Podlewanie pelargonii. 5 wskazówek jak robić to najlepiej

Podlewanie pelargoni metalową konewką
Fot. Pelargonium for Europe

Pelargonie pochodzą z Afryki. Uwielbiają ciepło i są w miarę odporne na coraz częstsze susze. Jednak by pięknie kwitły, potrzebują wody i dlatego podlewanie pelargonii jest kluczowe w ich pielęgnacji.
Podpowiadamy jak podlewać pelargonie, by jak najdłużej cieszyły swoim wdziękiem.

Jaka woda? Odstana

Przede wszystkim woda do podlewania pelargonii powinna być odstana. Dzięki temu chlor i inne związki uzdatniające wodę z kranu się ulotnią. Nasze pelargonie dostaną wodę czystą bez zbędnych, niepożądanych składników. Odstana woda będzie też miała odpowiednią temperaturę, co zapobiegnie szokowi termicznemu.

Ile wody? Szklanka na roślinę

Najczęściej przyjmuje się, że ilość wody powinna wynosić około 10% pojemności doniczki lub pojemnika. Typowa skrzynka na balkon ma od 7 do 8 litrów objętości, to oznacza, że odpowiednia ilość wody to od 0,7 do 0,8 litra. Można też stosować inną miarę: jedna szklanka wody na jedną roślinę.

Pelargonie w ceramicznych donicach
Fot. Pelargonium for Europe

Nie należy przesadzać z ilością wody. Jej większa ilość znacznie przekraczająca zapotrzebowanie rośliny może spowodować rozpoczęcie procesów gnilnych w podłożu. Co jest zjawiskiem niepożądanym i źle wpływa na zdrowie roślin. Nadmiar wody powinien mieć możliwość odpłynięcia z donicy. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiedniego drenażu.

Kiedy podlewać pelargonie?

Wtedy, kiedy tego potrzebują. Dobrym wskaźnikiem jest sama ziemia. Gdy widać, że jest sucha, jest to wyraźny sygnał dla nas, by rozpocząć podlewanie.

Pelargonie najlepiej podlewać w chłodnej porze dnia. Rano albo wieczorem. Oczywiście, gdy jest wyjątkowo gorąco i woda szybko paruje z ziemi, to powinno się podlać dwa razy dziennie.
By ograniczyć częste podlewanie można przenieść pelargonie w bardziej ocienione miejsce lub zacienić je choćby parasolem ogrodowym lub specjalną tkaniną.

Różowe, liliowe i czerwone pelargonie w dużym pojemniku
Fot. Pelargonium for Europe

Ranne i wieczorne podlewanie pelargonii ma tę zaletę, że woda o tych porach najwolniej paruje z pojemników. Dzięki temu rośliny mają dostatecznie dużo czasu, by pobrać wodę z podłoża i się nawodnić.

Podlewanie pelargonii. Nie wszystko na raz

Pelargonie, tak jak i inne rośliny doniczkowe, zaleca się podlewać małymi porcjami. Sucha ziemia w doniczce kurczy się. Gdy wlewamy na nią wodę, to ta szybko przez nią przelatuje do podstawki. Dajmy czas ziemi by nasiąkła wodą i spęczniała.
Dlatego podlewajmy roślinę małymi porcjami. Zapobiegnie to przelaniu się wody, a ziemia zatrzyma ją w całości.

Podlewanie pelargoni w koloreze różowym
Fot. Pelargonium for Europe

Podlewanie pelargonii tylko bezpośrednio do korzeni

Wodę należy kierować bezpośrednio na podłoże i unikać kontaktu wody z liśćmi, łodygami i kwiatostanami.

O najnowszych mieszańcowych odmianach pelargonii można przeczytać w tym naszym artykule. Natomiast o tym jak pielęgnować te kwiaty piszemy tutaj.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.