Obciążenie szklarni kurtynami termoizolacyjnymi to temat, który nie pojawia się często. Kurtyny to wciąż w wielu gospodarstwach nieoczywiste wyposażenie osłon. Jednak ich popularność rośnie.
Coraz więcej ogrodników inwestuje w kurtyny izolacyjne. Jest to być może najlepsze obecnie rozwiązanie, by zredukować koszty ogrzewania pod osłonami. Jest wiele typów kurtyn, ich napędu i umiejscowienia. Wszystkie jednak mają jedną cechę wspólną, którą trzeba wziąć pod uwagę. Jest nią ciężar i nacisk na konstrukcję szklarni.
Szklarnie i inne osłony wykorzystywane w gospodarstwach szkółkarskich, tak jak każda konstrukcja, mają swoją wytrzymałość. Po jej przekroczeniu ryzyko zniszczenia znacznie rośnie i zaczyna ona stwarzać zagrożenie dla ludzi w niej pracujących i postronnych.
Obciążenie szklarni kurtynami termoizolacyjnymi nowych konstrukcji
Obecnie zdecydowana większość profesjonalnych szklarni produkcyjnych jest projektowana i konstruowana zgodnie z normami branżowymi. Dają one odpowiednio dużą pewność, że konstrukcja wytrzyma spodziewane obciążenia wynikające z umieszczonego w niej osprzętu i instalacji oraz dodatkowego obciążenia powstającego pod wpływem opadów (głównie śniegu) i wiatru.
W przypadku takich osłon przeważnie gospodarstwa mają informację, jaki ciężar może bezpiecznie wytrzymać konstrukcja. Ale i w takim wypadku zalecana jest analiza naprężeń i obciążeń.
Starsze konstrukcje
Nieco inna sprawa jest w przypadku starszych konstrukcji. Takich, które powstawały, kiedy nie obowiązywały odpowiednie regulacje. Nie było też wtedy tak licznych instalacji i osprzętu. W przypadku takich osłon każda instalacja umieszczona na jej konstrukcji osłabia ją i może dojść do jej uszkodzenia w najlepszym wypadku. A w najgorszym do katastrofy budowlanej.
To poważne niebezpieczeństwo i dlatego należy je brać pod uwagę. Każda instalacja powinna być poprzedzona oceną konstrukcji pod kątem jej wytrzymałości. I to wytrzymałości pod obciążeniem konkretnej planowanej instalacji.
Tylko dokładne obliczenia na podstawia konkretnych danych planowanej instalacji i jej mocowania i umieszczenia są w stanie dać odpowiednio wiarygodne odpowiedzi. Ten sam ciężar podparty na tej samej konstrukcji, ale w różnych punktach, może raz mieścić się w granicach wytrzymałości, a w innym przypadku je poważnie przekraczać. Różne elementy konstrukcji też inaczej reagują na obciążenie lub siły innego rodzaju.
Sprawdź, oblicz, ubezpiecz
Zatem konieczna jest odpowiednia profesjonalna ocena danej osłony. Dobrze jest to zlecić inżynierowi strukturalnemu, przedstawicielowi firmy budującej szklarnie, a nawet zasięgnąć porady u swojego ubezpieczyciela, który powinien przysłać kogoś do oceny.
Może się okazać, że pomimo naszych chęci i potrzeb nie będzie można zastosować danego typu kurtyn termoizolacyjnych.
Nie każda szklarnia się do tego nadaje i trzeba szukać oszczędności gdzie indziej. Może w wymianie oświetlenia z HPS na LED?
Obciążenie szklarni kurtynami termoizolacyjnymi — podsumowanie
Czy jeśli okaże się, że nośność konstrukcji jest niedostateczna, to trzeba zapomnieć o inwestycji w postaci kurtyn termoizolacyjnych? Nie. Warto może poradzić się wyspecjalizowanych firm w jakimś lżejszym rozwiązaniu. Takim, gdzie materiał kurtyny, jak i jej napęd będzie wywierał mniejsze obciążenie na konstrukcję szklarni.
Samodzielna instalacja kutyn oraz innego osprzętu bez odpowiednich obliczeń może mieć poważne i kosztowne konsekwencje.