Berberys Thunberga ‘Orange Ice’ (Piotrowski 2016)

Mgr inż. Tomasz Piotrowski COBORU, Słupia Wielka

Berberys Thunberga ‘Orange Ice’ fot. mat. prasowe SDOO w Zybiszowie
Berberys Thunberga ‘Orange Ice’, fot. mat. pras. SDOO w Zybiszowie

To jedna z najciekawszych odmian berberysu Thunberga (Berberis thunbergii), jakie pojawiły się na rynku. Została ona wyselekcjonowana z siewek odmiany ‘Atropurpurea’ tego gatunku przez Janusza Szewczyka z Krzywaczki.
Jest to krzew słabo rosnący, tworzący wzniesione pędy, ośmioletnie okazy osiągają wysokość 60–70 cm i szerokość 30 cm. Wiosną pędy są jasnoczerwone. Liście są całobrzegie, szerokoeliptyczne, na tegorocznych przyrostach – intensywnie czerwonopomarańczowe, wewnątrz krzewu – zielone i żółte. Ich średnia długość wynosi 4,2 cm, a szerokość – 1,9 cm. Odmiana ‘Orange Ice’ zrzuca liście na zimę. Tworzy pojedyncze ciernie o długości 11 mm. W trakcie badania nie zaobserwowano na niej kwiatów. Berberys ten może być sadzony na stanowiskach słonecznych – liście nie ulegają poparzeniom słonecznym. Nie ma specjalnych wymagań glebowych i jest wytrzymały na niską temperaturę.
W styczniu 2014 r. w COBORU został złożony wniosek o przyznanie tej odmianie ochrony wyłącznego prawa. Od czerwca 2014 r. berberys Thunberga ‘Orange Ice’ jest chroniony na terenie Unii Europejskiej wyłącznym prawem hodowcy do odmiany.

 Berberys Thunberga ‘Orange Ice’  fot. mat. prasowe SDOO w Zybiszowie
fot. mat. pras. SDOO w Zybiszowie

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.