Jak zapobiegać utracie ciepła w szklarniach? Przykłady z Nowej Zelandii

szklarnia infrared

Piszemy o tym, jak zapobiegać utracie ciepła w szklarniach. Badania z zastosowaniem kamery termowizyjnej skłaniają do praktycznych wniosków. Poznajmy je.

Utrata ciepła to dodatkowe koszty. Często duże, które każde gospodarstwo chce uniknąć. Okazuje się, że miejsca, przez które tracimy ciepło i energię, dają się zidentyfikować za pomocą kamery termowizyjnej. Na podstawie analiz wielu badań szklarni badacze zidentyfikowali najczęstsze drogi ucieczki ciepła.

 Jak zapobiegać utracie ciepła w szklarniach?

  1. Izolacja instalacji o wysokiej temperaturze
    Im większa różnica temperatur, tym większe straty. Upewnijmy się, że kotłownia ma odpowiednią izolację cieplną. Zarówno sama instalacja, jak i budynek. Jeśli do strat dochodzi w samej szklarni, to często niezaizolowana instalacja jest błędnie traktowana jak źródło ciepła. Takie „źródło ciepła” o wysokiej temperaturze powoduje lokalnie wzrost konwekcji i ucieczkę ciepłego powietrze pod sufit. Im wyższa temperatura, tym większe promieniowanie podczerwone i jego ucieczka poza ściany i dach szklarni.Zaizolujmy to co nie jest zaplanowaną powierzchnią grzewczą. Sprawdźmy izolację termiczną kamerą termowizyjną. Izolacja może nie być wystarczająca lub była wykonana niedbale, albo uległa uszkodzeniu. Stosujmy też odpowiednie kurtyny, które po zmroku odbiją promieniowanie podczerwone do wnętrza szklarni oraz będą warstwą izolacyjną.
  2. Sprawdźmy szczelność szklarni
    Sam materiał, z którego wykonana jest szklarnia przewodzi ciepło z jej wnętrza. Wiele się na to nie poradzi. Jednak gdy nie jest ona szczelna, to straty są jeszcze większe. Zadbajmy by zlokalizować takie miejsca nieszczelności i je zlikwidować.
  3. Konstrukcja jednowarstwowa i wielowarstwowa
    Konstrukcja jednowarstwowa niemal zawsze będzie bardziej traciła ciepło niż dwuwarstwowa czy wielowarstwowa. To niemal oczywiste. Co zatem można zrobić w przypadku konstrukcji jednowarstwowych? Można zastosować drugą warstwę z folii bąbelkowej lub zwykłej. I ile „owinięcie” szklarni będzie szczelne, taki zabieg może być skuteczny i zaoszczędzić sporo na ogrzewaniu.
    Należy pamiętać, że to nie sama folia jest warstwą izolacyjną ale powietrze uwięzione pomiędzy dwiema warstwami materiału.Oczywiście dodatkowa warstwa folii zmniejsza ilość naturalnego światła pod osłonami. Zatem może być konieczne skorzystanie z oświetlenia wegetacyjnego lub z wydłużenia jego pracy. Jednak przy zastosowaniu technologii LED bilans ciągle może być bardzo korzystny.

Źródło: Vegetables New Zealand

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.