Początek roku to tradycyjny termin ogłoszenia zwycięzców konkursu o Złoty Medal (odbywa się już od 50 lat) organizacji Fleuroselect, zrzeszającej hodowców roślin ozdobnych (głównie balkonowo-rabatowych) oraz producentów materiałów wyjściowych. W konkursie na zwycięstwo szansę mają innowacyjne odmiany charakteryzujące się wysokimi walorami ozdobnymi oraz łatwością i niezawodnością w uprawie. W ostatniej edycji konkursu nagrodzono cztery rośliny.
● Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) HayDay™ ‘Golden Bicolor’
Ta wyhodowana w firmie Syngenta Flowers, rozmnażana z sadzonek odmiana dzielżanu przydatna jest do uprawy w pojemnikach. Rośliny osiągają wysokość 25–30 cm (i podobną średnicę), mają zwarty, regularny, kulisty pokrój i bardzo dobrze się krzewią. Koszyczki kwiatostanowe mają średnicę 4–5 cm, kwiaty języczkowate są złocistożółte od góry i czerwone od dołu. Są atrakcyjne dla owadów zapylających. Bylina ta kwitnie bardzo obficie, przez całe lato aż do jesiennych przymrozków. Dzięki niewielkim rozmiarom można ją sadzić nie tylko w większych grupach na rabatach czy terenach zieleni, ale też jako roślinę obwódkową i pojemnikową.
● Rudbekia błyskotliwa odm. Sullivanta (Rudbeckia fulgida var. sullivantii) ‘Goldblitz’
To prawdziwy „hit” zdaniem jury konkursu. Odmiana Golblitz została określona jako „nowa generacja rudbekii błyskotliwej”. Roślinę tę można wyprodukować w bardzo krótkim cyklu, kwitnie (w pierwszym roku uprawy) o 14–21 dni wcześniej niż znana odmiana ‘Goldstrum’ tego gatunku i zdobi kwiatostanami od końca lipca do października. Koszyczki są złocistożółte z bardzo ciemnym środkiem, osiągają średnicę 7–8 cm i wabią owady zapylające oraz motyle. Pędy kwiatostanowe mogą być ścinane do wazonu. Ta rozmnażana z nasion odmiana charakteryzuje się wyrównanym wzrostem (rośliny osiągają wysokość do 80 cm i szerokość ok. 60 cm) i ładnym pokrojem. Można ją sadzić na rabatach, w pojemnikach balkonowo-tarasowych, sprawdzi się też posadzona w grupach na terenach zieleni miejskiej. Jej hodowcą jest firma PanAmerican Seed.
● Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) ‘Lemon Cutie’
Odmiana o niewielkich (osiągających średnicę ok. 10 cm), oryginalnej budowy, półpełnych, jasnożółtych koszyczkach. Rośliny są bardzo niskie (osiągają wysokość do 40 cm i taką samą szerokość), mają zwarty pokrój, znakomicie się krzewią, dzięki czemu pokryte są licznymi kwiatostanami. Mogą być sadzone na kwietnikach przydomowych, ale też na terenach zieleni (zalecana rozstawa – 20 x 20 cm). Przydatne są także do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. W trakcie produkcji nie wymagają stosowania retardantów. Hodowcą tej oryginalnej odmiany słonecznika zwyczajnego jest firma SeedSence.
● Werbena patagońska (Verbena bonariensis) ‘Vanity’
Zaletą tej rozmnażanej z nasion odmiany jest zwarty pokrój i dużo niższy wzrost w porównaniu z roślinami gatunku, osiąga bowiem na miejscu stałym wysokość ok. 70–80 cm i szerokość 40–50 cm. Kwiatostany mają intensywną, fioletowoniebieską barwę, delikatnie pachną (zapach wyczuwalny jest rano i wieczorem), są atrakcyjne dla pszczół i motyli.. Rośliny kwitną długo – od połowy lata do jesiennych przymrozków. Odmiana Vanity polecana jest do uprawy na rabatach, terenach zieleni (w rozstawie 40 x 40 cm), a także w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Nie tylko jej uprawa jest łatwa, ale i produkcja – podczas tej drugiej nie wymaga uszczykiwania ani skarlania. Hodowcą tej złotej medalistki jest firma Van Hemert & Co.
Na podstawie mat. organizacji Fleuroselect