Dereń MIRACLE z Grand Prix GrootGroen Plus 2022

Cornus Miracle
Dereń MIRACLE, fot. Plantipp

Na początku października 2022 r. podczas targów GrootGroen Plus w Zudert w Niderlandach wybrano zwycięzcę nowego konkursu Grand Prix dla odmiany, która najlepiej sprawdziła się w produkcji i na rynku spośród tych nagrodzonych medalami podczas poprzednich edycji tej imprezy.


Do rywalizacji zgłoszono sześć roślin: dereń biały (Cornus alba) MIRACLE/’Verpaalen2’PBR, kiścień (Leucothoe) FIRESTAR/‘RANT01’, kortaderię pampasową (Cortaderia selloana) TINY PAMPA/‘Day 1’, laurowiśnię wschodnią (Prunus laurocerasus) ELLY/’Verstra’PBR, skimię japońską (Skimmia japonica) ‘Perosa’ oraz wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) MARINELLA/‘Venloma’.
Członkowie jury oceniali rośliny w formie produktu gotowego do sprzedaży (jak prezentują się w pojemniku, jak komponują z innymi produktami), dyskutowali o łatwości ich rozmnażania i produkcji, problemach ze zdrowotnością itp. Za najlepszą wydajność (łatwość uprawy, brak problemów z chorobami i szkodnikami, tempo wzrostu) w produkcji szkółkarskiej oraz efekt prezentacji rośliny w pojemniku nagrodę Grand Prix 2022 otrzymał dereń biały MIRACLE zgłoszony do rywalizacji przez firmę Plantipp B.V. z Niderlandów.

Zwycięzca Grand Prix GrootGroen Plus 20222 – dereń biały MIRACLEfot. W. Górka
Zwycięzca Grand Prix GrootGroen Plus 20222 – dereń biały MIRACLE, fot. W. Górka
Chris Verpaalen
Chris Verpaalen, hodowca odmiany MIRACLE derenia, fot. W. Górka
Peter van Rijssen z firmy Plantipp B.V., która zgłosiła odmianę do konkursu i zarządza prawami do niej, fot. W. Górka
Peter van Rijssen z firmy Plantipp B.V., która zgłosiła odmianę do konkursu i zarządza prawami do niej, fot. W. Górka

Odmiana ta została znaleziona w szkółce Chrisa Verpaalena z tego samego kraju jako mutacja wśród sadzonek zielnych przygotowywanych do mnożenia w 2016 r. Jeden z fragmentów pędu miał niespotykane różowo-białe przebarwienia na liściach. Po roku z tej pojedynczej sadzonki uzyskano pięć okazów odmiany nazwanej MIRACLE, a w 2020 r. – już ponad 200 tys. szt. Krzewy tego derenia dorastają do wysokości 2-3 m przy podobnej szerokości i mają zimą dekoracyjne, czerwone pędy. Najbardziej wyróżniają się jednak liśćmi, które są biało i różowo obrzeżone. Różowa obwódka na tle zielonych liści jest najbardziej widoczna wiosną oraz na początku lata. Jesienią całe liście zmieniają barwę na różowopurpurową.

Dereń MIRACLE w ogrodzie
Dereń MIRACLE w ogrodzie, fot. Plantipp
Dereń MIRACLE w pojemniku
Dereń MIRACLE można uprawiać w pojemnikach tarasowych, fot. Plantipp

Brak postów do wyświetlenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.