Upały w miastach, a miasta nieprzygotowane. Co robić?

betonoza w mieście
fot. I. Stelmasiewicz

Od kilku lat upały w miastach dają się mocno odczuć ich mieszkańcom. Miasta Europy przez dziesięciolecia były projektowane pod kątem zapewnienia ciepła. O zapewnieniu chłodu niewiele się myślało. Teraz jest to konieczność i wyzwanie. Czy zieleń miejska może w tym pomóc? 

Fale upałów każdego lata i trwające coraz dłużej. To codzienność i przyszłość bardzo wielu miast centralnej i zachodniej części Europy. Rosnąca średnia temperatura powoduje występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych: powodzi błyskawicznych, suszy i fal upałów.

Upały w miastach Europy

Na fale upałów nie jesteśmy przygotowani pod kątem infrastruktury. Nie tylko Polska, ale też inne państwa Europy od lat projektowała swoją architekturę i infrastrukturę premiując rozwiązania energooszczędne. Takie, które sprawią, że nasze domy, biura i szkoły będą ciepłe. Niemal nikt, zwłaszcza na północy Europy, nie projektował tak by było chłodno, zwłaszcza przestrzeni miejskiej. Teraz to będzie musiało się zmienić.

Upały w miastach redukują tereny wodne. Staw w parku.
Tereny zielone i niebieskie to element odpowiadający w mieście za redukcję temperatury latem. Fot. Pixabay

Badania jednej z firm doradczych z branży architektoniczno-inżynieryjnej dobitnie na to wskazują. Przeanalizowała ona 24 miasta Europy. Wnioski są takie, że walka z upałami powinna obecnie stać się priorytetem dużych miast. W Europie średnie temperatury rosną niemal dwukrotnie szybciej niż w pozostałych częściach świata. To nie jest bez znaczenia i wpływa na upały w miastach i ich dokuczliwość.

Co na to specjaliści? Na upały w miastach – tereny zielone!

Raport przedstawia różne zalecenia i rozwiązania. Część z nich dotyczy terenów zielonych i niebieskich miasta. Wskazuje się, że tereny zielone oraz cieki wodne mogą w istotny sposób zredukować niedogodności spowodowane falami upałów.

W tym celu należy optymalnie wykorzystać naturalne tereny zielone krajobrazu. Są one szczególnie cennym zasobem miast i należy o nie dbać i je chronić. Co często jest problemem na który zwraca uwagę nawet NIK.
Jednocześnie można też zacząć tworzyć półnaturalne tereny zielono-niebieskie. Zacząć tak kształtować o odbudowywać krajobraz, by wspomagał nasze wysiłki w walce z falami upałów.

Drzewa redukują upały w miastach. Aleja obsadzona drzewami
Drzewa w miastach to nie tylko estetyka. To konieczność, by obniżyć w nich temperaturę. Fot. Pixabay

Podkreślone zostało tworzenie przestrzeni dla drzew w ruchliwej infrastrukturze miejskiej. Drzewa skutecznie redukują temperaturę w miastach i miasta powinny traktować je priorytetowo, a nowe nasadzenia jako inwestycję przynoszącą wymierną stopę zwrotu.

Zasada 3-30-300. Czy się przyjmie?

W Holandii jedna z firm kreuje zasadę, według której każdy obywatel powinien mieć z okien swojego domu widok na przynajmniej 3 drzewa. 30% okolicy powinno być zacienione przez drzewa, a w promieniu 300 m od miejsca zamieszkania powinien znajdować się teren o niższej temperaturze. Na przykład mini park, skupisko drzew, itp.

By pielęgnacja niezbędnych w tkance miejskiej drzew była łatwiejsza i przez to mniej kosztowna, należy opracować plan zawierający taksony drzew najbardziej odpowiednie i odporne na warunki miejskie. Tereny zielone powinny zawierać jak najwięcej roślin odpornych na suszę.

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.