Bluszcz pospolity (Hedera helix), to bodajże jedno z najpopularniejszych pnączy w Europie. Płożące lub pnące pędy nierzadko osiągają długość ponad 20 m. Starsze egzemplarze mogą mieć do 70 cm obwodu w pierśnicy. Liczne korzenie przybyszowe na pędach, niereagujących na geotropizm, pozwalają wspinać się wysoko i przywierać mocno do powierzchni.
Bluszcz pospolity jest gatunkiem długowiecznym. Znane są okazy, których wiek szacuje się na ponad 700 lat. Rośnie stosunkowo wolno, poniżej 1 m rocznie.
Cechą charakterystyczną tego pnącza jest heterofilia, czyli tworzenie dwóch typów liści: sercowatych, 3–5-klapowych, o tępym zakończeniu i mniejszych, całobrzegich, jajowatych i zaostrzonych – te drugie wyrastają na pędach kwiatowych.
Okres kwitnienia bluszczu rozpoczyna się w połowie października. Kwiaty są drobne, zielonożółte, zebrane w wiechy, miododajne. Z nich zawiązują się kuliste, błyszczące, ciemnogranatowe jagody zjadane przez ptaki.
Choć bluszcz pospolity preferuje stanowiska cieniste i półcieniste, bardzo łatwo adaptuje się do różnorodnych warunków siedliska. Jest uważany za gatunek inwazyjny. Lubi gleby żyzne, wilgotne i zasadowe. Podczas silnych mrozów może przemarzać, jednak dobrze się regeneruje. Jest niezwykle odporny na ataki patogenów. Rzadko bywa porażany przez bakteryjną plamistość liści i antraknozę.
Bluszcz jest wykorzystywany jako roślina parkowa i okrywowa, do obsadzania północnych ścian, również do donic. Dostępnych jest kilka odmian barwnych, zwykle wykazują mniejszą, niż gatunek, odporność na mróz.
Bluszcz pospolity do parku – 7 odmian
- ‘Arborescens’ – odmiana krzaczasta, nie tworzy korzeni czepnych i nie wspina się, liście ma typowe dla kwitnących pędów.
2. ‘Aureovariegata’ – o pstrych, żółtozielonych, czasem całkowicie złotych liściach, całkiem dobrze zimuje.
3. ‘Deltoidea’ – tworzy liście trójkątne, pędy wyłącznie płożące.
4. ‘Glacier’ – ma liście srebrzystoszare, małe, biało obrzeżone.
5. ‘Goldheart’ – to jedna z najlepszych odmian barwnych, liście ma drobne, z wyraźną złotą
plamą pośrodku blaszki, w ostrzejsze zimy może przemarzać
6. ‘Sagittifolia’ – o liściach strzałkowatych, głęboko klapowanych, o długości 4 cm, odmiana angielska, dobrze zimująca w Polsce.
7. ‘Thorndale’ ma liście ciemnozielone, pięcioklapowe, szybko rośnie, dobrze zimuje.