White Splash’ fot. I. Sprzączka

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.