Folia ETFE przepuszcza więcej światła, w tym UV. Jest trwała i wytrzymała. Mniej się brudzi i jest lekka. Pozwala na rozwiązania znacznie oszczędzające energię pod osłonami. Czy te właściwości spowodują, że zyska popularność w konstrukcjach tuneli i bloków foliowych? Wiele na to wskazuje.
Folia ETFE jest wykonana z tetrafluoroetylenu, polimeru podobnego do teflonu, ale wytrzymalszego od niego. Tak, jak i teflon, została opracowana w zakładach DuPont na potrzeby przemysłu lotniczego. Jej właściwości powodują, że od wielu dziesięcioleci znajduje zastosowania w architekturze i jako materiał na pokrycia tuneli foliowych – głównie w Japonii.
Folia ETFE przepuszcza dużo więcej światła
Przepuszczalność na poziomie 95% to naprawdę doskonały wynik. Nawet w porównaniu z alternatywnym materiałami klasy premium (do 92%). Folie średniej jakości (88-89%) są całkowicie deklasowane przez ETFE.
Te doskonałe właściwości powodują, że więcej światła przenika do upraw. Nawet kilkuprocentowy wzrost oświetlenia roślin przekłada się na spore oszczędności. Można zmniejszyć ilość oświetlenia asymilacyjnego, a przez to zaoszczędzić energię elektryczną.
Co więcej, folia ETFE przepuszcza szersze spektrum światła niż alternatywne materiały. Od promieniowania UV poprzez pełne spektrum widzialne po bliską podczerwień. Jest to pełne spektrum asymilowane przez rośliny. Dzięki temu, że przez folię przedostaje się zarówno więcej światła, jak i szersze jego spektrum, to spada zapotrzebowanie na oświetlenie asymilacyjne.
Jeszcze większe oszczędności są w przypadku zastosowania nie jednej, ale dwóch, a nawet trzech warstw. Przy dwóch warstwach folii ETFE przenikalność jest na poziomie 90%. Z alternatywną folią premium to 85%, a wyrób ze średniej półki, to 77-79%. Widać więc wyraźnie, że folia ETFE to większe doświetlenie upraw.
Nawet przy dwóch warstwach może konkurować przenikalnością z konstrukcjami jednowarstwowymi. Zaś dwie (i więcej) warstwy folii w tunelu lub bloku foliowym, to ogromne oszczędności energii potrzebnej na ogrzanie pod osłonami.
Dwie lub trzy warstwy – kolosalna oszczędność na ogrzewaniu
Stosowanie kilkuwarstwowego krycia obiektu to najlepszy sposób na znaczne podniesienie jego izolacyjności. Warstwa powietrza zamknięta pomiędzy foliami izoluje termicznie obiekt od otoczenia. Przynosi to duże oszczędności w kosztach ogrzewania. Energooszczędny tunel foliowy skraca sezon grzewczy, a ilość potrzebnego opału w czasie sezonu również znacząco maleje.
W porównaniu z obiektami jednowarstwowymi oszczędność na ogrzewaniu waha się od 25% do aż 40%. Przy zastosowaniu kurtyn termoizolacyjnych, oszczędność wzrasta jeszcze bardziej.
Nawet jeśli obiekt nie jest ogrzewany, to korzyści są istotne. Temperatura panująca wewnątrz jest wyższa i stabilniejsza. Pozwala to szybciej rozpocząć sezon uprawowy. Jednocześnie rośliny w takim obiekcie są dużo lepiej chronione przed przymrozkami i nagłym wczesnowiosennym ochłodzeniem.
Najczęściej konstrukcja dwuwarstwowa wygląda tak, że warstwa zewnętrzna folii ETFE jest stosunkowo gruba (100 – 300 mikronów). Taka folia jest bardzo wytrzymała. Nawet na opady gradu i zalegający śnieg. Jednocześnie przepuszcza 95% światła!
Pod tą warstwą, w odległości 9-12 cm, znajduje się druga warstwa. Ta już może być cieńsza, ponieważ ona już nie przyjmuje na siebie oddziaływania czynników zewnętrznych.
W przypadku trzech warstw, ta środkowa jest znacznie cieńsza – nawet 60 mikronów. Taka cienka warstwa niemal nie stanowi zauważalnej przeszkody dla światła słonecznego. Znacząco zaś poprawia izolację termiczną całego obiektu. Ponieważ zamiast jednej warstwy powietrza mamy dwie.
Co więcej, kilka warstw folii powoduje, że światło słoneczne nieco się rozprasza. W rezultacie światło dociera do roślin z wielu kierunków. Pod takimi osłonami występuje mniej cienia, a ostre światło słoneczne ulega zmiękczeniu i rozproszeniu. Dzięki temu liście roślin efektywniej fotosyntetyzują.
W takich warunkach nawet liście na samym dole rośliny wychwytują więcej światła bocznego, co pozwala im na fotosyntezę. To poprawia wzrost roślin i ich zdrowotność. Co najważniejsze zaś, przyczynia się do skrócenia procesu produkcyjnego, a tym samym poprawia stopę zwrotu z inwestycji.
Folia ETFE przepuszcza promieniowanie UV z korzyścią dla roślin
Promieniowanie UV-A przynosi wiele korzyści roślinom. Przede wszystkim pobudza je do wzrostu. UV pomaga wytworzyć związki, które z jednej strony chronią przed patogenami i szkodnikami, a z drugiej strony powodują, że rośliny są lepiej wybarwione.
UV w obiekcie pomaga też likwidować populację szkodników, ograniczyć wzrost pleśni i grzybów. Rośliny, które poddawane były promieniowaniu UV są bardziej zahartowane, co czyni je odporniejszymi. Dzięki temu jakość takich roślin jest większa i mogą konkurować z innymi.
A co do tego ma folia ETFE? Ten materiał doskonale przepuszcza promieniowanie UV. Zwłaszcza UV-A, które ma największe znaczenie dla roślin. Dzięki temu spada zapotrzebowanie na doświetlanie roślin sztucznym i kosztownym oświetleniem UV. Tak więc już samo zastosowanie folii ETFE do pokrycia tuneli i bloków foliowych stwarza korzystne warunki zdrowego wzrostu roślin.
Folia ETFE na dziesięciolecia. Tak, dziesięciolecia
Tradycyjne folie wymagają okresowej wymiany. Nie chodzi tu tylko o to, że pod wpływem promieniowania UV, które pochłaniają, dochodzi do utraty ich elastyczności i zaczynają pękać.
Znacznie wcześniej, bo już po kilku latach, ich przepuszczalność zaczyna się pogarszać. Jest to spowodowane zarówno tym, że tradycyjne folie matowieją oraz ulegają zabrudzeniu.
Folia ETFE to zupełnie co innego. Przede wszystkim promieniowanie UV jej nie szkodzi. Ani nie powoduje zmniejszenia przenikania promieni słonecznych, ani nie niszczy materiału. Dzięki temu zachowuje ona swoje właściwości mechaniczne bardzo długo.
Znane są przykłady zastosowań architektonicznych, gdzie zadaszenie wykonane z materiału ETFE wytrzymało 30 – 40 lat. Przykładem może być zadaszenie nad halą namorzynową w ogrodzie zoologicznym Royal Burgers w Holandii. Czy bardziej znane kopuły Projektu Eden w Wielkiej Brytanii.
W Japonii, która najwcześniej zaczęła wykorzystywać ten materiał, zarówno w architekturze, jak i w rolnictwie, zdarzają się jeszcze starsze i wciąż dobrze funkcjonujące obiekty.
Zastosowanie folii ETFE pozwala na zaoszczędzenie sporych środków znacząco wydłużając okresy pomiędzy koniecznością jej wymiany. Po wymianie zaś z łatwością można ją poddać recyklingowi i w rezultacie wytworzona zostanie znowu taka sama folia.
Zanim jednak poddana zostanie recyklingowi można z powodzeniem ją wykorzystać w innych zastosowaniach. Na przykład zadaszyć te powierzchnie produkcyjne, które nie wymagają doskonałej przepuszczalności światła słonecznego. Albo też zastosować je jako zadaszenie lub osłonę od warunków atmosferycznych dla parku maszyn, magazynów, itp. Wówczas ta folia służyć będzie gospodarstwu jeszcze przez długie lata.
Materiał odporny na zabrudzenia i samoczyszczący
Jedna z kolejnych zalet tego materiału jest odporność na zabrudzenie. Właściwości powierzchni są takie, że pyły nie przywierają do niej. Powoduje to efekt samoczyszczenia pod wpływem deszczu. Czysta powłoka zaś to większe przenikanie światła słonecznego. Samoczyszczenie zaś to oszczędność kosztów pracy poniesionych na regularne czyszczenie mechaniczne.
Folia, która wytrzyma nawet poważne gradobicie i śnieg
Wytrzymałość tej folii jest tak duża, że z powodzeniem nie podda się nawet poważnemu gradobiciu i ochroni rośliny przed zniszczeniem. Jej legendarna elastyczność zaabsorbuje uderzenia spadających kul lodu, bez powodowania trwałego odkształcenia się folii.
Trzeba wiedzieć, że często największe koszty po gradobiciach nie dotyczą wymiany powłoki, tylko utraty upraw i przerwania cyklu produkcyjnego.
Folia ETFE zniesie też spore opady śniegu. Tak jak cząsteczki zanieczyszczeń, które z trudnością osiadają na powierzchni folii, tak śnieg ma ten sam problem. W większości wypadków na bieżąco zsuwa się on pod własnym ciężarem. Jeśli jednak w niesprzyjających warunkach dochodzi do jego akumulacji, to folia jest w stanie i to wytrzymać. Odkształca się pod wpływem ciężaru, ale stosunkowo łatwo przywrócić jej początkowy kształt.
Nawet w przypadku uszkodzeń mechanicznych nie rozdziera się łatwo i otwory powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych ostrymi przedmiotami nie powiększają się. Łatwo się też ją naprawia.
Folia ETFE korzyści dla gospodarstwa
Reasumując korzyści, jakie gospodarstwo szkółkarskie czy kwiaciarskie może osiągnąć z zastosowania tego materiału, najważniejsze to:
- Oszczędności na oświetleniu asymilacyjnym – folia przepuszcza więcej światła o szerszym spektrum.
- Oszczędności na ogrzewaniu obiektu – wysoka przepuszczalność światła daje możliwość zastosowania dwóch a nawet trzech warstw pokrycia, co stanowi dobrą izolację termiczną.
- Oszczędności wynikające z długiego czasu użytkowania – pokrycie nie matowieje i nie niszczy się tak jak tradycyjne folie. Przeżyje kilka wymian tradycyjnej folii. A każda wymiana folii to jej koszt i zakłócenia w produkcji roślin.
- Bezpieczeństwo – folia jest bardzo wytrzymała. Tunele i bloki z niej wykonane znacznie lepiej stawiają czoło nawet ekstremalnym warunkom pogodowym. Grad jej niegroźny.