7 artykułów roku 2023. Też się Wam podobały?

Początek nowego roku to dobra pora do podsumowania roku poprzedniego. Bardzo nas interesowało, jaka tematyka interesuje naszych Czytelników najbardziej. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że na szczycie listy artykułów, jakie ukazały się w roku 2023 na naszym portalu, dominują: hortensje, następnie laurowiśnia, a kolejne zajmuje tematyka powiązana z drzewami. Naszą listę 7 artykułów zamyka zaś trawa – bambus.
Zapraszamy do powtórnej lektury tych najpoczytniejszych artykułów według Was — naszych Czytelników.  

1. Hortensja bukietowa – nowości 2023

To już kolejny rok, w którym hortensja bukietowa przykuła uwagę Czytelników. Wielu Czytelników! Tym artykułem dotarliśmy do 35 tys. osób zainteresowanych tą piękną rośliną.

Hortensja bukietowa Lime Light Prime® zmieniająca barwę w trakcie rozwoju
Hortensja bukietowa Lime Light Prime® zmieniająca barwę w trakcie rozwoju, FOT. MAT. PRAS. VALKPLANT B.V.

Z artykułu dowiecie się o najmodniejszych odmianach, które między innymi można było podziwiać na wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE 2023.
Co więcej — są to odmiany całkowicie mrozoodporne. Potrafią znieść temperaturę nawet do -30℃.

2. Laurowiśnia – coraz bardziej pożądana

Kolejna roślina, która przykuła w tym roku uwagę to laurowiśnia. Artykuł o niej również cieszył się dużym powodzeniem wśród śledzących nasz portal. Nic dziwnego. Stale rośnie potrzeba wiecznie zielonych żywopłotów i alternatywa dla żywotnika zachodniego.

Laurowiśnia 'Marbled White',
Laurowiśnia 'Marbled White’, fot. A. Marosz

Artykuł opisuje wygląd i wymagania laurowiśni wschodniej. Należy pamiętać, że odmiany różnią się odpornością na mróz. Z tego względu zalecamy zapoznanie się z naszym artykułem przed decyzją, którą laurowiśnię posadzimy.

A czy wiecie, że laurowiśnie można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach? O tym też możecie przeczytać.

3. Odmiany laurowiśni do uprawy w Polsce

To artykuł uzupełniający ten poprzedni o laurowiśni. W tym wyszczególnionych jest kilkanaście odmian laurowiśni nadających się do uprawy w Polsce.

Laurowiśnia wschodnia 'Ani'PBR, fot. Breederplants
Laurowiśnia wschodnia 'Ani’PBR, fot. Breederplants

Są one dobrane specjalnie do warunków klimatycznych i glebowych, jakie panują w Polsce. Ta lista powinna się znaleźć w niezbędniku architekta krajobrazu. Coraz więcej się ich sadzi i warto, by odpowiedni ich dobór gwarantował ich zdrowie i dobry wzrost.

4. Drzewa o ozdobnej korze

A co zrobić, gdy wokoło nie tylko są zimozielone rośliny? Czy drzewa liściaste po stracie liści już nic nie mają do zaoferowania? Okazuje się, że mają – i to całkiem sporo. Istnieje wiele drzew, których kora jest tak bardzo dekoracyjna, że sadzi się je właśnie z tego powodu.

Pięknie zwinięta łuszcząca się kora klonu strzępiastego. Zbliżenia
Drzewa o atrakcyjnej korze są ozdobą ogrodów i parków szczególnie zimą, fot. K. Burek

Warto poznać te gatunki. Tego zdania byli nasi wierni Czytelnicy, którzy często czytali ten artykuł.
Być może wyjątkowość kory drzew zaprezentowanych w tym artykule zainspiruje kogoś do posadzenia właśnie takiego drzewa. Ozdobnego również zimą.

5. Szpalery z drzew á la carte

Jeśli mielibyśmy sądzić po popularności artykułu, czy szpalery drzew są atrakcyjne, to odpowiedź brzmi — są.

drzewa szpalerowe rosnące w szkółce.
Lipy szpalerowe w szkółce Nowacki szczepi się na różnej wysokości, fot. I. Stelmasiewicz

Artykuł opisuje zalety szpalerów i ich najnowsze zastosowanie — parki linearne, których popularność rośnie z roku na rok. Do tego chronią przed wiatrem, oczyszczają powietrze. A co więcej, dowiedzą się Państwo z naszego artykułu.

6. Drzewa odporne na przyszłość

To kolejny artykuł poświęcony drzewom! Drzewom i ich problemom w miastach, które nie są wcale tak przyjazne dla zieleni.
Wzrost temperatury, okresy suszy, zasolenie przy ciągach komunikacyjnych. To wszystko problemy, z którymi muszą się borykać drzewa w miastach, a wydaje się, że te problemy będą narastać wraz z postępującymi zmianami klimatu.

liść lipy mongolskiej 'Buda' odpornej na mszyce
Lipa mongolska 'Buda’, fot. Boomkwekerij Udenhout

Dobrze jest postawić na takie drzewa, które są odporne na obecne warunki i będą takie w przyszłości, kiedy te się zmienią. Skoro wymagamy od drzew, by dawały nam cień, pochłaniały zanieczyszczenia i umilały życie, to wybierzmy takie, które będą to robić dobrze.

W artykule opisujemy też dobry przykład szkółki, która właśnie takimi drzewami się zajmuje. Która z myślą o przyszłości oferuje dobór gatunków najlepiej nadających się do miast i ich specyficznego mikroklimatu i trudnych warunków w nich panujących.

7. Bambus w ogrodzie i jego uprawa

W tym artykule czytelnicy mają możliwość dowiedzieć się, jakie mrozoodporne bambusy warto uprawiać w ogrodzie.
Jest z czego wybierać. Przygotowaliśmy długą listę gatunków bambusów. Wśród niej na pewno znajdą się takie, które przypadną do gustu i spełnią wymagane oczekiwania.

Phyllostachys aureosulcata f. spectabilis w zimowej odsłonie, fot. S. Hoser

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.