Biodoniczki to alternatywa dla tradycyjnych pojemników wykonanych z tworzywa sztucznego. Rośliny w nich sprzedawane są coraz częściej preferowane przez klientów. Jakie inne korzyści, które możemy odnieść, gdy przejdziemy na biodoniczki?
W gospodarstwach produkujących rośliny ozdobne doniczki są używane do uprawy (od nasion/sadzonek do okazów finalnych). Zapewniają kontrolowane warunki uprawy, w tym podlewanie i nawożenie.
Tradycyjne doniczki są wykonane z nieodnawialnych materiałów na bazie ropy naftowej. Należą do nich: polistyren (PS), polietylen (PE) i polipropylen (PP). Ich recykling jest trudny z uwagi na pozostałości gleby, materii organicznej i środków agrochemicznych. To powoduje, że koszt recyklingu jest wysoki. I nie są to tylko koszty ponoszone przez gospodarstwo szkółkarskie, ale również koszty środowiskowe.
Biodoniczki jako alternatywa
Branża potrzebuje zrównoważonych rozwiązań w celu zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Alternatywą są biodoniczki, w których można posadzić rośliny razem z takim pojemnikiem. Ulegają one biodegradacji mikrobiologicznej i dlatego problem z ich utylizacją lub recyklingiem przestaje istnieć
Biodoniczki z masy celulozowej
Opakowania z masy celulozowej formowanej na bazie włókien (Molded Pulp Packaging Products – MPPs) należą do najbardziej obiecujących. Głównie ze względu na ich odnawialność, możliwość recyklingu, biodegradowalność lub kompostowalność.
Kluczowy jest odpowiedni skład i technologia do wytwarzania zarówno materiału (celulozowej pulpy), jak i formowania go w odpowiednie biodoniczki. Najczęściej stosuje się materiał lignocelulozowy. Obecnie do uzyskania komercyjnych biodoniczek stosuje się najczęściej włókna pozyskane z recyklingu. Ma to tę zaletę, że są tańsze i bardziej ekologiczne od tych pozyskanych z drewna przerabianego na włókna celulozowe.
Drewno jest najszerzej stosowanym surowcem do produkcji włókien celulozowych na świecie. Jednak biorąc pod uwagę jego zastosowania w budownictwie, meblarstwie, przemyśle celulozowym i papierniczym, jest to stosunkowo drogie źródło. Ponadto, ze względu na emisję CO2 oraz zrównoważony rozwój, istnieje ogólny trend utrzymywania drewna w postaci stałej i wykorzystywania go do długoterminowego użytkowania.
Biodoniczki do sadzenia w podłożu
Biodoniczki nadające się do sadzenia różnią się od kompostowalnych lub poddawanych recyklingowi, a nawet tych wykonanych z bioplastiku.
Różnica polega na tym, że można je sadzić w podłożu i są biodegradowalne. Tymczasem inne pojemniki muszą być kompostowane zewnętrznie lub poddawane recyklingowi. Dzięki temu biodoniczki nadające się do sadzenia w glebie upraszczają i skracają czas przesadzania roślin. To zaś przynosi wymierne korzyści.
Brak konieczności utylizacji czy recyklingu, to kolejne oszczędności dla gospodarstwa szkółkarskiego.
Zalety biodoniczek
Ciągłe udoskonalanie składu masy celulozowej i rozwój technologi produkcji zaowocowały biodoniczkami, które wykorzystują celulozę pochodzącą z wytłoczyn. Mogą one się poszczycić następującymi cechami:
- Nadające się do sadzenia biodoniczki pozostają wytrzymałe i zmniejszają zużycie wody do momentu wyhodowania roślin i przesadzenia ich do ziemi.
- Zaaplikowana powłoka na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni biodoniczek zapobiega rozwojowi grzybów i poprawia wzrost roślin.
- Biodoniczki wykonane w 100% z odpadów roślinnych mogą być naturalnymi nawozami, gdy ulegną biodegradacji.
- Obecny rozwój konkuruje cenowo z doniczkami wykonanymi z makulatury pochodzącej z recyklingu. Stąd biodoniczki wykonane w 100% z roślinnej pulpy odpadowej zwiększą wydajność i zrównoważony rozwój upraw szkółkarskich.
Przyszłość biodoniczek
Oczekujemy, że producenci opakowań z formowanej pulpy będą mogli stosować pulpy wykonane w 100% z roślinnych odpadów rolniczych oraz przetwórstwa żywności. Branże rolnicze i przetwórstwa żywności, które wytwarzają nieuniknione produkty uboczne, mogą również przyjąć tę technologię i poddawać recyklingowi odpady organiczne w materiały o wartości dodanej.
Klienci chcą takich doniczek
Obecne trendy konsumenckie sprawiają, że biodoniczka wykonana z pulpy celulozowej może stanowić atrakcyjne dla klienta „opakowanie” w którym kupuje daną roślinę. Taką doniczkę można wykorzystać marketingowo.
Szczególnie jest to zauważalne w tych liniach produktowych, które są zorientowane na bioróżnorodność i atrakcyjność dla zapylaczy. Klienci, którzy kupują kwitnące rośliny z uwagi na korzyści, jakie dają zapylaczom, chętniej wybierają rośliny sprzedawane w biodoniczkach. Jest to zrozumiałe jeśli przyjmie się, że klienci zorientowani proekologicznie nie chcą generować niepotrzebnych odpadków, a mając alternatywę, wybierają to rozwiązanie, które jest bardziej ekologiczne.
Biodoniczkę wybierają klienci, którzy nie czują się zbyt pewnie w pracach ogrodniczych i obawiają się, że mogą uszkodzić system korzeniowy rośliny podczas przesadzania jej do gruntu. Tę obawę wyeliminuje biodoniczka, którą zagłębia się w gruncie razem z rośliną. Pojemnik z czasem się rozłoży, a korzenie rzez niego przerosną.
Żródło:magazyn Digger z maja 2024. Autorzy: Jooyeoun Jung i Yanyun Zhao