Spektakularne kwiatostany, odporność na suszę i upał. Trwała ozdoba ogrodów i terenów zieleni miejskiej. Wabi motyle, daje pożywienie ptakom, a przy tym mało wymagająca w uprawie i odporna na patogeny.
Rudbekia 'American Gold Rush’. Czy to bylina niemal idealna?
Zdaniem amerykańskiego stowarzyszenia branżowego Perennial Plant Association: TAK!
Czy ta „amerykańska gorączka złota” ma szanse zdobyć i nasze tereny zielone?
Rudbekia 'American Gold Rush’
Bylina ta osiąga wysokość 55–65 cm i prawie dwukrotnie większą szerokość. W
okresie kwitnienia prezentuje się spektakularnie – jej wyraziste kwiatostany, składające się z żółtych kwiatów języczkowatych i ciemnoczekoladowych rurkowatych, niemal w całości
pokrywają rośliny.
Nazwa odmiany, którą można przetłumaczyć jako ‘amerykańska gorączka
złota’, dobrze opisuje cechy tej rośliny. Jej pędy i liście pokryte są srebrzystymi włoskami,
nadającymi im w słoneczny dzień wyjątkowy odcień.
Co ważne, ta odmiana rudbekii jest odporna na septoriozę liści – chorobę grzybową powodującą nieestetyczne plamy na blaszkach liściowych i ich przedwczesne opadanie. Dzięki temu stanowiska nią obsadzone zachowają atrakcyjny wygląd.
Zaobserwowano także jej dobrą tolerancję wobec mączniaka rzekomego, nawet u okazów rosnących w pobliżu roślin zainfekowanych.
Rudbekia ‘American Gold Rush’ to wytrzymała bylina, którą poleca się jako zamiennik odmiany ‘Goldsturm’.
Rudbekia na rabaty i do wazonów
Ze względu na swoje niewielkie wymagania, łatwość w uprawie i dużą tolerancję na suszę, bardzo dobrze nadaje się do obsadzania zieleni miejskiej. To sprawia, że jest alternatywą dla bylin, które wymagają w trakcie sezonu większej uwagi i kosztownego nawadniania, a efekt często jest nieadekwatny do poniesionych kosztów i zaangażowanych środków.
Również bardziej „zabiegani” właściciele przydomowych ogrodów docenią niemal „bezobsługowość” rudbekii 'American Gold Rush’, która wybaczy rzadkie podlewanie i wakacyjną nieobecność w domu.
Piękne kwiatostany są szczególną ozdobą ogrodu i prezentują się atrakcyjnie zwłaszcza w kompozycji z trawami (np. Sporobolus heterolepis, Schizachyrium scoparium), czosnkami (Allium), astrami (Aster) i szałwiami (Salvia)
Nadaje się również jako roślina do kompozycji w wazonach, co wpisuje się w najnowsze trendy ogrodnictwa. Uprawa roślin wykorzystywanych jako kwiaty cięte dla ozdoby wnętrz, to w tym sezonie ogrodniczym modny temat.
Amerykańskie stowarzyszenie branżowe Perennial Plant Association
Jego celem jest popularyzacja bylin i od 1990 roku nadaje wybranemu taksonowi tytuł „Byliny roku” (Perennial Plant of the Year®).
Roślina taka musi spełniać kilka kryteriów, m.in. nadawać się do uprawy w wielu warunkach klimatycznych, łatwo się mnożyć i być możliwie trwałą ozdobą. I dlatego w 2023 r. oczy miłośników bylin zwrócone będą na rudbekię (Rudbeckia) ‘American Gold Rush’.
Rok temu spośród setek kandydatów na Bylinę Roku 2022 wybrano Schizachyrium miotlaste.
Pisaliśmy o tym w artykule „Schizachyrium miotlaste Bylina Roku 2022” do którego przeczytania zapraszamy.