Konkurs Zielone Miasto Europy (Green Cities Europe) ma w założeniu promowanie ambitnych, inspirujących i innowacyjnych realizacji zielonej infrastruktury. Jest on częścią kampanii More Green Cities for Europe https://pl.thegreencities.eu/, którą w naszym kraju realizuje Związek Szkółkarzy Polskich. W tym roku tytuł Zielonego Miasta Europy przyznano miastu Alkmaar w Niderlandach, które zmienia się z „szarego” na „zielone”, a podstawą powstających w nim parków kieszonkowych jest bioróżnorodność.
Terenami zieleni pretendującymi do nagrody mogą być np. ogród przyszkolny, zieleń publiczna w dzielnicy mieszkaniowej, ogród firmowy z miejscem do pracy, ogród terapeutyczny przy szpitalu, park miejski z programem sportowym i rekreacyjnym czy zieleń na terenach poprzemysłowych. Projekty muszą być w pełni zrealizowane i oddane do użytkowania nie wcześniej niż 5 lat temu.
Zwycięski projekt – o nazwie Vergroenen en Biodiversiteit Alkmaar – nie dotyczy jednego miejsca, ale obejmuje kilka mniejszych lokalizacji w całym mieście. Co go wyróżnia? Jego celem jest szybki efekt (Quick Win). Zaniedbane, brukowane i betonowe skwery w ciągu kilku miesięcy przekształciły się w piękne, zielone kieszonkowe parki. Uaktywniły one życie mieszkańców, którzy chętnie do nich przychodzą, publikują informacje o nich w mediach społecznościowych, pokazują zdjęcia tych miejsc „przed” i „po”. W parkach na nowo zaczęły się spotykać dzieci z sąsiedztwa i spędzać czas w tej wspólnej przestrzeni. W większości lokalizacji wykorzystano ogromną różnorodność roślin, w tym szeroki dobór drzew, różne krzewy jagodowe, kwiaty polne, rośliny „cebulowe” i byliny. Podkreślono rolę zachowania równowagi między roślinami rodzimymi i drzewami uprawnymi. Tak uzyskano bioróżnorodność. Parki kieszonkowe są często połączone ze sobą lub ze strefami ekologicznymi. Nowe „zielone” inwestycje nie były tanie, ale postawiono na produkty wysokiej jakości i niezawodnych partnerów do współpracy (to dostawcy produktów otrzymanych w sposób zrównoważony lub ekologiczny, którzy muszą okazać certyfikaty – Planet Proof, NL Greenlabel lub MPS). Nie pamięta się jednak o wysokich kosztach mając na uwadze korzyści – zdrowsze i atrakcyjne środowisko, zacieśnianie relacji sąsiedzkich i społecznych, różnorodność biologiczną i lepsze możliwości radzenia sobie z ulewnym deszczem i stresem cieplnym w mieście. Ta „zielona” zmiana spowodowała też wzrost cen domów w okolicy, która stała się od razu atrakcyjniejsza. Mieszkańcy są słuchani, a ich uwagi są uwzględniane w planach kolejnych projektów. Zdaniem twórców zwycięskiego projektu parki kieszonkowe, tworzone w istniejących, „betonowych” dzielnicach, są jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie temperatury w miastach.
Warto dodać, że polski kandydat – Park Czyżyny https://szkolkarstwo.pl/szkolkarstwo/park-czyzyny-nominowany-do-nagrody-green-cities-europe-2022/– otarł się o zwycięstwo i zajął zaszczytne drugie miejsce. To ogromny sukces jego twórców – Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.
Na podstawie informacji Green Cities Europe
fot. thegreencities.eu