Sezonowe kompozycje jesienne

Anna Bogus-Szadejko, Monika Han - Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

kapusta ozdobna
fot. A.Bogus-Szadejko/M.Han

Jesień nie zawsze musi być szara i ponura. Nawet, gdy kończył się sezon na letnie nasadzenia, w Gdańsku w tym roku nadal było kolorowo i ciekawie. Oprócz zmieniających się barw liści drzew i krzewów miasto zdobiły interesujące, jesienne aranżacje, które sprawiają, że ta pora roku nie jest taka smutna.

W artykule:

  • Kapusty ozdobne
  • Chryzantemy
  • Wrzosy
  • Dynie

Wiele roślin znakomicie radzi sobie w niesprzyjających warunkach pogodowych jesienią – gdy panują niskie temperatury, jest mniej światła słonecznego i pada deszcz. Wybór atrakcyjnych gatunków na tę porę roku jest bardzo bogaty – od kolorowych chryzantem (Chrysanthemum), po różnorodne kapusty ozdobne (Brassica oleracea) oraz niewielkie krzewinki golterii rozesłanej (Gaultheria procumbens) i wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris). Mimo iż moda na te rośliny zaczęła się od dekoracji cmentarnych nagrobków, teraz zyskały one na popularności również w kompozycjach miejskich. Odpowiedni dobór kolorystyki i pokroju sprawia, że nasadzenia nabierają uroku oraz nie pozwalają myśleć o nadchodzącej zimie. Jesienne kompozycje jak co roku pojawiły się w wielu miejscach na terenie Gdańska. Obsadzone nimi zostały ronda, parki, skwery, zieleńce oraz donice.

Kapusty ozdobne zachwycają mieszkańców

Największe zainteresowanie wśród mieszkańców budzą nasadzenia z wykorzystaniem kapust ozdobnych. Ta niewielka roślina jednoroczna, pochodząca z Azji i południowej Europy, mimo niewielkiego wzrostu (osiąga wysokość 30–40 cm) jest niezwykle atrakcyjna ze względu na kolorystykę i kształt liści.

W Gdańsku wykorzystujemy kapusty ozdobne odmian: ‘Peacock White’, ‘Peacock Red’, ‘Pigeon Victoria’, ‘Nagoya Red’, ‘Nagoya White’, ‘Attraction Red’, ‘Attraction Pink’ oraz ‘Attraction White’. Najbardziej popularną kapustą ozdobną jest ta o gładkich liściach i kolorystyce od ciemnej zieleni, poprzez odcienie kremowe, przez różowe, do fioletowego.

Jedną z ciekawszych propozycji jest grupa Nagoya, której przedstawicielki charakteryzują się dużymi, silnie pokarbowanymi liśćmi i wyrównanym pokrojem. Należą do niej odmiany: ‘White’ – z kremowym środkiem rozety, ‘Red’ – z purpurowym i ‘Rose’ – z ciemnoróżowym (u wszystkich otaczające go liście są zielone). Podobnie jak u innych kapust, intensywność wybarwienia zwiększa się wraz ze spadkiem temperatury.

Spośród wymienionych odmian najbardziej wyróżnia się grupa Peacock, której przedstawicielki mają niezwykle fantazyjne, ażurowe, głęboko pierzasto powcinane i pokarbowane, intensywnie wybarwiające się liście. Należą do niej: ‘Red’ – środek czerwony, otoczony zielono-fioletowymi, ciemnymi liśćmi, ‘White’ – środek biały, otoczony zielonymi liśćmi. Wartą uwagi odmianą kapusty jest także ‘Pigeon Victoria’, której kolor przechodzi łagodnie od różowego do kremowego, tworząc ombre.

Kapusty ozdobne odporne na przymrozki

Wszystkie z wymienionych kapust ozdobnych charakteryzuje wysoka odporność na przymrozki, różnorodność pokroju roślin oraz ciekawa kolorystyka. Szczególnie dekoracyjnie wyglądają w połączeniu z innymi gatunkami roślin, takimi jak: chryzantemy, wrzosy czy starzec popielny (Jacobaea maritima), natomiast zastosowane samodzielnie tworzą barwne dywany.

 Nasadzenia z ozdobnej kapusty w parku Oliwskim w Gdańsku, fot. A.Bogus-Szadejko/M.Han
Nasadzenia z ozdobnej kapusty w parku Oliwskim w Gdańsku, fot. A.Bogus-Szadejko/M.Han

Chryzantemy – dawka koloru

Kolejną, bardzo chętnie i często stosowaną na miejskich kwietnikach w Gdańsku rośliną jest chryzantema – odmiany drobnokwiatowe, o średniej wielkości kwiatostanów i wielokwiatowe. W największej ilości wykorzystujemy chryzantemy drobnokwiatowe, ponieważ są najbardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, w szczególności spadek temperatury poniżej 0°C.

Posadzone w połowie października radzą sobie do pierwszych większych przymrozków. Byliny te są typowymi roślinami jesiennymi pochodzącymi z Azji. W sztuce japońskiej były ważnym symbolem jesieni, natomiast w Wielkiej Brytanii – najbardziej popularnym kwiatem epoki wiktoriańskiej i zdobiły werandy, parki i ogrody.

Paleta barw kwiatostanów jest ogromna: od białych, przez żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, po bordowe i ciemnoróżowe. Do miejskich nasadzeń wykorzystujemy głównie przedstawicielki z grupy Jasoda, które charakteryzują się kulistym pokrojem (średnica ok. 40–50 cm) oraz bardzo obfitym kwitnieniem. Odmiany z tej grupy zostały posadzone w najbardziej reprezentacyjnych miejscach w Gdańsku, np. na rondzie Ofiar Katynia, w parku Oruńskim oraz na Starym Mieście (tam w pojemnikach).

Najczęściej pojawiają się w kompozycjach z innymi roślinami, m.in. z ozdobnymi kapustami, lub jako samodzielne nasadzenia jednogatunkowe. Takim przykładem wykorzystania chryzantem jest otoczenie Pomnika Żołnierzy Wyklętych, gdzie pojawiły się chryzantemy odmian ‘Jasoda Red’ i ‘Jasoda White’, które podkreśliły patriotyczny charakter miejsca.

Chryzantemy na rondzie Ofiar Katynia w Gdańsku, fot. A.Bogus-Szadejko/M.Han
Chryzantemy na rondzie Ofiar Katynia w Gdańsku, fot. A.Bogus-Szadejko/M.Han
Chryzantemy w patriotycznych kolorach zdobią np. pomniki, fot. A. Bogus-Szadejko/M. Han
Chryzantemy w patriotycznych kolorach zdobią np. pomniki, fot. A. Bogus-Szadejko/M. Han
Chryzantemy w pojemnikach zdobią historyczną część miasta, fot. A. Bogus-Szadejko/M. Han
Chryzantemy w pojemnikach zdobią historyczną część miasta, fot. A. Bogus-Szadejko/M. Han

Atrakcyjne wrzosy

W jesiennych nasadzeniach wykorzystano również wrzos pospolity. Krzewinka ta została posadzona w jednym z najpiękniejszych historycznych parków Gdańska – parku Oliwskim.

Mimo iż jest to roślina wieloletnia, zdecydowano się zastosować ją jako dekorację sezonową w okresie jej największej dekoracyjności. Wrzosy w kolorach: białym, różowym i fioletowym zostały zastosowane jako podkreślenie strzyżonych obwódek bukszpanowych.

Skomponowano je z inną, zimozieloną krzewinką, która jest mało popularna w nasadzeniach miejskich – golterią rozesłaną. Najbardziej atrakcyjna jest podczas owocowania, gdy rośliny zdobią niewielkie, kuliste, czerwone owoce utrzymujące się przez zimę aż do wiosny.

Ze względu na to, że jest to roślina wieloletnia, po sezonie jesienno-zimowym planowane jest jej dalsze wykorzystanie w ogrodzie o charakterze japońskim wśród azalii i różaneczników.

Wrzosy w parku Oliwskim będą potraktowane jako dekoracja sezonowa fot. A. Bogus-Szadejko/M.Han
Wrzosy w parku Oliwskim będą potraktowane jako dekoracja sezonowa, fot. A. Bogus-Szadejko/M.Han

Pomarańczowe akcenty

Oprócz nasadzeń jesiennych w Gdańsku od kilku lat jako dekorację wykorzystuje się owoce dyni (Cucurbita), zarówno tej jadalnej, jak i ozdobnej. W tym roku miasto ozdobiły 4 tony pomarańczowych dyń.

Ułożono je w parkach, na rondach i skwerach, gdzie cieszą oczy przechodniów. W tym roku w akcję dekorowania centrum miasta dyniami zaangażowały się dzieci z przedszkola, a pomagał im zastępca Prezydenta Miasta Gdańska.

Dodatkowym elementem związanym z jesiennymi dekoracjami są pomarańczowe kokardki na wysokich trawach ozdobnych. Oprócz walorów dekoracyjnych pełnią również funkcję zabezpieczenia przed ciężką pokrywą śnieżną.

Owoce dyni jako jesienna dekoracja na rondzie św. Jana de La Salle’a w Gdańsku, fot. A. Bogus-Szadejko/M.Han
Owoce dyni jako jesienna dekoracja na rondzie św. Jana de La Salle’a w Gdańsku, fot. A. Bogus-Szadejko/M.Han
Pomarańczowe kokardy pełnią funkcję dekoracyjną, a także zapobiegają wyłamywaniu roślin przez ciężką pokrywę śnieżną, fot. A. Bogus-Szadejko/M.Han
Pomarańczowe kokardy pełnią funkcję dekoracyjną, a także zapobiegają wyłamywaniu roślin przez ciężką pokrywę śnieżną, fot. A. Bogus-Szadejko/M.Han

Podsumowanie

Jesień w mieście nie musi byc szara i smutna. Odpowiednie nasadzenia dodadzą jej kolorów i wprowadzą nieco radości. Szczegółnie kapusty ozdobne wydaja się być doskonałą rośliną wytrzymującą nawet przymrozki.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.