Park Czyżyny nominowany do nagrody Green Cities Europe 2022

Park Czyżyny w Krakowie
fot. archiwum Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

W 2022 r. to Park Czyżyny z Krakowa został nominowany do nagrody Green Cities Europe. Celem konkursu, będącego częścią kampanii Green Cities Europe (Zielone Miasto Europy), jest promocja ambitnych, inspirujących i innowacyjnych realizacji zielonej infrastruktury.

Park Czyżyny jest polskim przykładem działań mających na celu tworzenie miast przyjaznych dla mieszkańców, z którymi ludzie chcieliby się związać zarówno prywatnie, jak i biznesowo. Urbanizacja i zmiany klimatyczne wymagają nowych rozwiązań w celu utrzymania, a najlepiej poprawy, jakości życia w naszych miastach. Wprowadzenie czy rozszerzenie zieleni i terenów biologicznie czynnych w miastach nie jest już kwestią wyboru, ale koniecznością. Realizacja Parku Czyżyny to przykład rewitalizacji dużego wybrukowanego placu i przekształcenia tej przestrzeni w zielony, tętniący życiem park. Obecnie rośnie w nim kilkaset drzew oraz kilka tysięcy krzewów i bylin zaaranżowanych w kompozycje o różnym charakterze: jedne w stylu angielskim – uporządkowane, z alejami drzew i trawnikami, inne – mniej formalne, tworzone głównie przez roślinność ruderalną, układem nawiązującą do poprzedniej betonowej nawierzchni. Cała zielona przestrzeń jest dostępna i przyjazna dla wszystkich grup wiekowych oraz osób niepełnosprawnych. W zależności od potrzeb i upodobań, mieszkańcy spędzają czas relaksując się w ciszy i bezpośrednim kontakcie z przyrodą, bądź rekreacja przybiera bardziej aktywną czy nawet sportową formę, na co pozwala bogate wyposażenie parku.

Park Czyżyny
Park Czyżyny przed realizacją, fot. archiwum Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

Park Czyżyny

Park Czyżyny
Park Czyżyny, fot. archiwum Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

Park Czyżyny konkuruje z dwunastoma innymi projektami europejskimi, które zostaną ocenione w najbliższych tygodniach przez międzynarodowe jury złożone z profesjonalistów reprezentujących kraje biorące udział w kampanii Green Cities Europe. Zwycięski projekt zostanie ogłoszony 8 grudnia w Paryżu, w Victoires du Paysage. Z wszystkimi nominowanymi projektami można się zapoznać na stronie www.thegreencities.eu/award https://award.thegreencities.eu/
Konkurs jest częścią kampanii Green Cities Europe, która łączy 13 organizacji z krajów europejskich*, działających na rzecz zwiększenia wykorzystania roślin w przestrzeniach zurbanizowanych, poprzez przedstawianie innowacyjnych pomysłów, przykładów i informacji opartych na badaniach naukowych. Dane gromadzone są na platformie, która skupia się na pozytywnym wpływie jaki mają rośliny i tereny zieleni na zdrowie, klimat, gospodarkę, bioróżnorodność oraz więzi społeczne. W naszym kraju przedsięwzięcie to realizuje Związek Szkółkarzy Polskich – organizacja, która zyskała rangę tutejszego eksperta w dziedzinie zieleni i związanych z nią zagadnień. Więcej informacji na stronie www.thegreencities.eu.

*Kraje biorące udział w kampanii: Belgia, Bułgaria, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Polska, Portugalia, Holandia i Szwecja.

Szczegóły na temat kampanii można uzyskać w biurze Związku Szkółkarzy Polskich (e-mail: zszp@zszp.pl, tel. 22 435 47 22) oraz Agencji Promocji Zieleni (e-mail: joanna.filipczak@zszp.pl, tel. 22 435 47 20).

Na podstawie informacji ZSzP

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.