Złote medalistki w kolorach lata

Fleuroselect 2022
fot. Fleuroselect

Początek roku to tradycyjny termin ogłoszenia zwycięzców konkursu o Złoty Medal (odbywa się już od 50 lat) organizacji Fleuroselect, zrzeszającej hodowców roślin ozdobnych (głównie balkonowo-rabatowych) oraz producentów materiałów wyjściowych. W konkursie na zwycięstwo szansę mają innowacyjne odmiany charakteryzujące się wysokimi walorami ozdobnymi oraz łatwością i niezawodnością w uprawie. W ostatniej edycji konkursu nagrodzono cztery rośliny.


Dzielżan jesienny (Helenium autumnale) HayDay™ ‘Golden Bicolor’
Ta wyhodowana w firmie Syngenta Flowers, rozmnażana z sadzonek odmiana dzielżanu przydatna jest do uprawy w pojemnikach. Rośliny osiągają wysokość 25–30 cm (i podobną średnicę), mają zwarty, regularny, kulisty pokrój i bardzo dobrze się krzewią. Koszyczki kwiatostanowe mają średnicę 4–5 cm, kwiaty języczkowate są złocistożółte od góry i czerwone od dołu. Są atrakcyjne dla owadów zapylających. Bylina ta kwitnie bardzo obficie, przez całe lato aż do jesiennych przymrozków. Dzięki niewielkim rozmiarom można ją sadzić nie tylko w większych grupach na rabatach czy terenach zieleni, ale też jako roślinę obwódkową i pojemnikową.

Dzielżan jesienny  HayDay™ ‘Golden Bicolor’,fot. Fleuroselect
Dzielżan jesienny HayDay™ ‘Golden Bicolor’,fot. Fleuroselect

Dzielżan jesienny  HayDay™ ‘Golden Bicolor’,fot. Fleuroselect

 

Rudbekia błyskotliwa odm. Sullivanta (Rudbeckia fulgida var. sullivantii) ‘Goldblitz’
To prawdziwy „hit” zdaniem jury konkursu. Odmiana Golblitz została określona jako „nowa generacja rudbekii błyskotliwej”. Roślinę tę można wyprodukować w bardzo krótkim cyklu, kwitnie (w pierwszym roku uprawy) o 14–21 dni wcześniej niż znana odmiana ‘Goldstrum’ tego gatunku i zdobi kwiatostanami od końca lipca do października. Koszyczki są złocistożółte z bardzo ciemnym środkiem, osiągają średnicę 7–8 cm i wabią owady zapylające oraz motyle. Pędy kwiatostanowe mogą być ścinane do wazonu. Ta rozmnażana z nasion odmiana charakteryzuje się wyrównanym wzrostem (rośliny osiągają wysokość do 80 cm i szerokość ok. 60 cm) i ładnym pokrojem. Można ją sadzić na rabatach, w pojemnikach balkonowo-tarasowych, sprawdzi się też posadzona w grupach na terenach zieleni miejskiej. Jej hodowcą jest firma PanAmerican Seed.

Rudbekia błyskotliwa odm. Sullivanta ‘Goldblitz’, fot. Fleuroselect
Rudbekia błyskotliwa odm. Sullivanta ‘Goldblitz’, fot. Fleuroselect

Rudbekia błyskotliwa odm. Sullivanta ‘Goldblitz’, fot. Fleuroselect

 

Słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus) ‘Lemon Cutie’
Odmiana o niewielkich (osiągających średnicę ok. 10 cm), oryginalnej budowy, półpełnych, jasnożółtych koszyczkach. Rośliny są bardzo niskie (osiągają wysokość do 40 cm i taką samą szerokość), mają zwarty pokrój, znakomicie się krzewią, dzięki czemu pokryte są licznymi kwiatostanami. Mogą być sadzone na kwietnikach przydomowych, ale też na terenach zieleni (zalecana rozstawa – 20 x 20 cm). Przydatne są także do uprawy w pojemnikach balkonowo-tarasowych. W trakcie produkcji nie wymagają stosowania retardantów. Hodowcą tej oryginalnej odmiany słonecznika zwyczajnego jest firma SeedSence.

Słonecznik zwyczajny ‘Lemon Cutie’, fot. Fleuroselect
Słonecznik zwyczajny ‘Lemon Cutie’, fot. Fleuroselect

Słonecznik zwyczajny ‘Lemon Cutie’, fot. Fleuroselect

 

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) ‘Vanity’
Zaletą tej rozmnażanej z nasion odmiany jest zwarty pokrój i dużo niższy wzrost w porównaniu z roślinami gatunku, osiąga bowiem na miejscu stałym wysokość ok. 70–80 cm i szerokość 40–50 cm. Kwiatostany mają intensywną, fioletowoniebieską barwę, delikatnie pachną (zapach wyczuwalny jest rano i wieczorem), są atrakcyjne dla pszczół i motyli.. Rośliny kwitną długo – od połowy lata do jesiennych przymrozków. Odmiana Vanity polecana jest do uprawy na rabatach, terenach zieleni (w rozstawie 40 x 40 cm), a także w pojemnikach balkonowo-tarasowych. Nie tylko jej uprawa jest łatwa, ale i produkcja – podczas tej drugiej nie wymaga uszczykiwania ani skarlania. Hodowcą tej złotej medalistki jest firma Van Hemert & Co.

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) ‘Vanity’
Werbena patagońska ‘Vanity’, fot. Fleuroselect

Werbena patagońska (Verbena bonariensis) ‘Vanity’

Na podstawie mat. organizacji Fleuroselect

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.