Forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia) jest najliczniej reprezentowanym taksonem z rodzaju Forsythia w Polsce. O jej najbardziej wartościowych odmianach pisze dr Adam Marosz. W artykule opisuje także możliwości wykorzystania tych kwitnących wczesną wiosną krzewów oraz ich rozmnażanie.
Forsycja pośrednia
Krzew ten jest wyprostowany, później rozłożysty, o wysokości do 3 m i podobnej średnicy. Kwiaty żółte, liczne, długości do 2 cm. Liście jasnozielone, szeroko lancetowate, brzegiem piłkowane. To mieszaniec forsycji zwisłej i zielonej otrzymany pod koniec XIX w.
‘Beatrix Farrand’
Krzew o silnym wzroście, osiągający wysokość i szerokość do 3 m. Kwiaty duże, bardzo liczne, złotożółte, średnicy do 4 cm, płatki długości około 2,5 cm. Liście jasnozielone, szeroko lancetowate, brzegiem piłkowane.
’Densiflora’
Krzewy o wysokości do 2 m i średnicy 3 m, rozłożyste, o przewisających pędach. Kwiaty jasnożółte, o płatkach długości do 2,5 cm. Liście takie same jak u gatunku.
’Era’
Średnich rozmiarów krzew dorastający w dobrych warunkach do wysokości 2 m. Kwiaty czteropłatkowe, zwisające, dzwonkowate o długości 2,5–3 cm, ciemnożółte. Kwitnie umiarkowanie obficie. Liście lancetowate, zielone, licznie żółto i biało nakrapiane. Wyhodowana przez Eugeniusza Radziula. Znana w kolekcjach.


’Fiesta’
Krzew o zwartym, kompaktowym pokroju, osiągający wysokość 1–1,5 m. Młode pędy czerwone. Kwiaty złotożółte, średnich rozmiarów, pojawiają się licznie, ale na starszych krzewach. Liście z ciemnozielonym, błyszczącym obrzeżeniem i żółtym lub zielonożółtym środkiem.

GOLDEN BELLS 'Liliane’
Krzew o umiarkowanej sile wzrostu, gęsty, o licznych wzniesionych pędach, osiąga wysokość 1,5–2 m. Kwitnie bardzo obficie, kwiaty jasnożółte, średniej wielkości, o średnicy do 2 cm. Liście szerokolancetowate, ciemnozielone, słabo ząbkowane.

‘Golden Nugget’
Zwarty pokrój, umiarkowany wzrost. Wysokość i szerokość krzewu to ok. 1,5 m. Kwiaty jasnożółte, liczne i dość duże. Liście zielone, typowe dla gatunku.
‘Golden Times’
Gęsty krzew o umiarkowanej sile wzrostu, po 10 latach dorastający powyżej 1,5 m. Początkowo rośnie wolno. Kwiaty średniej wielkości, ciemnożółte, kwitnienie umiarkowanie obfite. Liście szeroko, żółto obrzeżone, błyszczące.


’Goldzauber’
Silnie rosnący krzew, dorastający do wysokości 3 m pokrój, wyprostowany. Kwiaty duże, płatki zaokrąglone, o długości do 2–2,5 cm złotożółte. Kwitnienie bardzo obfite. Liście zielone, typowe dla gatunku.

‘Karl Sax’
Krzew szybko rosnący, dorastający do wysokości 2 m i o nieco mniejszej średnicy, o pędach wyprostowanych. Kwiaty intensywnie ciemnożółte, duże, średnicy do 3 cm, liczne. Liście typowe dla gatunku.
’Lynwood’
Krzew o wzniesionych pędach, szybko rosnący, osiągający wysokość do 2,5 m i nieco mniejszą średnicę. Kwiaty intensywnie ciemnożółte, bardzo liczne, średnicy 2,5–3 cm. Liście typowe dla gatunku.

MIKADOR ® ‘Minfor6’ PBR
Niewysoki krzew dorastający do wysokości 1 m. Pędy wyprostowane, słabo rozgałęzione. Kwiaty czteropłatkowe, zwisające, dzwonkowate o długości 2,5–4 cm, złotawożółte. Kwitnie bardzo obficie przez około 2 tygodnie. Liście lancetowate, zielone, ostro zakończone i zaokrąglone u nasady.
MINDOR ®
Krzew wyprostowany, o sztywnych grubych pędach, dorastający do wysokości 1,5 m. Kwiaty ciemnożółte, średnicy do 2 cm, o bardzo szerokich eliptycznych płatkach. Liście intensywnie ciemnozielone, matowe, kształt typowy dla gatunku.

MINIGOLD 'Flojor’
Odmiana średnich rozmiarów, o wyprostowanym i gęstym pokroju. Osiągająca wysokość do 2 m i podobną średnicę. Kwiaty intensywnie żółte, bardzo liczne, o szerokich płatkach. Liście zielone, lancetowate, typowe dla gatunku.
’Nimbus’
Krzew gęsty, o bardzo zwartym pokroju, pędach wyprostowanych, wysokość do 1 m. Kwiaty bardzo liczne, żółte, gęsto pokrywające pędy. Liście drobniejsze niż u innych odmian, ciemnozielone.
’Primulina’
Szybko rosnący krzew o rozłożystym pokroju i sporych rozmiarach. Dorasta do wysokości 3 m i osiąga podobną średnicę. Kwiaty czysto żółte, liczne, średnicy 2,5–3,5 cm, gęsto pokrywające pędy. Liście jasnozielone, szeroko lancetowate, typowe dla gatunku.
’Spectabilis’
Jak u odmiany powyżej. Kwiaty jasnożółte, liczne, średnicy 2,5–3,5 cm. Liście też jak u poprzednika. Uznana za standardową odmianę, do której często porównuje się inne.

‘Spring Glory’
Jak wyżej. Kwiaty jasne, siarkowożółte, średnicy do 3,5 cm. Liście jasnozielone, szeroko lancetowate, typowe dla gatunku.
’Vitellina’
Krzew o wzniesionym i wyprostowanym pokroju, osiąga wysokość do 2 m i średnicę 1,5 m. Kwiaty ciemnożółte, drobne, podobne jak u odmiany ‘Maluch’, jedne z mniejszych w obrębie forsycji pośredniej. Liście typowe dla gatunku.
‘Week-End’® (’Courtalyn’)
Krzew o pokroju wzniesionym, pędach wyprostowanych, dorastający do wysokości 1,5–2 m i nieco mniejszej średnicy. Kwiaty ciemnożółte, bardzo liczne i gęsto pokrywające pędy. Liście typowe.

Zastosowanie forsycji
Forsycja w uprawie ogrodowej i na terenach zieleni jest od dawna jednym z podstawowych krzewów kwitnących wczesną wiosną, polecanym do sadzenia w połączeniu z wczesnymi tawułami, migdałkiem trójklapowym lub pigwowcami. Może rosnąć pojedynczo lub w grupach. Nadaje się też na formowane żywopłoty. To roślina długowieczna i wbrew powszechnej opinii zagęszcza się dobrze i szczególnie wiosną, kiedy pędy pokryją się kwiatami, takie żywopłoty dają ciekawy efekt. Polecana jest także do formowania (np. w kształcie kuli) lub prowadzenia w formie piennej.

Wiele nowych odmian o mniejszych rozmiarach nadaje się do masowego sadzenia jako rośliny okrywowe. Większość z nich jest dostatecznie odporna na mróz, jednak w surowe zimy, szczególnie u odmian forsycji pośredniej oraz niektórych nowych odmian mieszańcowych, mogą przemarzać pąki kwiatowe i wierzchołki pędów.

Do uszkodzeń pąków kwiatowych częściej dochodzi jednak w północno-wschodniej części kraju, a więc na Suwalszczyźnie i Podlasiu, gdzie forsycje kwitną rzadziej niż w centralnej i zachodniej Polsce.
Odmiany forsycji są tolerancyjne na różne rodzaje podłoża, jednak najlepiej rosną na glebach lekkich, żyznych i świeżych, umiarkowanie wilgotnych i o odczynie od lekko kwaśnego do słabo zasadowego. Wymagają stanowisk słonecznych, mogą też rosnąć w lekkim półcieniu, ale wtedy kwitnienie jest nieco gorsze. Dobrze znoszą cięcie odmładzające. Pędy są przydatne do wiosennej dekoracji wnętrz i przyspieszania kwitnienia. Wiosną okazy w doniczkach mogą być podpędzane w nieogrzewanych tunelach, dzięki czemu można uzyskać rośliny kwitnące wcześniej i wydłużyć okres sprzedaży forsycji. Kałowe odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach, do dekoracji tarasów, balkonów, patio oraz wnętrz.
Forsycja pośrednia – rozmnażanie
Rozmnażanie gatunków i odmian nie stwarza problemów. Sadzonki zielne pobierane na przełomie maja i czerwca ukorzeniają się w wysokim procencie (85–95%). Wiele odmian można rozmnażać na masową skalę przez sadzonki zdrewniałe, których ukorzenianie możliwe jest bezpośrednio w polu – krzewy handlowe można z nich uzyskać po roku lub dwóch latach uprawy. Po jednym sezonie wiosną możemy je również przeznaczyć do sadzenia w pojemnikach, a po dobrym przyjęciu się – oferować jako krzewy pojemnikowe.