Pelargonie na nowy sezon

Pelargonia 'Pretty Little Pink Splash' fot. I. Sprzączka

Organizowane w 24. tygodniu roku dni otwarte firm hodowlano-nasiennych – FlowerTrials® – na dobre wpisały się do kalendarza najważniejszych europejskich imprez w branży roślin ozdobnych. Największą grupą pokazywanych na nich roślin są gatunki balkonowo-rabatowe i byliny. W tym roku (11–14 czerwca 2019r.) biorące w tym wydarzeniu firmy pokazały m.in. kilka interesujących nowych odmian pelargonii.

Pelargonie (Pelargonium sp.) wciąż niepodzielnie królują w asortymencie gatunków balkonowo-rabatowych. Mimo ogromnego doboru odmian na rynku wciąż pojawiają się nowe kreacje, w coraz większym stopniu spełniające oczekiwania zarówno producentów, jak i konsumentów. Przełomowym wydarzeniem było wprowadzenie na rynek w 2006 r. przez firmę Syngenta Flowers mieszańców pelargonii rabatowej (P. x hortorum, syn. P. zonale) i bluszczolistnej (P. x hederaefolium, syn. P. peltatum), co wyznaczyło nowe kierunki hodowli. Przedsiębiorstwo to stale ulepsza swoją ofertę pelargonii – nie tylko tych określanych jako „interspecific”, co można było zobaczyć także na jej tegorocznych pokazach w De Lier. W asortymencie pelargonii bluszczolistnych pojawiła się nowa grupa Ivy League™, obejmująca cztery odmiany o ciemnozielonych liściach osadzonych na sztywnych pędach, atrakcyjnych kwiatostanach i znakomitej odporności na upały. Pelargonie te dobrze się krzewią, mogą być uprawiane w niższej temperaturze, ale pod warunkiem odpowiedniego natężenia oświetlenia. U odmian z grupy Ivy League™, kwitnących później niż przedstawicielki grup Temprano i Corriente, nie obserwuje się jaśnienia stożka wzrostu w niższej temperaturze uprawy lub przy zbyt intensywnym nasłonecznieniu.

Pelargonia Ivy League 'Deep Pink’
Pelargonia Ivy League 'Deep Pink’ fot. I. Sprzączka

W przyszłym sezonie ofertę pelargonii bluszczolistnych uzupełni ponadto odmiana Cascade® ‘Dark Red’, która – w porównaniu np. do popularnej odmiany ‘Feuer-Cascade’® – kwitnie wcześniej, ma intensywniej zabarwione na czerwono i większe kwiaty oraz tworzy dłuższe pędy. Konsumenci docenią jej intensywne i długie kwitnienie oraz tolerancję roślin na upał. Stale uatrakcyjniana jest grupa Calliope® mieszańców pelargonii, która w formie materiału wyjściowego od sezonu 2019/2020 dostępna będzie tylko w firmie Syngenta Flowers. W podgrupie „M”, obejmującej odmiany o przeważających cechach pelargonii rabatowej i średnio silnym wzroście, pojawiły się odmiany Calliope® M ‘Pink’ – o intensywnie różowych kwiatach, wyjątkowo obficie kwitnąca; oraz Calliope® M ‘Scarlet Red’ – o jasnoczerwonych. W silniej rosnącej podgrupie „L” B. Pierzchalski zwracał uwagę na odmiany Calliope® L ‘Coral’ o atrakcyjnie zabarwionych, intensywnie koralowych kwiatach oraz Calliope® L ‘Deep Coral’ – o ciemniejszych niż u poprzedniczki kwiatach. Interesującą nowością była inna mieszańcowa odmiana – Pretty Little™ ‘Pink Splash’ o zwartym pokroju, niskim wzroście (rośliny osiągają wysokość ok. 30–35 cm), obfitym kwitnieniu i przyciągających wzrok kwiatach (płatki są zaokrąglone, różowe, z czerwonymi przebarwieniami i jaśniejszą nasadą)

Wyjątkowo dużo nowych odmian pelargonii zaprezentowała w tym roku firma Selecta one®. Beniamin Pudełko z firmy Benjy-Flora S.C. (przedstawiciel tego niemieckiego hodowcy na polskim rynku) poinformował, że największego postępu hodowlanego dokonano w obrębie pelargonii bluszczolistnej, przez wprowadzenie nowej linii genetycznej – uzyskane odmiany, z dodatkowym symbolem „@” w nazwie, charakteryzują się przede wszystkim znakomitym krzewieniem się roślin, zwartym pokrojem na etapie produkcji i silniejszym wzrostem po posadzeniu do większego pojemnika, wczesnym kwitnieniem oraz atrakcyjnymi, pełnymi, dużymi kwiatami. W czerwcu pokazano trzy takie kreacje: Royal® ‘@Coral’ (o moreloworóżowych kwiatach), Royal® ‘@Hot Pink’ (o intensywnie różowych) i Royal® ‘@Red’ (o intensywnie czerwonych, co ważne – odmiana ta kwitnie wcześnie, charakteryzuje się ponadto zwartym pokrojem). W grupie Royal® pojawiła się też nowa odmiana ‘Candy Choc’ o dużych, różowo-białych kwiatach.

Pelargonia Royal@ 'Coral’
Pelargonia Royal@ 'Coral’ fot. I. Sprzączka

Warta polecenia jest grupa Moonlight® pelargonii rabatowej, której przedstawicielki są niezwykle wyrównane – pod względem wzrostu, terminu kwitnienia, wymagań, różnią się tylko kolorami kwiatów. Wśród 17 kreacji z tej grupy uwagę zwiedzających zwracała przede wszystkim nowa odmiana Moonlight® ‘Vanessa’, przyciągająca wzrok intensywnie pomarańczowymi kwiatami, kontrastującymi z ciemnozielonymi liśćmi.

Pelargonia 'Venessa’
Pelargonia 'Venessa’ fot. I. Sprzączka

Nowości pojawiły się też w grupie Marcada® mieszańców pelargonii, której przedstawicielki polecane są zwłaszcza do nasadzeń miejskich – wcześnie i bardzo długo kwitną (aż do przymrozków), są „bezobsługowe” (same oczyszczają się z przekwitłych kwiatów) i wytrzymałe na trudne warunki uprawy (susza, upał). W czerwcu premierę miały odmiany: Marcada® ‘Orange’ (kwiaty pomarańczowe), Marcada® ‘Pink Purple’ (kwiaty lawendowe z różowym oczkiem) oraz Marcada® ‘White’ (kwiaty białe).

Pelargonia Marcada 'White’
Pelargonia Marcada 'White’ fot. I. Sprzączka

Firma Florensis pokazała nowego mieszańca międzygatunkowego pelargonii – odmiany ‘Red Explosion’, który charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami (na etapie produkcji, bowiem po posadzeniu na rabacie czy do dużego pojemnika „eksploduje”), zwartym pokrojem i bardzo licznymi, pojedynczymi, intensywnie czerwonymi kwiatami, zdobiącymi roślinę nieprzerwanie do jesieni. Pelargonia ta nie wymaga skarlania, może być uprawiana w dużym zagęszczeniu, jest łatwa i szybka w produkcji. Jej kolejną zaletą jest bardzo wczesne kwitnienie. Atrakcyjne są też liście tej odmiany – ciemnozielone, z wyraźnym rysunkiem. Posadzona na kwietnikach – w tym miejskich – dobrze prezentuje się przez cały sezon, poleca się ją też do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych.

Pelargonia 'Red Explosion’
Pelargonia 'Red Explosion’ fot. I. Sprzączka

Własne mieszańce pelargonii ma w ofercie także firma Volmary. Na jej tegorocznych pokazach wyróżniała się zwłaszcza nowa odmiana Andromeda ‘White Splash’ o okazałych, kontrastowych, białych kwiatach z czerwonym oczkiem. Rośliny te osiągają mniejsze wymiary, niż przedstawicielki grupy Calliope®, są łatwe w produkcji i dobrze znoszą trudne warunki uprawy (susza, upał).

Pelargonia Andromeda 'White Splash’
Pelargonia Andromeda 'White Splash’ fot. I. Sprzączka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.