Byliny w miastach. Jaśminowce. Nawożenie hortensji. To wybrane tematy z magazynu „Szkółkarstwo” 3/2024. Już w sprzedaży!

Jest już na rynku trzeci numer magazynu zielonej branży – „Szkółkarstwo”. Jest on dostępny w prenumeracie oraz sprzedaży egzemplarzowej w naszym sklepie. O czym można przeczytać w najnowszym wydaniu „Szkółkarstwa”?

„Szkółkarstwo” Byliny na terenach zieleni miejskiej

Tym razem na temat numeru wybraliśmy byliny, które omówiliśmy pod kątem wykorzystania na terenach zieleni miejskiej. Ta grupa roślin coraz chętniej jest sadzona w miastach. Byliny są niezwykle dekoracyjne, zwiększają bioróżnorodność, poprawiają mikroklimat. Pula gatunków możliwa do sadzenia na rabatach miejskich jest bardzo duża. Byliny różnią się porą kwitnienia, formą i barwą kwiatostanów, pokrojem, wysokością, wyglądem liści itp. Te wszystkie aspekty tłumaczą rosnącą popularność tych roślin. Czy jednak zawsze są właściwie wykorzystywane? Wydaje się, że projektanci wciąż nie poruszają się płynie po temacie bylin i ozdobnych traw. Brakuje zwłaszcza wiedzy dotyczącej gęstości nasadzeń czy charakteru wzrostu roślin po upływie kilku lat. Z tym wiążą się problemy – zanikanie jednych gatunków lub nadmierny wzrost drugich. Kolejny aspekt to materiał wyjściowy – nie każdy projektant widzi potrzebę zakupu roślin w większych pojemnikach, a takie są wskazane zwłaszcza w wypadku tych wolniej rosnących gatunków. Sadzenie bylin krótkowiecznych to kolejny temat do refleksji.

Temat numeru w „Szkółkarstwie” 3/2024 nie odpowie na wszystkie wątpliwości w tym zakresie. Ale jest dobrym źródłem wiedzy o bylinach do miast – artykuły przygotowali specjaliści w tym zakresie. Niech stanowi on inspirację do poszerzenia wiedzy i poszukiwań najlepszych rozwiązań.

Co jeszcze w 3. numerze „Szkółkarstwa”?

  • Jednym z gorętszych w ostatnim czasie tematów jest sztuczna inteligencja. Być może dziś zawody „trener wirtualnej rzeczywistości” i „projektant doświadczeń wielozmysłowych” brzmią jeszcze egzotycznie. Ale, według specjalistów, są przyszłościowe. Co więcej, będą one przydatne także w branży szkółkarskiej, o czym pisze Katarzyna Rosińska.
  • Wśród urzędników miejskich panuje moda na sadzenie rodzimych gatunków drzew w miastach. Czy ten wybór zawsze jest słuszny? Swoimi spostrzeżeniami podzielił się Andrzej Kujawa, szkółkarz i prezes Związku Szkółkarzy Polskich.
  • Jaśminowce – krzewy o „nieuporządkowanym” pokroju, ale zachwycające zapachem kwiatów. Jak twierdzi Krzysztof Mielicki – wracają do łask. W doborze najnowszych odmian można znaleźć propozycje nawet do uprawy w pojemnikach.
  • Różaneczniki ceni się za atrakcyjne kwiaty i zimozielone, skórzaste liście. Te ostatnie mogą mieć dodatkowe walory ozdobne, np. gęsty kutner od spodu, niebieskawą barwę lub wąski, łódeczkowaty kształt. Pisze o nich Piotr Muras, który omówił najciekawsze odmiany z „wartością dodaną”.
  • Odwiedziliśmy ciekawe gospodarstwa, m.in. belgijską szkółkę Meer Plant, która podstawiła na produkcję róż hodowli Martina Vissersa. Jego odmiany określane są jako „bezobsługowe”. Z naszego podwórka można przeczytać o Szkółce Roślin Dąbek, którą śmiało można zaliczyć do najdynamiczniej rozwijających się na naszym rynku. Młodą i także obiecującą firmą jest ta należąca do Kamili i Huberta Rybarczyków, producentów roślin balkonowo-rabatowych.
  • Przedstawiamy obszerniejszą niż na portalu www.szkolkarstwo.pl relację z targów szkółkarskich GrootGroenPlus 2023. To dobra, branżowa impreza, określona przez jednego z wystawców jako „konkret”.
  • Mamy też kilka podpowiedzi specjalistów, jak zoptymalizować produkcję roślin. Tę można rozpatrywać na kilku poziomach. Poznajcie jej najważniejsze elementy.

Szkółkarstwo dostępne w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do zakupu.

Poleca Ilona Stelmasiewicz, redaktor naczelna „Szkółkarstwa”

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.