Bluszcz pospolity do parku. Poznaj 7 odmian barwnych

KRZYSZTOF MIELICKI, Zielone Pojęcie - Poznań

liść bluszczu pospolitego
fot. I. Stelmasiewicz

Bluszcz pospolity (Hedera helix), to bodajże jedno z najpopularniejszych pnączy w Europie. Płożące lub pnące pędy nierzadko osiągają długość ponad 20 m. Starsze egzemplarze mogą mieć do 70 cm obwodu w pierśnicy. Liczne korzenie przybyszowe na pędach, niereagujących na geotropizm, pozwalają wspinać się wysoko i przywierać mocno do powierzchni. 

Bluszcz pospolity jest gatunkiem długowiecznym. Znane są okazy, których wiek szacuje się na ponad 700 lat. Rośnie stosunkowo wolno, poniżej 1 m rocznie.

Cechą charakterystyczną tego pnącza jest heterofilia, czyli tworzenie dwóch typów liści: sercowatych, 3–5-klapowych, o tępym zakończeniu i mniejszych, całobrzegich, jajowatych i zaostrzonych – te drugie wyrastają na pędach kwiatowych.

Okres kwitnienia bluszczu rozpoczyna się w połowie października. Kwiaty są drobne, zielonożółte, zebrane w wiechy, miododajne. Z nich zawiązują się kuliste, błyszczące, ciemnogranatowe jagody zjadane przez ptaki.

Choć bluszcz pospolity preferuje stanowiska cieniste i półcieniste, bardzo łatwo adaptuje się do różnorodnych warunków siedliska. Jest uważany za gatunek inwazyjny. Lubi gleby żyzne, wilgotne i zasadowe. Podczas silnych mrozów może przemarzać, jednak dobrze się regeneruje. Jest niezwykle odporny na ataki patogenów. Rzadko bywa porażany przez bakteryjną plamistość liści i antraknozę.

Bluszcz jest wykorzystywany jako roślina parkowa i okrywowa, do obsadzania północnych ścian, również do donic. Dostępnych jest kilka odmian barwnych, zwykle wykazują mniejszą, niż gatunek, odporność na mróz.

bluszcz pospolity wspinający się po drzewie
Bluszcz pospolity wspinający się po drzewie, fot. I. Stelmasiewicz

Bluszcz pospolity do parku – 7 odmian

  1. ‘Arborescens’ – odmiana krzaczasta, nie tworzy korzeni czepnych i nie wspina się, liście ma typowe dla kwitnących pędów.
kwitnący okaz bluszczu pospolitego
Kwitnący okaz bluszczu pospolitego, fot. K. Mielicki
kwiatostany bluszczu pospolitego
Kwiatostany bluszczu pospolitego, fot. I. Stelmasiewicz

2. ‘Aureovariegata’ – o pstrych, żółtozielonych, czasem całkowicie złotych liściach, całkiem dobrze zimuje.

3. ‘Deltoidea’ – tworzy liście trójkątne, pędy wyłącznie płożące.

4. ‘Glacier’ – ma liście srebrzystoszare, małe, biało obrzeżone.

5. ‘Goldheart’ – to jedna z najlepszych odmian barwnych, liście ma drobne, z wyraźną złotą
plamą pośrodku blaszki, w ostrzejsze zimy może przemarzać

6. ‘Sagittifolia’ – o liściach strzałkowatych, głęboko klapowanych, o długości 4 cm, odmiana angielska, dobrze zimująca w Polsce.

7. ‘Thorndale’ ma liście ciemnozielone, pięcioklapowe, szybko rośnie, dobrze zimuje.

 

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.