Plac Nowy Targ we Wrocławiu kandydatem do Green Cities Europe Award 2024

Plac Nowy Targ we Wrocławiu po Rewitalizacji
fot. ZZM we Wrocławiu

Wybrano polskiego kandydata do prestiżowej nagrody. Jest nim Plac Nowy Targ we Wrocławiu. Będzie on walczył o Nagrodę Green Cities Europe Award 2024 z kandydatami z innych państw. Kto wygra okaże się w styczniu 2025 roku. Tymczasem poznajmy naszego kandydata. 

Obecna głęboka metamorfoza tego miejsca z pewnością zdejmie z niego ciążące od ponad 10 lat określenie „przykładu betonozy”. Miejsce to nabawiło się tego określenia za sprawą poprzedniego zagospodarowania tego miejsca. Plac Nowy Targ we Wrocławiu został dosłownie zabetonowany. Jedyne nieliczne zielone akcenty na tym placu nie były w stanie sprostać roli, jaką ma w mieście zieleń i zadrzewienia.

Plac Nowy Targ zmienia oblicze

Takie były czasy. Zabetonować, ułożyć kostkę. Na szczęście to się zmienia. Miasta uczą się, najczęściej na własnych błędach, że taka przestrzeń generuje wręcz niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców temperatury podczas coraz liczniejszych upalnych dni. A podczas ulewnych deszczy zamienia się w taflę rwącej wody szybko przepełniającej instalację burzową, co nierzadko prowadzi do podtopień.

Plac Nowy Targ we Wrocławiu w nowej odsłonie. Fot. F. Jędrzak

Takiego miejsca nie chcieli mieszkańcy. Nie chcieli go też licznie odwiedzający piękny Wrocław turyści. Zrozumiano, że estetyki i funkcjonalności miasta nie wspiera beton, lecz zieleń.

Zrewitalizowany Plac Nowy Targ we Wrocławiu odpowiedni kandydat do Green Cities Europe Award 2024

Projektanci i wykonawcy rewitalizacji placu wykonali swoje zadanie koncertowo. Miejsce to nie straciło nic ze swojego historycznego znaczenia i funkcji miejskiego placu. Plac zyskał za to zieleń, która stwarza wrażenie miejskiej oazy. Całość nabrała wrażenia lekkości i zachęca do relaksu wśród rabat i odpowiednio dobranych drzew.

Plac Nowy Targ we Wrocławiu. Nasadzona roślinność
Byliny doskonale wyglądają w przestrzeni miejskiej. Fot. A. Kuśmierczyk-Jędrzak

Zastosowano gatunki dobrze znoszące trudne miejskie warunki. Dzięki temu rośliny pozostaną zdrowe i będą się rozwijać. Jednocześnie miejsce to coraz bardziej zacznie spełniać ważną rolę przeciwdziałania powstawania wysp ciepła. Zwiększona powierzchnia biologicznie czynna absorbuje też wodę opadową zmniejszając prawdopodobieństwo podtopień w miastach. Liczne gatunki roślin przyciągają też owady zapylające oraz inne zwierzęta. To zwiększa bioróżnorodność.

Plac Nowy Targ we Wrocławiu. Byliny
Rewitalizacja przestrzeni znacząco zwiększyła jej bioróżnorodność. Fot. A. Kuśmierczyk-Jędrzak

Co więcej, bogactwo zastosowanej roślinności zdobi plac przez cały rok. Zastosowanie 8 gatunków roślin cebulowych, 9 gatunków traw ozdobnych, 37 gatunków bylin, paproć oraz 4 gatunki krzewów, daje wrażenie bogactwa natury znanego z ogrodów botanicznych.

Plac Nowy Targ we Wrocławiu spełnia wszystkie warunki konkursowe. Przestrzeń stała się bardziej przyjazna ludziom. Sprzyja przebywaniu w niej, nawiązywaniu i zacieśnianiu kontaktów międzyludzkich.

Wyspa ciepła została znacząco zredukowana i przybyło miejsc dla spacerów i odpoczynku. Fot. A. Kuśmierczyk-Jędrzak

Zastosowano też odpowiednie technologie, które umożliwiły tę realizację. Jedną z ciekawszych było utworzenie większości tej zieleni miejskiej w technologii zielonego dachu. Ze względu na przebiegające przez plac instalacje to było najlepsze rozwiązanie. Drzewa mają odpowiednie kotwienia brył korzeniowych.

Zastosowano też nawadnianie kropelkowe. Niezbędne podczas okresów suszy i upałów. Jego precyzyjne sterowanie pozwoli na oszczędne gospodarowanie wodą.

Green Cities Europe Award 2024

W tym roku zgłoszonych w naszym kraju zostało 22 projektów. Jest to rekordowa liczba. Świadczyć to może o rosnącej świadomości na temat zieleni miejskiej i jej znaczenia w tkance miasta.

Plac Nowy Targ we Wrocławiu. Drzewa i zieleń
Plac Nowy Targ we Wrocławiu. Zieleń doskonale łączy nowoczesną i historyczną architekturę. Fot. ZZM we Wrocławiu

Za koordynację w Polsce odpowiada Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni. Za całość w Europie – Europejskie Stowarzyszenie Szkółkarskie (ENA). Ceremonia rozdania nagród odbędzie się w styczniu na Targach IPM Essen. Będziemy trzymać kciuki.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.