Very Peri Kolorem Roku 2022

Hortensja ogrodowa, fot. W. Górka
fot. W. Górka

Amerykańska firma Pantone ogłosiła Kolor Roku 2022. Tym razem wybór był dużym zaskoczeniem – po raz pierwszy od 22 lat, zamiast jednego z kolorów znanych z palety barw na potrzeby Koloru Roku stworzono bowiem nowy, nienazwany dotąd odcień – 17-3938 Very Peri. Według projektantów to kolor niebieskich kwiatów barwinka (z ang. periwinkle) z domieszką dynamicznej czerwieni i fioletu. 


Firma Pantone pierwotnie była znana głównie specjalistom z branży poligraficznej. Od 20 lat, na początku grudnia ogłasza ona swój wybór „Koloru Roku”. Dzięki akcji marketingowej stało się to obecnie rozpoznawalne i wyczekiwane wydarzenie roku w takich branżach jak: wzornictwo, moda, wyposażenie wnętrz, a od jakiegoś czasu – także ogrodnictwo. Pierwszy raz Kolor Roku wybrano 20 lat temu i został nim Cerulean Blue (bladobłękitny), w ostatnich latach były to: Ultimate Grey + Illuminating (2021), Classic Blue (2020), Living Coral (2019), Ultraviolet (2018), Greenery (2017), Rose Quartz (2016) czy Serenity (2015). Według Instytutu Pantone, stworzenie nowego koloru na 2022 rok ma być symbolem zmian, jakie mają obecnie miejsce na świecie, po okresie niepewności i izolacji. Podobnie jak wybór w ub.r. dwóch barw – żółtej oraz szarej – także na powstanie Very Peri miało wpływ pożądanie zakończenia pandemii COVID-19, emocje ludzkie związane z niszczeniem środowiska, chęci rozliczenia się z wadami w naszych obecnych strukturach społecznych. Aby uchwycić te wpływy, Instytut połączył niebieski (kolor kojarzący się z wiernością i stałością) z nutą czerwieni (która często przekazuje energię i podekscytowanie), aby uzyskać niespodziewanie ciepły niebieski odcień, który komunikuje innowacyjność i nowy początek.

fot. Pantone

Niezwykłe jest określanie niebieskiego jako „szczęśliwego”, ale kiedy doda się do niego czerwony element, tak właśnie się stanie – mówi Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Instytutu. Uznaliśmy, że tak ważne jest zestawienie koloru, który oddaje poczucie nowości.
Jeżeli chodzi o dobór roślin ogrodowych, które będą pasować do najnowszych trendów mody, tym razem nie powinno być kłopotów. Kolor Very Peri daje pod tym względem wiele możliwości. Warto poszukać gatunków, które tworzą niebieskofioletowe ie kwiaty, zwłaszcza jeżeli prowadzi się własne centrum ogrodnicze, w którym można podzielić się z klientami informacją o Kolorze Roku. Rośliny takie można zestawić w jednym miejscu, wyróżnić odpowiednimi etykietami lub po prostu ustawić na tle z motywem klasycznego niebieskiego koloru i z informacją, że w tym roku to on jest „trendy”. Poza tytułowym kwiatem barwinka, odcienie Koloru Roku 2022 znajdziemy m.in. w kwiatach bylin: lawendy, werbeny patagońskiej, szałwii, wielu odmian ostróżek, bodziszków, perowskii czy kocimiętek. Wśród krzewów i pnączy barwinkowe kwiaty mają odmiany budlei, ketmii syryjskiej, powojników, a nawet lilaka pospolitegp. Nie powinno być także problemem z modnymi roślinami balkonowo-rabatowymi. Te w barwach Very Peri znajdziemy m.in. pośród nemezji, scewoli, heliotropów, bratków czy petunii.
Warto też pomyśleć o wykorzystaniu niebieskofioletowych pojemników, które podkreślą barwę roślin, a są one coraz popularniejsze i łatwiej dostępne.

Poniżej kilka przykładowych roślin pasujących do Koloru Roku 2022 (fot. W. Górka)

WGŻagwin grodowy, WGWG

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.