Azalie japońskie – ogrodowe klejnoty

azalia
fot. I. Sprzączka

Azalie japońskie (Rhododendron obtusum) należą do grupy roślin wrzosowatych. Ich uprawa nie jest trudna – należy im zapewnić jedynie kwaśne podłoże (pH 3,5 – 4,5). Za to potrafią odwdzięczyć się przepięknymi kwitnącymi kobiercami, na które wcale nie trzeba czekać dziesięciolecia!


Azalie japońskie są zimozielonymi lub półzimozielonymi krzewami, osiągającymi wysokość do ok. 150 cm. Kwitną bardzo obficie w wielu odcieniach różowego, czerwonego, fioletowego, a także na biało. Odmiany różnią się nie tylko wyglądem kwiatów, ale też pokrojem i terminem kwitnienia (rośliny te kwitną do połowy czerwca). Atrakcyjne są też błyszczące liście tych roślin, które jesienią przebarwiają się na różne odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Większość dostępnych na polskim rynku odmian jest odporna na mróz. Jak informuje Marek Majewski ze Szkółki Roślin Wrzosowatych „Majewscy” z Witowic, która oferuje ok. 60 odmian azalii japońskich, rośliny te znakomicie znoszą cięcie i formowanie (należy to robić po kwitnieniu) – można z nich tworzyć szpalery i żywopłoty. Szkółkarz podkreśla, że nie należy się bać cięcia azalii – rośliny odwdzięczą się za ten zabieg zagęszczeniem pokroju i obfitszym kwitnieniem w kolejnym sezonie. Efektownie prezentują się na rabatach w ogrodach każdej wielkości (wystarczy dobrać odmianę o odpowiednim typie wzrostu), a także w pojemnikach. Spektakularny efekt podczas kwitnienia można uzyskać sadzać je w wielobarwnych grupach. Znakomicie wyglądają nad brzegami zbiorników wodnych.
Krzewy te można sadzić w pełnym słońcu i na stanowiskach półcienistych. Warunkiem koniecznym do powodzenia uprawy tych krzewów jest zapewnienie im kwaśnego podłoża. W tym celu można do dołków, w których będą sadzone rośliny, wsypać kwaśny torf wymieszany z ziemią wybraną z dołków. Po wymieszaniu kwasowość otrzymanego podłoża nie powinna przekraczać pH 4,5 – 5. Jeśli gleba jest zbita, mało przepuszczalna, na dno dołka warto wsypać warstwę żwiru, keramzytu czy potłuczonych, glinianych doniczek. Po posadzeniu roślin można nie ugniatać gleby wokół nasady, ale obficie podlać krzewy. Aby uzyskać spektakularny efekt barwnych plam, azalie japońskie sadzi się w odległości 0,5 – 1 m od siebie. Azalie japońskie nawozi się tylko raz w sezonie – nawozem dla roślin kwaśnolubnych lub otoczkowanym, o spowolnionym działaniu. Nawóz rozsypujemy w odległości ok. 20–30 cm od pnia krzewu. Nie należy przekraczać zalecanych dawek nawozu, ponieważ azalie źle reagują na nadmiar składników pokarmowych.

szpaler z azalii japońskich
Około 12-letni szpaler z azalii japońskiej w ogrodzie przy szkółce „Majewscy”, fot. I. Sprzączka
azalia Geisha Orange
Azalia japońska GEISHA ORANGE, fot. I. Sprzączka
Azalia Georg Arends
Azalia japońska 'Georg Arends’, fot. I. Sprzączka
Azalia japońska 'Königstein', fot. I. Sprzączka
Azalia japońska 'Königstein’, fot. I. Sprzączka
Azalia Maraschino
Azalia japońska 'Maraschino’, fot. I. Sprzączka
Azalia MrS Nancy Dippel
Azalia japońska 'Mrs Nancy Dippel’, fot. I. Sprzączka
Azalia 'Roehr's Peggy Ann'
Azalia japońska 'Roehr’s Peggy Ann’, fot. I. Sprzączka
Azalia japońska Rosinetta'
Azalia japońska 'Rosinetta’, fot. I. Sprzączka
azalia Babuschka
Azalia japońska BABUSCHKA, fot. I. Sprzączka

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.